Patria (Patria Finance)
Investice  |  03.03.2022 06:12:00

Mělo by monetární financování spolu s penězi z vrtulníků zůstat tabu?

Takzvané monetární financování je často spojováno s penězi z vrtulníků, o kterých hovořil Milton Friedman. Ten v rámci úvah o Velké depresi třicátých let tvrdil, že permanentní zvýšení monetární báze může stimulovat poptávku, a to i v situaci pasti likvidity. Tedy tehdy, kdy se sazby nachází u nuly a ceny přesto stagnují či dokonce klesají. Připomínají to Itai Agur, Damien Capelle, Giovanni Dell’Ariccia a Damiano Sandri z Mezinárodního měnového fondu a rozebírají důvody pro a proti takovému použití monetární politiky v dnešní době.

V praxi by peníze z vrtulníků rozdělovala vláda ve formě daňových úlev či nějakou formou podpory. Zkušenosti s vysokou inflací sedmdesátých let ale úvahy jdoucí tímto směrem odsunuly stranou, a i budování důvěryhodnosti centrálních bank stojí do značné míry na jejich nezávislosti na vládách. Přímé financování rozpočtových deficitů vytvářením nových peněz je pak vnímáno jak hrozba této nezávislosti a důvěře.

Existují ale nějaké argumenty, které by pro monetární financování přece jen hovořily? Podle ekonomů MMF jimi může být prevence spekulativních útoků na vládní dluhopisy v případě, že by centrální banka zasáhla, aby zajistila dluhovou udržitelnost. Takový postup by ale nesměl být zneužit a „i zastánci monetárního financování uznávají, že nese rizika.“ Mezi ně lze zařadit zejména fiskální dominanci, kdy se politika centrální banky stává podřízená politice fiskální a vládě.

Ekonomové k tomu na základě své analýzy dodávají, že inflační dopady monetární expanze jsou podle historie slabší v zemích s nezávislou centrální bankou, počáteční nízkou inflací a nízkými fiskálními deficity. Opak ale platí u centrálních bank s nižší mírou důvěry, vysokou inflací a deficity. K tomu ekonomové uvádějí, že i v rámci opatření podporujících ekonomiku a finanční systém během pandemie byly v některých zemích použity nástroje, které lze považovat za monetární financování. A nezdá se, že by měly nějaký systematický vliv na inflaci.

Podle ekonomů tak stojí za to o tomto nástroji uvažovat a zkoumat jej, možné experimenty by ale měly být omezeny ve svém rozsahu a měly by být prováděny pouze ze strany centrálních bank. A to pouze s cílem zajištění ekonomické stability. Historie je na druhou stranu plná příkladů, kdy byl tento nástroj zneužit v nevhodných podmínkách a měl „devastující důsledky“.

Zdroj: Blog MMF


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688