Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  02.09.2021 14:09:12

Jak investovat do kryptoměn, aniž byste je kupovali (2/2)

Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com

Investování do společností s kryptoměnami

Když se rozhodnete investovat Váš kapitál skrze specializované ETF (burzovně obchodované fondy) nebo podílové fondy, musíte být připraveni na vyšší poplatky za nákup akcií. Obecně se považuje poplatek pod 0,2 % za velmi nízký a nad 1 % za velmi drahý. Vysoké poplatky tak mohou výrazně ovlivnit budoucí výnos, případně prohloubit ztrátu. Pro úplnost zde uvádíme několik příkladů veřejně obchodovaných společností, které mají část svých akvizic v kryptoměnách, nebo technologii blockchain. Největším držitelem bitcoinů je společnost MicroStrategy (MSTR), následována společnostmi Tesla (TSLA) a Galaxy Digital (BRPHF). Na těžbu se specializují třeba veřejně obchodované společnosti jako Marathon Digital Holdings (MARA) a Riot Blockchain (RIOT). Na finančních trzích působí firmy jako PayPal (PYPL), Coinbase (COIN), či Square (SQ). Hardwarem se pak zabývá např. společnost Bitfarms (BITF).

Blockchainové ETF (burzovně obchodované fondy)

ETF fungují jako hybrid mezi podílovými fondy a akciemi. ETF tvoří mix akcií, dluhopisů nebo jiných aktiv. Zatímco klasické ETF mají velmi nízké poplatky, specializované ETF se mohou blížit poplatku 1 %, případně jej i přesáhnout. Pokud takovýto fond bude menší součástí vašeho portfolia, zřejmě to vaši celkovou investici neznehodnotí. Při zvažování, do čeho investovat, tak mějte na paměti náklady s investicí spojené.

Jedním ze způsobů, jak můžete nepřímo investovat do kryptoměn, je investovat do burzovně obchodovaného fondu zaměřeného na základní technologii kryptotrhu, kterým je blockchain. Součástí takového fondu budou společnosti, které technologii blockchain používají, nebo vyvíjejí. Někteří lidé jsou stále skeptičtí ke kryptoměnám, ale spatřují potenciál v základní technologii blockchain a věří, že se tato technologie rozšíří i do dalších sfér ekonomiky. Pro takové lidi může být tento druh investice vhodný či rozumnější.

Je to obdobné jako za doby zlaté horečky v 19. Století. Plno lidí se vydalo na západ za snem o zbohatnutí. Věřili, že to budou právě oni, kdo objeví nějakou zlatou žílu. Opak však byl pravdou a většina z nich nejen že nezbohatla, ale dokonce se velmi zadlužila. Situace ale využili ti, kteří těmto prospektorům prodávali lopaty a výbavu na rýžování zlata. Ti, jako jedni z mála, na zlaté horečce opravdu vydělali. Společnosti podporující vývoj blockchainu se tak dají přeneseně považovat za novodobé prodejce lopat.

ETF vytvářejí různé společnosti a často si je můžete koupit prostřednictvím brokerské společnosti, která se zabývá obchodováním s akciemi. Stejně jako akcie, můžete vyhledávat tyto fondy pomocí akronymů, které jsou s nimi spojeny. Jedná se například o BLOK (Amplify Transformational Data Sharing ETF), jehož držiteli jsou společnosti PayPal, MicroStrategy a Square; BLCN (Siren Nasdaq NexGen Economy ETF), jehož hlavními držiteli jsou Coinbase, Accenture a Square; případně LEGR (First Trust Index Innovative Transaction & Process ETF) mezi jehož držitele patří společnosti jako NVIDIA, Oracle a Fujitsu.

Krypto ETF

Pokud přes všechny negativa, které kryptoměny skýtají, chcete nadále investovat do kryptoměn, ale odrazují vás burzy, nebo nákup a držení kryptomincí, nabízí se vám ještě jeden způsob investování. Tím je investice do kryptoměnových nebo bitcoinových veřejně obchodovaných fondů. Jedná se však o velice rizikovou investici. Vaše investice není pojištěná a takový fond může ze dne na den ukončit svou činnost a vy své peníze už nikdy neuvidíte. Proto se centrální autority zdráhají takové fondy povolit. Přesto však pár soukromých trustů existuje, které drží kryptoměny. Jmenujme například Grayscale Bitcoin Trust nebo Osprey Bitcoin Trust. Správa vašich investic těmito trusty je však zatížena vysokými poplatky. U Grayscale Bitcoin Trust činí dokonce 2 %. Poplatky za správu investice trustem Osprey pak činí 0,49 %. Takové poplatky mohou vaši investici významně prodražit na rozdíl třeba od investic do blockchainových ETF, nebo nákupu kryptoměny přímo na burze.

Podtrženo a sečteno

Existují způsoby, jak můžete investovat do kryptoměn, aniž byste nějaké mince skutečně koupili. Stále se jedná o spekulativní investici, což je třeba mít na paměti. Postupujte tak velmi opatrně a pečlivě. Žádná z těchto akcií nebo specializovaných ETF nemá zaručený růst a naopak může dojít ke zvýšené volatilitě, podobně jako na samotném kryptotrhu. Pokud nejste ochotni přijmout rizika spojená s takovou investicí, raději se do takové investice nepouštějte.

Informace obsažené v tomto článku neslouží jako investiční rady. Jsou jen pro informační účely. 




Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

St 11:47  Půlení bitcoinu bylo úspěšné, ale co bude dál? Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
15.04.2024  Zlato trhá rekordy, ale prodávat nemusí být moudré Martin Stránský (WBTCB)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688