Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  11.06.2021 08:43:58

Evropští centrální bankéři nastavení měnové politiky nemění

Zrychlující spotřebitelská inflace a oživení ekonomické aktivity se v posledních měsících stále významněji týká i eurozóny. Meziroční růst spotřebitelské inflace v první polovině letošního roku postupně zrychloval až na květnová 2 %. Inflační cíl Evropské centrální banky (ECB) je přitom definován jako meziroční růst spotřebitelských cen těsně pod 2 % ve střednědobém horizontu. Hrubý domácí produkt (HDP) v eurozóně sice ještě v 1. čtvrtletí poklesl o 0,3 % mezičtvrtletně a o 1,3 % meziročně, ale je jasné, že ve 2. čtvrtletí dojde k razantnímu růstu HDP, když indexy podnikatelských nálad (např. PMI) šplhají strmě vzhůru.

Není proto překvapivé, že hospodářské oživení reflektuje i nová červnová makroekonomická prognóza ECB. Ta pro letošní rok počítá s rychlejším hospodářským růstem eurozóny o 4,6 % oproti 4,0 % avizovaným v březnové prognóze. Rychleji podle ECB letos poroste i spotřebitelská inflace a to o 1,9 % oproti 1,5 % uváděným v březnu. Zvýšily se i odhady pro příští rok, a to jak pro HDP s růstem o 4,7 % a inflací o 1,5 %. Klíčovým sdělením je skutečnost, že navzdory rychlejší inflaci zůstává jádrový vývoj cen stále utlumený, a i přes zrychlení inflace ECB vnímá toto zrychlení jako dočasné.

ECB však na červnovém zasedání ponechala i přes jasné zlepšení hospodářského výhledu nastavení měnové politiky beze změny. K poslední změně úrokových sazeb, konkrétně ke snížení diskontní sazby na -0,50 %, došlo v září 2019. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace zůstává na úrovni 0 % od března 2016. Jakákoliv změna ohledně výše sazeb je v dohledné době krajně nepravděpodobná. Zajímavější je situace kolem nákupů cenných papírů. V rámci nouzového pandemického programu nákupu aktiv (tzv. PEPP) zůstává měsíční nákup cenných papírů i pro 3. čtvrtletí výše (cca 80 mld. eur) ve srovnání se začátkem letošního roku. Celkový program PEPP je přitom omezen na 1 850 mld. eur s platností minimálně do konce března 2022. Zároveň pokračuje program nákupů aktiv (tzv. APP) v měsíčním objemu 20 mld. eur a doba trvání tohoto programu časově nijak omezena není. A v neposlední řadě jsou plně reinvestovány jistiny ze splatných cenných papírů, a to jak z PEPP, tak i z APP.

Suma sumárum, ECB na červnovém zasedání jasně avizovala, že z velmi expanzivní měnové politiky zatím nehodlá nijak ustupovat. A pokud se začne ECB myšlenkou ústupu zaobírat tak to pravděpodobně nebude dříve než ke konci letošního roku. I potom, co bude program PEPP v příštím roce ukončen, zůstane měnová politika ECB silně expanzivní. Pokud vyjdu z předpokladu, že program APP bude pokračovat a ECB bude reinvestovat splatné dluhopisy, tak jsme u měsíčního objemu cenných papírů kolem 50 mld. eur, a to rozhodně není malé číslo.

Zároveň je nutné zdůraznit, že se ECB snaží o udržování nízkých výnosů vládních dluhopisů členských zemí eurozóny, a to především z jižního křídla. Respektive ECB se snaží a zatím se jí to velmi slušně daří, udržovat nízký rozdíl ve výpůjčních nákladech mezi jádrovými zeměmi a zbytkem eurozóny. A od této politiky si nemůže ECB dovolit jen tak ustoupit, protože by tím mohla velmi rychle nastartovat krizi důvěry v euro. Vysoké vládní dluhy v zemích eurozóny tak drží ECB v šachu a normalizace měnové politiky ve smyslu kladných úrokových sazeb ECB jsou v několikaletém horizontu mimo hru. A toto je třeba mít na paměti, když přemýšlíme o vývoji eura vůči americkému dolaru v několikátém horizontu.

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 15:52  BHS Private Equity Fund dosáhl čistého výnosu 23,11 procenta Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 15:09  Zdražuje se téměř všechno Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
14.06.2021  Vývoj „korona" farmaceutických firem Lukáš Baloga (ProfitLevel)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.