David Jansa (Roklen)
Okénko BIG EXPERT  |  02.09.2021 09:09:15

Levné nákupy v Polsku končí. Vysoká inflace a prudce posilující zlotý Čechům radost neudělá

Polský zlotý zažívá nevídaný týden. Koruna si během úterního obchodování připsala 15 haléřů, oproti ziskům polské měny se však stále jedná o zanedbatelný posun. Zlotý totiž od pondělí posílil o 1,4 % a posunul se k hranici 4,5000 EURPLN, kde se naposledy obchodoval začátkem prázdnin. Za jeho apreciací stojí vysoká srpnová inflace a ochota riskovat, která je po pátečním zklamání z řad Fedu cítit napříč finančními trhy.

Srpnová inflace v Polsku vyskočila na 5,4 %, což je o dvě desetiny procentního bodu vyšší výsledek, než kde se nacházel tržní konsenzus. Meziměsíčně u našich sousedů ceny rostly tempem 0,2 % a centrální bankéři Polské národní banky se musí začínat potit, jelikož je čím dál tím jasnější, že růst cenové hladiny nemusí být zas tak tranzitorní, jak si před několika měsíci mysleli. Inflace se pohybovala na vyšších úrovních již před příchodem pandemie. Covid s sebou však přinesl další faktory, které tlačí na růst cen skrze narušené dodavatelské řetězce, vysoké ceny komodit nebo štědrou fiskální podporu.

Vysoký cenový růst se v průběhu letošního roku s nejvyšší pravděpodobností nevrátí do tolerančního pásma NBP, které má horní hranici na úrovni 3,5 % a bude pokračovat i v příštím roce. Zda aktuální inflační tlaky pominou na horizontu měnové politiky, je jedna věc. V zájmu Polské národní banky by ale mělo být minimálně předejití ukotvení inflačních očekávání na aktuálních úrovních, a tak bychom v průběhu podzimu měli být svědky otočení kormidla měnové politiky ve směru jejího utahování. Lehké pootočení pomyslným kormidlem již nastínili i někteří členové bankovní rady. Momentálně jsou na straně jestřábů čtyři její členové. Důležitá bude hlavně změna rétoriky guvernéra Glapinského, nicméně trhy už začaly náznaky o utahování zaceňovat.

Zlotý v průběhu týdne prudce posílil (ke včerejšímu minimu) o 1,6 %, přičemž mezi hlavní spouštěč lze řadit právě zveřejnění statistiky srpnové inflace. Polská měna má pro posílení rozhodně dobře připravené podhoubí, když je na trzích cítit vysoká ochota riskovat. Hlavním důvodem k tomu je zklamání z online sympózia v Jackson Hole, na kterém šéf Fedu Powell potvrdil svoji holubičí povahu. Zpevňující euro měnám regionu beze sporu také napomáhá. Hlavní měnový pár se od svého swingového minima z 20. srpna posunul o zhruba 1,5 % výše. Včera v odpoledních hodinách tomu také výrazně napomohl americký ADP report. Jeho výsledek byl velkým zklamáním, když změna zaměstnanosti v srpnu činila 374 tisíc, zatímco trh očekával 613 tisíc. Hledat ale pojítko mezi ADP reportem a NFP, tedy tvorbou nových pracovních míst mimo sektor zemědělství není zcela na místě. Například v červenci ADP report přinesl také velké zklamání, NFP ale překvapila pozitivně velmi vysokým přírůstkem blížícím se jednomu milionu nových pracovních míst.

Zda páteční data o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělství přinesou důležitý impuls pro trhy, je otázkou. Pokud bychom byli svědky výsledku okolo jednoho milionu, pak se dá předpokládat, že by trhy z aktuální mánie lehce vystřízlivěly. Nemusí se však jednat o razantní obrat tržní nálady. Vzhledem k extrémně opatrné rétorice Fedu je všem jasné, že tapering přijde. Zda to bude v záři či listopadu, není již tak důležité, pokud se zásadně nezmění například pandemická situace. Tapering nebude mít formu okamžitého ukončení programu nákupu aktiv a velmi pravděpodobně bude rozložen do několika měsíců. I kdyby zmíněná data z pracovního trhu v pátek pozitivně překvapila, nemusí to nutně znamenat, že k oznámení taperingu opravdu na zářijovém zasedání Fedu dojde. Stejné zklamání zaznamenaly trhy ve spojení s výše zmíněným sympóziem v Jackson Hole. O něm se mluvilo již několik měsíců jako o oné události, kdy budou konkrétní plány taperingu oznámeny, nicméně kromě několika komentářů jestřábích zástupců Fedu jsme se nedočkali žádných zásadních konkrétních oznámení.

Zlotý by tak měl mít nadále volné pole působnosti k využití ochoty riskovat, která je na trhu momentálně zřejmá. Další komentáře centrálních bankéřů a jasnější indicie ohledně utahování tamních měnověpolitických podmínek mohou zlotému pomoci ještě výrazně pod hranici 4,5000 EURPLN. Z pohledu na graf je zřejmé, že se polská měna konečně vymanila z frustrujícího pohybu do strany v pásmu okolo 4,5700 EURPLN, jež trval prakticky celé letní prázdniny. Pokoření rostoucí trendové linie v rámci oscilátoru RSI na denním grafu je rozhodně pozitivním signálem pro budoucí vývoj na tomto měnovém páru. Na delším časovém horizontu je rozhodně třeba počítat s dalšími korekcemi, střednědobý směr by měl být ale pro zlotý jasný. Mezi hlavní rizika je třeba řadit variantu delta a nové mutace koronaviru, dále pak mohou zlotému uškodit například spory Polska s Evropskou unií.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

David Jansa

Vystudoval obor finance na Fakultě financí a účetnictví VŠE. V rámci zahraničních pobytů studoval rok a půl v USA na Arizona State University a ve Wisconsinu. Jako proprietary trader se specializuje na obchodování na devizovém trhu, investice do komodit, akcií a ETF. Mezi jeho záliby patří cestování, sport, a kresba.

 


Roklen

Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.

Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

18.04.2024  Puma, Nike a Adidas svedou na olympijských hrách vlastní bitvu David Matulay (InvestingFox)
11.04.2024  Výnos dluhopisů v lednu vyskočil z prosincových 7,45 % na 8,43 % Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
10.04.2024  Inflace se drží na 2,0 %. Stále máme ale inflaci nižší než Eurozóna Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688