Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  19.04.2022 10:18:39

Opatrnost Evropské centrální banky ukazuje na další posilování amerického dolaru vůči euru

Po zasedání Evropské centrální banky (ECB) v minulém týdnu se opět o něco zvýšila pravděpodobnost, že posilování amerického dolaru vůči euru ještě není u konce. Zatímco americký Fed pro nadcházející měsíce i druhou polovinu letošního roku signalizuje velmi agresivní utahování měnové politiky, tak ECB si zatím drží o poznání umírněnější tón. V tuto chvíli to vypadá, že se ECB k prvnímu zvýšení úrokových sazeb nedostane dříve než v září.

ECB na předvelikonočním zasedání (14. dubna) podle předpokladů ponechala úrokové sazby beze změny, tj. hlavní úrokovou sazbu na 0 % a diskontní sazbu na -0,50 %. S ohledem na velmi prudký růst spotřebitelské inflace v eurozóně (v březnu již 7,5 %) však bylo klíčové sledovat to, jestli ECB naznačí ještě rychlejší ústup z velmi uvolněné měnové politiky. K tomu však nedošlo.

ECB totiž i nadále počítá s útlumem programu nákupu aktiv (APP) podle březnového harmonogramu. Měsíční čisté nákupy aktiv APP v dubnu ve výši 40 mld. eur, v květnu 30 mld. eur a v červnu 20 mld. eur, přičemž k definitivnímu ukončení nákupů APP by mělo dojít ve 3. čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že ECB jasně signalizuje, že jakékoliv úpravy základních úrokových sazeb proběhnou s určitým časovým odstupem po skončení nákupů APP, tak první možné zvýšení sazeb ze strany ECB připadá až na září. To, že by ECB zvedla sazby již v červenci sice zcela vyloučit nelze, ale pravděpodobnost je v tomto směru poměrně malá.

K mírnému posunu došlo v otázce nejistoty hospodářského vývoje v eurozóně kvůli válce na Ukrajině. Prezidentka ECB Ch. Lagardeová zmínila, že se riziko slabšího hospodářského růstu zvyšuje. ECB však na druhou stranu dává finančním trhům jasný vzkaz, že i přes současnou nejistotu je připravena na růst spotřebitelské inflace reagovat postupným zvyšováním úrokových sazeb. A to navzdory tomu, že na část jižního křídla eurozóny mohou vyšší úrokové sazby velmi negativně dopadat. Rozšiřování úrokových spreadů u státních dluhopisů jihoevropských zemí totiž představuje reálnou hrozbu opakování evropské dluhové krize z let 2011 a 2012. Aktuální tržní sázky na to, že do konce roku 2023 zvýší ECB úrokové sazby v souhrnu téměř o 200 bazických bodů, mi však přijdou přehnané.

To, že ECB signalizuje postupnou normalizaci měnové politiky, brání prudšímu oslabování eura. Pokud by totiž ECB na inflaci nereagovala, tak by euro pravděpodobně čekal rychlý pád až směrem paritě 1 USD/EUR. Vzhledem k tomu, že ECB ve druhé polovině roku hodlá sazby přeci jen začít zvyšovat, tak pro nejbližší měsíce lze očekávat spíše jen pozvolnější posilování americké měny směrem k pásmu 1,05 – 1,06 USD/EUR. Pro eurodolar přitom budou extrémně důležitá nejbližší zasedání centrálních bank. Fed bude rozhodovat 4. května a 15. června a ECB 9. června. Na červnových zasedáních přitom budou mít obě centrální banky k dispozici nové makroekonomické prognózy a z pohledu ECB by mohlo být rovněž o něco jasnější, jak moc negativně se válka na Ukrajině propisuje do hospodářského růstu.

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:04  Kdy se zastaví růst cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
Út 15:56  Co má společného bitcoin a S&P 500? Ali Daylami (BITmarkets)
Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688