Martin Pohl (Generali)
Okénko investora  |  27.09.2021 10:29:28

Kolaps konglomerátu Evergrande otřásl čínskými trhy

Kolaps konglomerátu Evergrande otřásl čínskými trhy a významně přispěl k velkým tržním výkyvům posledních dní. Klíčovou otázkou je, zda se jedná o symptom blížící se imploze čínského finančního systému a prudkého ochlazení tamější ekonomiky, nebo zda jde primárně o důsledek nezvládnuté agresivní obchodní strategie společnosti Evergrande. My se přikláníme k druhé variantě, i když připouštíme souvislost potíží Evergrande s řadou negativních trendů v Číně.

Začneme základními fakty o Evergrande. Jedná se o druhého největšího developera v Číně, který za dobu své existence expandoval i do dalších odvětví zahrnujících fotbalový klub, zdravotnictví či výrobu elektromobilů. Společnost díky agresivní expanzi nabobtnala do gigantické velikosti s aktivy ve výši cca 345 miliard dolarů a závazky téměř 300 miliard dolarů.

V rámci spektra velkých čínských developerů Evergrande vynikal nejen svojí agresivitou, ale i nejslabšími ukazateli finančního zdraví. Evergrande díky tomu tvrdě narazil, když došlo na čínskému rezidenčním trhu k ochlazení konjunktury, zpřísnily se podmínky pro poskytování hypoték a čínští regulátoři zavedli nové požadavky na finanční zdraví developerů nazvané „tři červené linie“ ve snaze omezit cenovou bublinu a rizika spojená s jejím možným splasknutím.

Velká zranitelnost Evergrande byla všeobecně známa již dříve a motivovala banky i obchodní partnery ke snahám o omezení expozice vůči skupině. Té se posléze přestalo dostávat likvidity k plnění závazků vůči dodavatelům a propadl se i zájem klientů o nákup nemovitostí. Potíže společnosti vyvrcholily v těchto týdnech, kdy Evergrande nedokázal dostát svým závazkům vůči bankám a v září nebyl schopen zaplatit splatné kupony dluhopisů.

Vystrašení investoři v reakci na potíže Evergrande prodávali nejen akcie a dluhopisy Evergrande, ale i akcie a dluhopisy ostatních čínských developerů, neboť se obávali opakování výše uvedeného příběhu. Nicméně po první vlně se situace začala stabilizovat a akcie a dluhopisy čínských developerů již podstatnou část ztrát odmazaly.

Vedla k tomu řadu důvodů. Za prvé je finanční situace ostatních velkých čínských developerů mnohem lepší než Evergrande. Vykazují nižší míru zadlužení, výrazně vyšší zisky a jejich hotovost vysoce převyšuje krátkodobé závazky. Za druhé nejsou čínská centrální banka a autority lhostejné k vývoji v sektoru. Jen za poslední týden čínská centrální banka navýšila injekce likvidity do bankovního systému o 71 miliard dolarů a čínské autority již pracují na řešení situace v Evergrande.

Zároveň by pád Evergrande neměl vyvolat větší potíže čínského bankovního systému či krach realitního segmentu. Čínský realitní trh je vysoce fragmentovaný a podíl Evergrande dosahoval jen 3 %. To samé platí i pro expozici bank. Celkové závazky Evergrande vůči bankám nedosahují ani 1 % úvěrů v čínském bankovním systému, a navíc jsou zajištěny aktivy společnosti.

V neposlední řadě předpokládáme stabilizující zásah vlády, která se bude snažit zabránit neřízenému kolapsu společnosti a rozprodeji jejích aktiv pod cenou. Pravděpodobně se to odehraje formou převzetí společnosti ze strany společnosti ovládané vládou či poskytnutím překlenovacího úvěru ze strany polostátních bank s následnou restrukturalizací dluhu. S investory rozhodně nebude jednáno v rukavičkách a očekáváme vytěsnění stávajících akcionářů a minimální plnění pro nezajištěné držitele dluhopisů. To ostatně reflektuje aktuální situace na trhu. Od začátku roku akcie Evergrande ztratily 82 % své hodnoty a dluhopisy se obchodují za necelých 30 % své nominální hodnoty. 

Očekáváme, že default společnosti Evergrande (a v budoucnu pravděpodobně některých dalších developerských společností) nepředstavuje díky proaktivní politice čínských autorit tak významné systémové riziko, aby zásadněji ohrozilo celý sektor. Vysoká volatilita však bude pravděpodobně přetrvávat i v příštích měsících, což může poskytovat zajímavé investiční příležitosti. Předcházet však musí důkladné vyhodnocení finančního zdraví jednotlivých firem a aktivní investiční přístup.

Současné dění ukazuje na některé negativní jevy v čínské ekonomice a finančním systému. Tím prvním je neudržitelnost růstového modelu postaveného na investicích. Rezidenční segment se podílí na čínském HDP 14 % a prodeje pozemků a development tvořily velkou část příjmů lokálních vlád a municipalit. Proto je nutné, aby Čína pokračovala v restrukturalizaci ekonomiky směrem ke službám a odvětvím s vyšší přidanou hodnotou.

Cenou této transformace bude ovšem další pokles tempa růstu čínské ekonomiky a nutnost změkčit negativní sociální dopady strukturálních změn. Jinak Číně hrozí náhlý kolaps růstu vyvolaný přeinvestovaností v řadě segmentů ekonomiky s negativními důsledky pro čínské banky a vyžadující vynaložení enormních prostředků ze strany vlády.

Druhým negativním aspektem celé situace je poukaz na silnou roli vlády v ekonomice a zranitelnost firem vůči jejím intervencím, ať už se jedná o novou regulaci či přísné kontroly. Své by mohly vyprávět zejména technologické firmy, jejichž špatná výkonnost přispěla k tomu, že Čínské akcie patří mezi trhy s nejhorší výkonností v letošním roce.

 

Patrik Hudec

Martin Pohl

Martin Pohl má za sebou osmnáct let na pozici makroekonomického analytika společnosti Generali Investments CEE, kde nese zodpovědnost za analýzu vývoje ekonomik a finančních trhů Spojených států amerických, Slovenska, Ruska a Turecka s důrazem na měny a dluhopisy. V rámci společnosti se dále podílí na tvorbě investičních strategií a poskytuje podporu při správě klíčových portfoliích. Vystudoval VŠE se zaměřením na hospodářskou politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Na stejné univerzitě získal i titul Ph.D. v oboru finance. Volný čas věnuje hlavně péči o dceru a mezi jeho zájmy patří četba a rekreační sporty jako běh, jóga či fitness.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo LYNX

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 14:46  Možnosti zelených investic se rozšiřují i pro „běžné střadatele“ Roman Vykouřil ( Wonderinterest Trading s.r.o.)
Po 10:26  Výnos investice není vše Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
11.10.2021  Tesla postaví novou Gigafactory v Německu Lucia Žárska (ProfitLevel)
11.10.2021  Čeho se investoři nejvíce bojí Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)

Přečtěte si také:

01.10.2021Evergrande jako kapka v dluhovém moři, akciový trh řeší větší téma Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
30.09.2021Evergrande tíží trhy, co čekat? Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.