mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  07.12.2021 10:07:00

Česká pravidla pro příjezd z Německa od 7.12.2021

Česká pravidla pro příjezd z Německa

07.12.2021 / 09:00 | Aktualizováno: 07.12.2021 / 10:07

Podívejte se také:
Cestování mezi ČR a SRN - další užitečné weby - cestování mezi Českou republikou a Saskem, Saskem-Anhaltskem a Durynskem.

 

Česká republika považuje Německo za zemi s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červená barva). Osoby očkované či tzv. uzdravené mohou cestovat do ČR bez omezení, v případech cesty hromadnou dopravou však musí vyplnit příjezdový formulář.

Cestující, kteří přijíždí do ČR na dobu kratší než 24 hodin, nemusí vyplňovat příjezdový formulář a nemusí prokazovat svou bezinfekčnost - s výjimkou cest hromadnou dopravou, při kterých musí cestující, který není očkovaný či neprodělal COVID-19 v uplynulých 180 dnech, disponovat antigenním testem ne starším než 48 hodin či PCR testem ne starším než 72 hodin.

Děti ve věku 0 - dovršených 12 let jsou vyňaty z povinnosti prokázat bezinfekčnosti i z povinnosti vyplnit příjezdový formulář.

Osoby neočkované a ty, které v posledních 180 dnech neprodělaly COVID-19 musí splňovat níže uvedené podmínky vstupu.

Podmínky pro vstup do ČR jsou stanoveny Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

1) PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ:

Cestující ze SRN do ČR, kteří do Česka přijíždějí hromadnou dopravou na více než 24 hodin, musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře. Za hromadnou dopravu je považována i doprava vozidlem, ve kterém cestují osoby z různých domácností. V případě individuální dopravy osob jedné domácnosti není třeba vyplňovat příjezdový formulář (jedná se o novou změnu platnou od 7.12.2021).

 

2) TEST (cesty na více než 24 hodin):

 

A) Občan ČR (+ jeho rodinný příslušník s přechod. pobytem v ČR, občan EU s přech. pobytem v ČR, cizinec s trvalým pobytem v ČR):

Před zahájením cesty z Německa do ČR veřejnou dopravou (letadlem, vlakem, autobusem) musí cestující disponovat písemným výsledkem RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 (max. 72 h od odběru) či výsledkem antigenního testu (max. 48 hodin od odběru). Dopravci nemusí umožnit přepravu cestujícím, kteří test a příjezdový formulář nepředloží. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty.

Po vstupu na území ČR se musí cestující nejdříve 5. den, nejpozději 7. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR není třeba setrvávat v samoizolaci, je však nutné nosit vždy při opuštění místa bydliště nebo ubytování respirátor.

 

B) Ostatní občané (např. občané Německa):

Před zahájením cesty z Německa do ČR veřejnou i individuální dopravou musí cestující disponovat písemným výsledkem RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 (max. 72 h od odběru). Dopravci nemusí umožnit přepravu cestujícím, kteří test a příjezdový formulář nepředloží.

Po vstupu na území ČR se musí cestující nejdříve 5. den, nejpozději 7. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR není třeba setrvávat v samoizolaci, je však nutné nosit vždy při opuštění místa bydliště nebo ubytování respirátor.

 

Testovací centra v Praze.

 

VÝJIMKY PRO:

I) Očkované osoby:

1) osoby, které se prokáží národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 vydaným podle nařízení EU o digitálním certifikátu EU COVID s tím, že u očkování uplynulo nejméně 14 dní od dokončení očkovacího schématu a která zároveň nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19;

2) s národním certifikátem o dokončeném očkování , tj. písemné potvrzení vydané alespoň v anglickém jazyce oprávněným subjektem působícím v třetí zemi, nebo certifikát o dokončeném očkování vydaným oprávněným subjektem působícím v třetí zemi, pro kterou byl přijat prováděcí akt dle nařízení EU o digitálním certifikátu o tom, že osoba byla očkována léčivým přípravkem registrovaným EMA, nebo léčivým přípravkem, který byl schválen WHO pro nouzové použití (seznam přípravků je zveřejněn na webu Mzdr.) Písemné potvrzení musí obsahovat příslušné údaje a musí být možné ověřit dálkovým přístupem přímo z písemného potvrzení;

Očkované osoby dle výše uvedené definice mají výjimku z testů, zůstává povinnost příjezdového formuláře!

II) Osoby s prodělaným onemocněním Covid-19, tj. osoba, u které uplynulo od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARSCoV-2 alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní, která se prokáže:

a) certifikátem o prodělaném onemocnění COVID-19, a to vydaným podle nařízení EU o digitálním COVID certifikátu zůstává povinnost vyplnit příjezdový formulář

nebo

b) diplomatickou nótou osvědčující absolvovanou izolaci v důsledku onemocnění Covid -19 v zemi odjezdu, s povinností vyplnit příjezdový formulář.

III) Děti ve věku 0 - dovršených 12 let jsou vyňaty z povinnosti prokázání bezinfekčnosti i z povinnosti vyplnit příjezdový formulář. Nevztahuje se na ně ani žádná povinnost izolace po návratu do ČR.

 

DALŠÍ VÝJIMKY Z TESTŮ A PŘÍJEZDOVÉHO FORMULÁŘE PRO:

a) pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem,

b) občany Evropské unie, včetně občanů České republiky a cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Evropské unii, kteří cestují pozemní cestou do nebo z České republiky (do nebo z Německa) na dobu nepřesahující 24 hodin;

c) nezletilé osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto ochranného opatření a mají za tímto účelem vystaveno písemné lékařské potvrzení v anglickém jazyce, a to lékařem působícím v České republice nebo v jiném členském státě Evropské unie; potvrzení musí obsahovat razítko, identifikační údaje lékaře a jeho telefonické spojení,

d) přeshraniční pracovníky, žáky a studenty, kteří za účelem výkonu práce nebo vzdělávání pravidelně alespoň jednou týdně oprávněně překračují státní hranici s Českou republikou do nebo ze sousedního státu a pro cesty do nebo ze sousedního státu za účelem výkonu práva péče o nezletilé dítě nebo styku s ním anebo za účelem návštěvy manžela nebo registrovaného partnera, který je v sousedním státě zaměstnán nebo tam studuje,

 

a další individuální skupiny dle Ochranného opatření MZdr ČR.

 

Informovat se můžete také na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva vnitra ČR.

 

 

 

 

 

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.