Jan Hřebíček (Kurzy.cz)
Věda a výzkum  |  22.02.2022 10:13:38

Tání ledu v Antarktidě je letos rekordní

Světová média i vědci se obvykle zabývají táním plujícího ledu v Arktidě, protože jeho souvislost se změnou podnebí na severní polokouli je přímější a má dopad na ekonomické využití Antarktidy k námořní dopravě či případné těžbě surovin. V okolí Severního pólu není žádná pevnina, takže očekávané roztání ledu vytvoří na tomto území širý oceán. V Arktidě však v letošní zimě k žádným extrémům nedochází a ve srovnání s předchozími deseti lety je zde tvorba plujícího ledu spíše nadprůměrná.

Zato v okolí Antarktického kontinentu, kde je nyní léto, je letošní situace extrémní. Ještě nikdy v historii satelitních měření od roku 1980 nebyla plocha plujícího ledu nižší než 2 mil. km čtverečních. Dosavadní minimum bylo 3. března 2017 na úrovni 2.110 tisíc km čtverečních. Tento rekord byl letos překonán již 20. 2. 2022, kdy dosáhla dle National Snowand Data Center plocha plujícího ledu jen 1.983 tisíc km čtverečních. 

 








 

 

Na obrázku vidíme, že v okolí Antarktidy jsou již jen zbytky plujícícho ledu převážně na východ a západ od Antarktického poloostrova. Jelikož je zřejmé, že k úplněmu roztání plujícího ledu na všech místech na území Arktidy či Antarktidy dojde jen velmi obtížně, protože vždy zůstane v některých zálivech zbytkový led, definovali vědci již před mnoha lety, že za úplné roztání ledu budou považovat situaci, kdy bude plujícícho ledu méně než 1 mil. km čtverečních. K tomu se letos v Antarktidě přiblížíme, v Arktidě bylo v novodobé historii zatím nejméme 3.387 tis. km čtverečních 17. září 2012, kdy tam končí polární léto.

Rozsah tání ledu v okolí Antarktidy ve srovnání s předchozími roky je nejlépe patrno na grafu:

   

 

Proč je tání plujícícho ledu i v Antarktidě důležité? Tání plujícího ledu samo o sobě nezpůsobuje zvyšování hladiny moře, protože plující led vytlačuje stejně vody jako voda, která z něj roztaje. Pokud však led taje v okolí pevniny jako je třeba Grónsko nebo právě Antarktida, má to zpravidla za následek i snadnější a rozsáhlejší tání na samotné pevnině, což již zvyšování hladiny moře způsobuje. Zároveň též volné moře lépe pohlcuje teplo než plující led, který ho z větší částíi odráží, a táním plujícího ledu proto dochází k oteplování Země jako celku. 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688