mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  22.01.2022 02:00:00

Dovolená ve Švýcarsku: Podmínky cestování do Švýcarska a Lichtenštejnska, platné od 22.01.2022 od 00:00:00 hod., a návratu do ČR

COVID-19-podmínky cestování do Švýcarska a Lichtenštejnska, platné od 22.01.2022 od 00:00:00 hod., a návratu do ČR

22.01.2022 / 01:59 | Aktualizováno: 22.01.2022 / 02:00

Od 22. 01. 2022 nemusí cestující před vstupem na švýcarské a lichtenštejnské území předložit negativní výsledek PCR nebo antigenního testu na COVID-19, pokud má platný certifikát o očkování nebo prodělání nemoci.

VSTUP NA ÚZEMÍ ŠVÝCARSKA A LICHTENŠTEJNSKA

S dotazy ohledně podmínek vstupu na švýcarské nebo lichtenštejnské území je třeba se OBRACET PRIMÁRNĚ NA DIPLOMATICKÉ NEBO KONZULÁRNÍ ZASTOUPENÍ ŠVÝCARSKA ČI LICHTENŠTEJNSKA V ČR NEBO V ZEMI, V NÍŽ SE NACHÁZÍTE, nikoliv na Velvyslanectví ČR v Bernu. Jedině švýcarská a lichtenštejnská zastoupení mohou poskytovat oficiální a závazné informace o pravidlech pro cestování do svých zemí:

Níže uvedené sdělení zpracované Velvyslanectvím ČR v Bernu má pouze základní informační charakter.

OČKOVANÉ OSOBY

Při příjezdu do Švýcarska nebo Lichtenštejnska nemusí očkované osoby od 22.01.2022 předkládat negativní výsledek PCR nebo antigenního testu na COVID-19, pokud předloží platný certifikát o absolvovaném očkování. Švýcarské a lichtenštejnské úřady ani nevyžadují, aby byly výsledky testů předkládány před cestou leteckým a autobusovým společnostem. Nelze nicméně vyloučit, že je letecké nebo autobusové přepravní firmy mohou požadovat z vlastního rozhodnutí (blíže viz upozornění dále).

Švýcarské certifikáty o absolvovaném očkování mají do 31.01.2022 platnost po dobu 1 roku (365 dní), od 31.01.2022 se jejich platnost zkracuje na 9 měsíců (270 dní). Certifikáty členských států EU, tedy i české, jsou uznávány v rozsahu, jak byly vystavujícím státem vyhotoveny.

NEOČKOVANÉ OSOBY

Neočkované osoby musí při příjezdu do Švýcarska nebo Lichtenštejnska předložit negativní výsledek PCR testu (starého max. 72 hodin), nebo antigenního testu (starého max. 24 hodin) na COVID-19. Nemusí po svém příjezdu do karantény a mohou se volně pohybovat.

Osoby bez očkování mohou v rámci veřejného a společenského života nakupovat ve všech obchodech a využívat veřejnou hromadnou dopravu nebo některé služby, jako např. ubytování v hotelu.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Při příjezdu do Švýcarska nebo Lichtenštejnska nemusí osoby, které Covid prodělaly, od 22.01.2022 předkládat negativní výsledek PCR nebo antigenního testu na COVID-19, pokud předloží platný certifikát o prodělání nemoci.

Švýcarské certifikáty o prodělaném onemocnění mají do 31.01.2022 platnost po dobu 1 roku (365 dní), od 31.01.2022 se jejich platnost zkracuje na 9 měsíců (270 dní). Certifikáty členských států EU, tedy i české, jsou uznávány v rozsahu, jak byly vystavujícím státem vyhotoveny.

Testy na protilátky: Osvědčení o bezinfekčnosti v podobě Covid-certifikátu lze ve Švýcarsku získat i na základě testu na protilátky. Jeho platnost je omezena časově (90 dnů) i teritoriálně (pro území Švýcarska). Test musí být proveden švýcarskou certifikovanou laboratoří a náklady si hradí testovaná osoba. Tento test není možné využít pro příjezd cestujících z Česka do Švýcarska či Lichtenštejnska.

DĚTI

Výjimku z povinnosti předkládat výsledky testů při přicestování do Švýcarska a Lichtenštejnska mají osoby do 16 let věku. Nemusí je předkládat ani zástupcům letecké a autobusové společnosti před nástupem do dopravního prostředku.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Cestující musí před přicestováním do Švýcarska a Lichtenštejnska vyplňovat elektronický příjezdový formulář, jen tehdy, cestují-li letecky nebo autobusem.

PŘEPRAVNÍ SPOLEČNOSTI A JEJICH PRAVIDLA

UPOZORNĚNÍ: přepravní (letecké, autobusové, železniční) společnosti mohou mít vlastní firemní pravidla k ochraně svého personálu a dalších cestujících, odlišná od pravidel navštíveného státu a mohou na základě vlastního rozhodnutí požadovat od všech cestujících před započetím cesty negativní výsledek (PCR nebo antigenního) testu. Proto doporučujeme, aby se cestující vždy včas informovali, jaké podmínky musí splnit, aby byli vpuštěni na palubu veřejného dopravního prostředku, a to i v případě, že přes Švýcarsko pouze tranzitují. Je třeba výslovně požádat o pravidla cestovních společností, nikoliv cílového státu. V opačném případě přepravní společnosti často odkazují na velvyslanectví, který zná pravidla cílového státu, nikoliv jednotlivých přepravních společností.

Obdobné doporučení platí, projíždíte-li přes další státy. Je třeba se zajímat o pravidla cestování každého z nich, neboť se mohou vzájemně lišit. Postupy mimo Švýcarsko a Lichtenštejnsko Velvyslanectví ČR v Bernu nesleduje. V případě dotazů na pravidla v jiných zemích je tak potřeba obrátit se na diplomatické či konzulární zastoupení Švýcarska či Lichtenštejnska v zemi, kde se nacházíte, které jediné může poskytovat oficiální a závazné informace.

PENDLEŘI

Cestující v přeshraničním styku (přes švýcarskou či lichtenštejnskou hranici) a osoby převážející zboží, tedy řidiči kamiónů či autobusů, nemusí předkládat výsledek testů.

TRANZIT

Výjimka z povinnosti předkládat výsledky testu platí i pro neočkované osoby v tranzitu, ten však musí proběhnout bez zastávek. Tranzitující osoby také nemusí vyplňovat elektronický příjezdový formulář.

AKTUÁLNÍ OPATŘENÍ

Ve Švýcarsku platí na většině míst pravidlo 2G (tzn. plně očkován nebo po prodělání nemoci) a k tomu povinnost nosit ve vnitřních prostorách roušku. Ve vybraných vnitřních prostorách, kde není možné roušku nosit, bývá uplatňováno pravidlo 2G+ (tzn. plně očkován nebo po prodělání nemoci + 3. posilující dávka v uplynulých 4 měsících nebo negativní výsledek testu).

Výjimkou je MHD, návštěva obchodů a některých služeb, kde není povinnost se Covid-certifikátem o očkování nebo o prodělání nemoci prokazovat.

Podrobné informace s přehlednou grafikou k pravidlům jsou uvedeny ve 4 jazykových mutacích včetně angličtiny na webu švýcarského Bundesamt für Gesundheit.

Upozorňujeme, že pravidla se mohou lišit kantonálně. Je třeba se tudíž ptát na pravidla, platná v kantonu, v němž se pohybujete nebo pohybovat hodláte.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Ve Švýcarsku je třeba se s případnými dotazy obracet přímo na místně příslušný kantonální zdravotní úřad. Seznam těchto úřadů a příslušné kontakty naleznete pod níže uvedeným odkazem, je třeba rolovat na konec bodu: Kontakte der kantonalen Behörden. V Lichtenštejnsku je příslušný Zdravotní úřad ve Vaduzu.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Nařízení švýcarské vlády je neustále aktualizováno a vycházejí z něj i lichtenštejnské úřady. Platný stav lze zkontrolovat na Massnahmen und Verordnungen (vpravo nahoře lze měnit jazykovou mutaci němčina/francouzština/italština/angličtina), relevantní informace naleznete také na stránkách Velvyslanectví Švýcarska v ČR a Zdravotního úřadu v Lichtenštejnsku.

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČESKA

Pravidla cestování ze Švýcarska a Lichtenštejnska do Česka jsou uvedena v samostatné informaci Pravidla pro cestování do České republiky.

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688