Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  30.08.2021 10:21:46

9 otázek, které je dobré si položit, když jsou trhy v růstu

 9 otázek, které je dobré si položit, když jsou trhy v růstu?

 

Rostoucí trhy nám přinášejí optimistickou náladu z rostoucích výnosů. ALE! Nic není černobílé a právě v době růstu a převládajícího optimismu bychom měli mít na zřeteli rizika, která nám toto období přináší. Optimistická nálada, mnohdy až euforie, nás dokáže natolik zaslepit, že zapomínáme na naše základní pravidla, která jsme si pro investice nastavili, a jsme ochotní podstupovat mnohem větší riziko, než by tomu bylo za běžné situace nebo v případě klesajícího trhu.

Dnes vám dám možnost položit si 9 otázek, které vám pomohou získat nadhled nad vaším portfoliem a investičním rozhodováním.

1. Jsem opravdu tak chytrý, jak si myslím?

Během býčího (rostoucího) trhu máte pocit, že na co sáhnete, to se změní ve zlato. Dává vám to pocit, že nemůžete udělat chybu, a připadáte si jako génius. Na druhou stranu při medvědím (klesajícím) trhu budete mít opačný pocit a budete si připadat jako hlupák.

Je důležité umět si říct, jestli jsem v dané oblasti skutečně odborník, a případně si připustit, že si na odborníka pouze hraji a mám jen přehnané sebevědomí díky tomu, že na trhu v dané chvíli roste v podstatě vše.

2. Co když se pletu v tom, v čem jsem si dnes na 100 % jistý?

V otázce trhu a investování si v mnoha věcech nemůžeme být jistí na 100 %. Vždy existují dva tábory. Jeden bude zastávat postoj, že s jistotou vyjde daný scénář, druhý bude zastávat scénář opačný.

Například jeden si myslí, že kryptoměny změní svět, druhý, že je to pouze iluze, která nemá šanci uspět.

Dalším příkladem mohou být úrokové sazby. Někdo zastává názor, že se vrátíme k vysokým úrokovým sazbám, a druhý, že zůstanou na nízké úrovni.

Někteří lidé jsou si jistí, že jsme dnes v jedné z historicky největších bublin, která musí zaručeně prasknout, jiní, že dnes je jen v mnoha ohledech jiná doba.

Až budoucnost ukáže, který z názorů byl pravdivý. Následně se z těch, co měli pravdu, stávají géniové plácající se po ramenou, zatímco ti druzí se cítí hloupě. Problém je, že tato mince se může v budoucnu velmi snadno obrátit.

Je proto důležité mít otevřenou mysl a být připraven na různé scénáře, nejen na to, čemu věříte, protože velmi snadno můžete být na omylu.

3. Co bude při zpětném pohledu vypadat jako samozřejmost?

Dnes je jako samozřejmost bráno, že trhy v postpandemické době rostou.

Centrální banky napumpovaly peníze do ekonomiky. Lidé dostali od vlády pomocnou ruku formou náhrady mzdy, zaměstnavatelé díky tomu nemuseli propouštět. Lidé měli možnost ušetřit mnoho peněz a některým náhrady přinesly peněz více, než by měli v běžné práci. I díky tomu se objevili hazardéři, kteří neměli nic lepšího na práci než investovat.

A hle, světe div se, akciový trh je výše! Vždyť to bylo jasné!

Teď se ovšem vraťte v čase na konec března roku 2020 a zapomeňte, že víte, co se stalo. Většina lidí i analytiků tvrdila, že je jen otázka času, kdy přijde další pokles. Abych byl upřímný, také jsem očekával více pesimistický vývoj a nečekal jsem zotavení ve tvaru „V“.

Při pohledu do historie nám přijde samozřejmé, že trhy rostly nebo klesaly.

Stejně tak nám v budoucnosti bude při pohledu zpět připadat samozřejmé, že inflace byla v minulosti nízká, vysoká nebo v cílových mezích.

Je dobré myslet na to, že v historii je jasné vše, ale budoucnost zas tak jasná není.

4. Mám jen portfolio, nebo plán?

Je obrovský rozdíl mezi tím, jestli máte soubor investičních nástrojů a produktů, nebo máte investiční plán.

Portfolio obsahuje akcie, fondy, nemovitosti a ostatní typy investic. Plán v sobě zahrnuje systém, který vám pomáhá v rozhodování a jednání.

Když se trhům daří a rostou, bude vám bez problémů fungovat i portfolio bez plánu. Problém nastane, až přijdou těžké časy a trhům se moc dařit nebude. Když nebudete mít plán, který by vám pomohl tímto obdobím projít, budete se na rozbouřeném moři emocí pohybovat bez jakékoliv navigace a nebudete vědět, kterým směrem se vydat.

Mějte svůj plán, který vám pomůže proplout nejen těmi snadnými časy, ale hlavně těmi těžkými, které v dlouhodobém horizontu dříve či později přijdou.

5.Dělám dobrá rozhodnutí nebo mám jen štěstí?

Není nic špatného na tom mít štěstí v investicích, podnikání, životě. Zásadní je si uvědomit, že štěstí není opakovatelný proces. Když budete mít štěstí, vyhrajete v loterii, ale s velkou pravděpodobností to znovu nezopakujete, prostě nepřijdou ta stejná čísla.

Buďte k sobě upřímní a řekněte si, která investice byla jen šťastná volba díky rostoucímu trhu a za jakou investicí skutečně stála vaše šikovnost.

6.Jak jsem reagoval historicky na poklesy?

Všichni známe z právních prohlášení, že minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Je důležité podívat se zpětně, jak jste se chovali během turbulentních období.

Jak jste se například zachovali v březnu 2020? Zpanikařili jste a prodali své pozice? Nic jste nedělali a vyčkávali jste? Zainvestovali jste volné peníze v poklesu?

Vaše chování a reakce v minulosti mohou velmi dobře ukazovat, jak se zachováte a budete reagovat v budoucnosti.

7. Jak disciplinovaně dodržuji svůj investiční přístup?

Máte pečlivě sestavený investiční plán, který vám jasně říká, jak se máte chovat a jak pracovat se svým portfoliem. Disciplinovaně dodržujete plán a pravidla v něm nastavená. Pravidelně portfolio rebalancujete, ale najednou přijde úžasné období růstu.

Vše roste a vám přijde nesmyslné cokoliv prodat. Říkáte si: “To nevadí, že jsem tuto investici převážil, vždyť tak pěkně roste.” Měsíc na to se vše otočí a to, co jste převážili, udělalo obrovský propad, který se bude vracet mnohem déle, než byste čekali.

Velmi podobně to bude i v opačném případě v době poklesu. Plán vám bude říkat nakoupit, ale emoce vám to nedovolí.

Velmi často v těchto obdobích vaše disciplína a plán vypadají bezcenně a máte tendenci je vynechávat ze hry. To je ovšem zásadní chyba. V investicích je klíčové udržet své emoce pod kontrolou, být disciplinovaný a držet se plánu kontinuálně a ne jen, když máte pocit, že se to zrovna hodí.

8. Je mé portfolio dostatečně připravené na různé vývoje na trzích?

Růstově nastavené portfolio v období býčího (rostoucího) trhu bude úspěšné po většinu času. Ale pořád byste měli být připraveni i na opačný scénář, když trhy uchvátí medvěd a začnou korekce a poklesy.

Vždy myslete na to, že trhy sice častěji rostou, ale umějí i padat.

9. Jaký je můj plán pro další pokles?

Některé poklesy jsou velmi krátké a bez plánu na ně nestihnete ani zareagovat, vizte covidový pokles v březnu 2020. Jiné poklesy a návraty mohou trvat i několik let jako například finanční krize roku 2008. K tomu, abyste mohli reagovat včas, ať už doinvestováním nebo úpravou portfolia, musíte mít plán.

Dřív nebo později zažijeme další poklesy a po nich růsty.

Kolísání je pro trhy přirozené stejně jako pro nás dýchání.

Buďte proto připravení na různé scénáře – jak na špatné, tak na dobré.

 

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 17:43  Globální trh s elektromobily zažívá rozmach. Covidu navzdory Roman Vykouřil ( Wonderinterest Trading s.r.o.)
Po 15:11  Jaké slavné celebrity ovlivňují akciové tituly? Lucia Žárska (ProfitLevel)
Po 12:38  Faang silně roste. Na pozici lídra má našlápnuto Apple Lucia Žárska (ProfitLevel)
Pá 15:51  Za 17 špatných let jsme nezvládli postavit 111 792 bytů Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.