army.cz (MO ČR)
Armáda  |  30.05.2022 00:00:00

I velitelé vojenských hasičů musí být fyzicky připraveni

Velitelé to celé musí zvládnout bez přestávky a ve výstroji, která se skládá ze zásahových bot, rukavic, přilby, kukly, třívrstvého obleku a dýchacího přístroje, který na sobě mají po celou dobu s omezeným množstvím vzduchu. Musí proto kontrolovat svou spotřebu a přizpůsobit tempo, aby jim vydržel na všechny úkoly.

„Je to koncipované tak, aby se po každé disciplíně zvyšovala náročnost a tím se prověřovala fyzická připravenost,“ vysvětluje kapitán Josef Řeháček z Agentury logistiky, který vše na místě vyhodnocoval. Hasiči po každém splněném úkolu hlásili aktuální fyzickou zátěž a spotřebu vzduchu, která se zapisovala do připravených formulářů a společně s dalšími daty pak slouží k vyhodnocení jejich zdatnosti.

Nesmí zastavit!

Když zazní povel start, tak musí být velitelé připraveni vyrazit stanoveným způsobem s 12,5 kilovou hadicí na patnáctimetrový úsek, pak postaví 14 kilový žebřík do předem určené polohy. Při třetím úkolu se začíná stupňovat náročnost, musí unést naplněnou dvaceti metrovou požární hadici typu C, která váží 45 kilo na vzdálenost 30 metrů.

„Ani potom si ale neodpočinou, jdou dál na žebřík, na kterém musí vystoupat 10 příček nahoru a dolů, a to opakují třikrát bez přestávky. Při pátém úkolu musí umět techniku ručkování, aby rychle přitáhli dvě spojené hadice na úseku dlouhém 40 metrů. Další v pořadí je násilný vstup do budovy. Ten simulují na pneumatice vážící metrák, kterou musí posunout o 30 centimetrů pomocí desetikilové palice. Následuje 30 metrů, kdy táhnou figurínu, která musí podle norem STANAGU vážit minimálně 70 kg,“ popisuje kapitán Řeháček.

V pořadí osmou disciplínou je druhé stoupání na žebřík a na něj ihned navazuje předposlední úkol, při kterém odnesou žebřík do výchozího místa. Poslední úlohou je donést rozdělovač na hadice na vzdálenost 15 metrů. „Bylo to opravdu náročné. Člověk to nesmí podcenit a napálit to hned ze začátku. Pokud to udělá, hrozí mu, že si vyčerpá hodně vzduchu, nesplní všechny disciplíny, nebo nedojde do cíle,“ hodnotí jeden z velitelů.

Hodnocení

Testování je známkováno na stupnici 1 až 5. Podstatným ukazatelem hodnocení je aktuální spotřeba vzduchu, důležitý je i výsledný čas, který hasiči stráví na dráze. „Na závěr dostanou výsledný protokol, ve kterém mají vše oznámkované,“ dodává kapitán Řeháček. Přezkoušení probíhá pravidelně jednou za rok podle dohod NATO a norem ministerstva obrany a řídí jej Sekce logistiky Ministerstva obrany ČR ve spolupráci s Agenturou logistiky, která metodicky vede vojenské hasičské jednotky AČR.

]]>
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688