Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  19.05.2022 06:02:00

Tři faktory za současným a budoucím děním na akciích

Gabriela Santos z JPMorgan Asset Management míní, že za současným děním na akciových trzích stojí tři hlavní faktory. Prvním z nich je přehodnocování dlouhodobého růstového výhledu. K tomu se přidává „korekce excesů, které vznikly v posledních několika letech“. A do třetice je nyní podle strategičky na akciových i dluhopisových trzích velmi málo likvidity. Jak vidí další vývoj?

Výsledkem uvedených tří faktorů je znatelná korekce valuačních násobků. Index S&P 500 se tak nyní podle expertky obchoduje „s průměrnými valuacemi“. Ani to ale nevede investory k nějakému silnému přesvědčení, že korekce je u konce. Na to by podle strategičky musela nastat větší jistota ohledně dalšího růstového výhledu. Což znamená, že by musela klesnout nejistota na straně nákladů bydlení v USA, na straně sankcí vůči Rusku, a to kvůli vývoji cen komodit. V neposlední řadě by se musel vyjasnit další vývoj v Číně, a to ve vztahu k jejím pandemickým opatřením.



Ohledně likvidity Santos uvedla, že zatímco na počátku roku byly finanční podmínky v americké ekonomice ještě hodně uvolněné, nyní jsou již nejutaženější od roku 2018. Celkově se ale nedá říci, že by byly utažené příliš, spíše jsou na neutrální úrovni a podle expertky tato oblast obavy nevyvolává. Základní scénář, se kterým podle strategičky její firma počítá při investicích, je přitom hladké přistání, kterého by Fed měl dosáhnout. K tomu je ale dobré diverzifikovat pro případ, že by se tak nestalo.

Hladké přistání implikuje mírné nadvážení akcií či vyrovnaný poměr růstových a hodnotových akcií. Diverzifikace s cílem zajistit se proti vyšší inflaci pak probíhá například orientací na komodity a trhy, které s nimi úzce souvisí. Takže například Kanada. Jak strategička hodnotí Čínu? Míní, že zde již od minulého roku dochází ke korekci některých excesů a čínské akcie se tak posunuly od nadprůměrných k podprůměrným valuacím. I zde se také diskutuje o dalším růstovém výhledu, včetně jeho strukturálních brzd.

Na to, aby se pro investory zvýšila atraktivita čínského trhu, je podle strategičky nutné, aby země pozměnila svá protipandemická opatření. K tomu by pomohlo určité zvýšení monetární stimulace, ke kterému podle expertky skutečně dojde. A v neposlední řadě je třeba „ticho na straně regulátorů“. Tedy aby skončilo období, kdy vláda razantně měnila svůj přístup k některým firmám a odvětvím.

Zdroj: Bloomberg

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688