Pavel Peterka (Roklen)
Okénko BIG EXPERT  |  06.09.2021 09:20:27

Zaměstnanost v eurozóně roste a euro zpevňuje

Ekonomice eurozóny se stále daří relativně dobře, i přes zpomalení růstových tendencí. Dle měření PMI v eurozóně došlo k posílení ekonomické aktivity v soukromém sektoru. Vinou zpomalení ekonomického růstu však došlo ke snížení srpnové hodnoty PMI indexu v eurozóně na 59 bodů oproti 60,2 bodům z července. Pozitivní zprávy přináší údaje PMI z trhu práce, kdy počet nových pracovních míst rostl tempem patřícím k nejrychlejším za poslední dvě dekády. Firmy v eurozóně tak podle všeho reagují na silnou domácí i zahraniční poptávku, a snaží se tak posílit své výrobní kapacity.

Produkce v průmyslu eurozóny rostla méně než v posledních měsících, kdy bylo dosahováno vysoce nadstandardních výsledků. Průmyslové podniky po celém světě stále trpí nedostatkem výrobních vstupů, což se projevuje i v eurozóně, např. zpožděním při dodávkách objednaného zboží. Počet i objem objednávek však stále roste. V sektoru služeb v eurozóně došlo k významnému posílení ekonomické aktivity, které v rámci srovnání PMI indexu stojí jako druhé nejvyšší od poloviny roku 2006. První je pak růst zaznamenaný v letošním červenci. Zlepšující se situace v sektoru služeb hovoří ve prospěch silnějšího eura.

Srpnový průzkum PMI v oblasti cen výrobců naznačuje pokračování silných proinflačních tlaků v eurozóně. Růst cen vstupů v srpnu dosáhl jen o něco nižší hodnoty ve srovnání s červencem, kdy se růst cen vstupů významně přiblížil maximu za 21 let. Firmy v eurozóně dále věří, že se jejich situace v následujících měsících bude zlepšovat. I tak úroveň optimismu měřená v PMI padla na minimum za posledních pět měsíců. Uvolnění pravidel v eurozóně pomohlo její ekonomice. Z pohledu kurzu eura bude klíčové sledovat vývoj pandemické situace v rámci EU, kdy její zhoršení by vedlo k jeho oslabení. V případě, že se podaří udržet pandemickou situaci pod kontrolou, lze očekávat pevné euro podpořené silnou pozicí ekonomiky eurozóny.

Kurz dolaru během pondělního rána mírně posílil. I tak je stále blízko jednoměsíčního minima. Obchodníci reagují na pravděpodobnější odložení omezení objemu nákupu aktiv ze strany Fedu. Dolaru dále uškodil výsledek reportů z amerického trhu práce, kdy dosažené výsledky byly zklamáním. Na čtvrtečním zasedání ECB by navíc mohlo dojít k představení bližšího plánu začátku taperingu, což by dále hovořilo ve prospěch posilování eura vůči většině světových měn včetně dolaru. Tuto situaci už začali obchodníci ve světle rostoucí inflace v eurozóně zaceňovat. Z pohledu eura a dolaru jsou zraky upřeny na zářijové zasedání Fedu i ECB. Pokud by Fed polevil ve své rétorice začátku taperingu v letošním roce a dvou zvýšení úrokových sazeb v roce 2023, pak lze očekávat pokračující posilování eura proti dolaru i ve střednědobém horizontu.

Pavel Peterka

Zastupuje pozici hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen. Je kandidátem na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde pracoval na odvětvových analýzách a na analýzách dopadů regulace. Ve finanční skupině Roklen pracuje na pozici hlavního ekonoma. Jeho specializací je dění na měnových a finančních trzích.


Roklen

Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.

Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

18.04.2024  Puma, Nike a Adidas svedou na olympijských hrách vlastní bitvu David Matulay (InvestingFox)
11.04.2024  Výnos dluhopisů v lednu vyskočil z prosincových 7,45 % na 8,43 % Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
10.04.2024  Inflace se drží na 2,0 %. Stále máme ale inflaci nižší než Eurozóna Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688