Iva Grácová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  16.03.2022 14:53:39

Spasí Čechy před rostoucími cenami vyšší příspěvek na bydlení?

České domácnosti se musí letos připravit na opravdu těžký rok. Zvedají se úrokové sazby, čímž se zdražují ceny úvěrů. Rostou ceny ropy a energií, což se postupně projevuje v rostoucích cenách téměř všech služeb a zboží, které denně spotřebováváme a potřebujeme k běžnému životu. Mnoho rodin, které jsou již nyní se svým rozpočtem na hraně, čeká silná zatěžkávací zkouška. Vláda nabídla pomocnou ruku a od ledna zvýšila příspěvek na bydlení. Více, co všechno se pro výpočet nároku posuzuje a zdali byste na něj měli nárok? Představuje výše příspěvku dostačující pomoc pro rodiny, které bojují s rostoucími náklady?

Množství žádostí se letos zřejmě zvýší

Lidem s nízkými příjmy, pro které představují výdaje za bydlení obrovskou finanční zátěž, je určena pomoc v podobě příspěvku na bydlení. Jak se určuje, zdali jsou příjmy nedostačující a výdaje na bydlení naopak až moc vysoké? Na dávku má nárok žadatel v případě, že 30 % příjmů jeho domácnosti nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Pokud má žadatel o příspěvek na bydlení trvalé bydliště v Praze, jde o 35 % příjmů.

V Česku je však stále velké množství domácností, které o příspěvek na bydlení nežádají, byť na něj mají nárok. Řešení vysokých nákladů pak mnozí hledají např. v rychlé půjčce či výpůjčkou od svých známých. Podle výsledků analýzy společnosti PAQ splňovalo v roce 2021 podmínky nároku na bydlení přibližně 16 % domácností, ovšem využívala ho pouhá 4 % domácností. Mezi důvody nepobírání byla např. skutečnost, že jej domácnosti fakticky ještě nepotřebovaly, nebo pocit, že na něj nemají nárok, neznalost příspěvku, složitost žádosti apod.

Za leden přes 17 tisíc nových žádostí

Lze předpokládat, že se v letošním roce množství lidí, kteří budou o příspěvek žádat, značně navýší. Úřad práce ČR přijal jen od začátku roku do 4. února 2022 přes 17 tisíc nových žádostí o příspěvek na bydlení a další přibývají každý den. Dopomohlo tomu také navýšení tzv. normativů na bydlení, díky čemuž může nově o příspěvek žádat dle odhadů dalších 100 až 200 tisíc domácností.

Žádost jednou za rok, příjmy a náklady za každé čtvrtletí

Žádost o příspěvek se podává jednou za rok a posuzuje se podle výše čistého příjmu rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí. Každého čtvrt roku je také nutné doložit náklady na bydlení a příjmy rodiny za předcházející tři měsíce. Připravte se na vyplnění nejméně 11 stran formulářů, s tím, že každý člen domácnosti, který má příjmy, musí doložit ještě řadu dalších dokumentů (nájemní smlouva, rodné listy dětí, výpis z bankovního účtu apod.). Nárok na příspěvek vzniká až po 3 měsících, kdy výdaje na bydlení přesahují stanovenou mez. Díky tomu bude reagovat na lednová navýšení nejdříve v dubnu 2022.

Co se počítá do nákladů?

To, zdali vám bude vyplácen příspěvek na bydlení, bude záležet na příjmech a nákladech rodiny nebo jednotlivce, počtu osob v rodině a na místě bydliště. Pro určení nároku na příspěvek na bydlení jsou klíčové:

  • Normativní náklady, jejichž výše je dána zákonem. Normativní náklady berou v úvahu počet členů domácnosti a jsou vyhlášeny jako průměrné náklady na bydlení pro danou velikost obce.

  • Skutečné náklady na bydlení. Ty tvoří u nájemních bytů nájemné a další náklady související s užíváním bytu (zejména energie, vodné a stočné, odpady, vytápění). U družstevních a bytů vlastníků jsou namísto nájemného ve výpočtu použity srovnatelné náklady, jejichž výše je taktéž dána zákonem.

Splácíte hypotéku? Splátka se do nákladů nepočítá

O příspěvek může požádat také domácnost zatížena hypotékou. Splátka hypotéky či jiného úvěru se však do nákladů na bydlení nezahrnuje, přitom pro mnoho domácností představuje tento výdaj ten největší náklad na bydlení.

Výpočet příspěvku na bydlení – vezměte si kalkulačku

A teď k samotnému výpočtu. Výše příspěvku na bydlení činí za kalendářní měsíc rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30 a na území hlavního města Prahy koeficientem 0,35.

Pokud jsou skutečné náklady na bydlení nižší než normativní náklady na bydlení, náleží příspěvek na bydlení ve výši rozdílu mezi těmito skutečnými náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30, respektive 0,35.

I když se může tento výpočet zdát jako příliš složitý či zapeklitý, není tomu tak. Ukažme si to na jednoduchém příkladu. Pro ty, kteří nechtějí počítat, poslouží stejně dobře kalkulačka pro výpočet příspěvku na bydlení.

Rodina s malým dítětem žije pronajatém bytě v Brně. Měsíčně dá za nájem a další výdaje celkem 25 000 Kč. Čistý příjem domácnosti je 42 000 korun. Náklady na bydlení tedy přesahují 30 % čistých příjmů a zároveň jsou vyšší než normativní náklady, které pro tento konkrétní příklad činí 15 000 Kč. Příjmy 42 000 Kč se vynásobí koeficientem 0,3, čímž získáme částku 12 600 Kč. Tu odečteme od normativních nákladů (15 000 – 12 600) a získáme příspěvek na bydlení ve výši 2 400 Kč.

Je příspěvek na bydlení dostačující?

Bohužel největším kamenem úrazu jsou pro mnohé, i po lednovém navýšení, nízké normativy na bydlení. Ty představují strop uznatelných výdajů pro daný typ domácnosti. Základní předpoklad, že s rostoucími výdaji na bydlení by měl růst také příspěvek, je chybný. Vliv normativu na příkladu naší rodiny ukazuje, že s rostoucími výdaji na bydlení se příspěvek zastaví na částce 2 400 Kč, i kdyby náklady na bydlení dál rostly.

Potvrzuje to také zmiňovaná analýza, ze které vyplývá, že většina (53 %) domácností s nárokem na příspěvek mělo v loňském roce vyšší výdaje na bydlení než byl stanovený normativ. Kromě příspěvku na bydlení mohou lidé požádat také o dávku mimořádné okamžité pomoci, ovšem již nyní je jasné, že to největší břímě si ponesou na svých bedrech sami. 

Iva Grácová

Iva vystudovala obor Národní hospodářství na ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzitě v Ostravě. Ve světě bankovnictví a financí se aktivně pohybuje již od roku 2007. Cenné pracovní zkušenosti získala díky svému dlouholetému působení v Citigroup Inc., kde pracovala jako specialista a poradce privátního a investičního bankovnictví. V současné době se věnuje psaní článků a komentářů na aktuální ekonomické dění, spolupracuje jako copywriter převážně s finančními společnostmi a pravidelně svými články přispívá například na finančním portálu Bezvamoney.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Čt 10:57  Povolené přečerpání, nebo kreditní karta? Po čem sáhnout? Iva Grácová (Bezvafinance)
Čt   8:00  Domácnost za poloviční náklady. Přejděte na smart home Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
St   0:00  Penzijní připojištění se mění, pro koho je výhodné Petr Holub (MojeNebankovka)
Út 13:15  Rozšiřujeme nabídku ETF: AI, Indie, obrana a další Marek Pokorný (Portu)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688