mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  01.06.2021 10:52:00

Pravidla příjezdu z ČR do Saska

Pravidla příjezdu z ČR do Saska

14.05.2021 / 14:30 | Aktualizováno: 01.06.2021 / 10:52

Pravidla cestování z ČR do Saska jsou regulována spolkovým nařízením pro vstup do Německa tzv. Coronavirus-Einreiseverordnung. Toto nařízení mimo jiné povoluje přeshraniční cesty z ČR do Saska do 24hodin z jakéhokoliv důvodu bez nutnosti testu, karantény či registrace. Zároveň poskytuje výhody osobám plně očkovaným či těm, které prodělaly nemoc SARS-CoV-2.

Při cestách do Saska a následného návratu do ČR dbejte rovněž českých pravidel, která můžete nalézt v tomto našem článku.

Spolkové nařízení Coronavirus-Einreiseverordnung ze 12. 5. 2021 stanoví následná pravidla pro cesty do Německa:

I. POVINNOST REGISTRACE:

Cestující přijíždějící do SRN z rizikové země (aktuálně i ČR), je povinen předem nahlásit prostřednictvím digitální registrace příjezd do země na adrese https://www.einreiseanmeldung.de/ a disponovat potvrzením o úspěšné registraci (tzn. vytisknout si email, který je po registraci zaslán na danou emailovou adresu).

Před cestou do Německa prostředkem dopravní společnosti musí daný přepravce vyřízení digitální registrace zkontrolovat. Potvrzení o úspěšné registraci je nutné mít při vstupu do země u sebe a na vyžádání ji předložit přepravci nebo orgánu pověřenému policejní kontrolou na hranicích. Pokud nebylo ve výjimečném případě možné digitální registraci provést, musí být provedena náhradní registrace písemnou formou.

Výjimky z registrační povinnosti a karantény platí mimo jiné pro:

- osoby, které rizikovou oblastí pouze projely bez zastávky,

- osoby, které do Německa vstupují pouze za účelem tranzitu a zemi nejrychlejší cestou opět opustí,

- osoby přepravující zboží, osoby, náklad silniční, železniční, leteckou a vodní dopravou,

- osoby, které v rizikové oblasti pobývaly v rámci příhraničního styku se sousedním státem méně než 24 hodin, nebo které do Německa vstupují na dobu kratší než 24 hodin,

- denní pendlery.

Při cestách do 72 hodin jsou z registrační povinnosti a karantény vyjmuty také osoby:

- cestující za účelem návštěvy příbuzných 1. stupně (tj. manžela/manželky, partnera, rodičů, dětí) nebo v případě sdílené péče o dítě,

- vysoce postavení diplomatičtí a konzulární pracovníci, jakož představitelé vlád a parlamentů

II. POVINNOST TESTU či POTVRZENÍ O OČKOVÁNÍ ČI PRODĚLANÉ INFEKCI SARS-CoV-2:

Osoby, které přijíždějí do Německa z rizikové země/oblasti (tj. ČR) musí splnit jednu ze tří podmínek pro vstup do Německa. Musí mít buď:

lékařské potvrzení či výsledek testu na SARS-CoV-2 osvědčující, že daná osoba není nakažená již při vstupu na území Německa a předložit jej na požádání příslušným orgánům (testování musí být provedeno nejvýše 48 hod. před příjezdem a doklad o něm musí být v německém, anglickém či francouzském jazyce, doklad je třeba uchovat a na výzvu předložit po dobu 10 dnů od příjezdu) nebo

potvrzení o (úplném) očkování, přičemž doklad o očkování musí být v německém, anglickém, francouzském, italském nebo španělském jazyce a očkování musí být provedeno očkovací látkou schválenou Institutem Paula Ehrlicha (aktuálně očkovací látky Biontech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson). Očkování musí být uzavřené a od podání poslední očkovací dávky musí uběhnout minimálně 14 dní nebo

- potvrzení o prodělané nemoci SARS-CoV-2, přičemž doklad musí být v německém, anglickém, francouzském, italském nebo španělském jazyce a musí se opírat o PCR test, od jehož provedení uplynulo min. 28 dní a max. 6 měsíců.

V případě cesty prostředkem přepravní společnosti jsou povinny předložit toto potvrzení také před odjezdem přepravci. Pokud přepravci potvrzení nepředloží, cesta jim zpravidla nebude umožněna. Letečtí přepravci mohou vyžadovat potvrzení i v případě cesty z nerizikové oblasti.

Na osoby přijíždějící z rizikových zemí s nebezpečnou mutací viru se nevztahují výjimky z karantény a jejich vstup na území Německa může být omezen nebo zakázán.

Povinnost testu či potvrzení o očkování nebo prodělané infekci SARS-CoV-2 musí mít každý cestující, který pobýval v posledních 10 dnech před vstupem na území SRN ve vysoce rizikové zemi/oblasti.

Výjimky z povinnosti testu či potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci SARS-CoV-2 při příjezdu z rizikové země - tyto doklady nemusí mít mimo jiné:

- osoby, které vysoce rizikovou zemí/oblastí pouze bez zastávky projely;

- osoby, které Německem pouze projíždějí a Německo nejrychlejší cestou opustí;

- osoby, které do Německa cestují z pracovních důvodů na méně než 72 hodin, aby přepravily přes hranice osoby, zboží nebo náklad po silnici, železnici nebo letecky;

- děti mladší 7 let;

- osoby cestující za účelem návštěvy příbuzných 1. stupně nebo v případě sdílené péče o dítě;

- denní pendleři.

Povinnost testu a registrace (bez karantény) mají osoby, které do Německa z rizikové země (ČR) přijíždějí z důvodu pracovního či z důvodu studia na více než 24 hodin a méně než 5 dnů - pendleři a studenti. Test může být proveden v ČR (max. 48 hodin před příjezdem do DE) nebo až v DE (max. do 48 hodin po příjezdu).

Všechny výjimky z povinnosti testu či potvrzení platí pouze, pokud dotyčná osoba nemá typické příznaky infekce koronavirem SARS-CoV-2, jako jsou např. kašel, horečka, rýma nebo ztráta čichu či chuti.

Pozor - v případě, že osoby cestující z vysoce rizikové země do SRN budou využívat služeb přepravce hromadné dopravy (např. vlak, autobus, letadlo) musí splňovat podmínky, které po nich bude přepravce vyžadovat. Přepravci nemají v nařízení spolkové vlády stanovené žádné specifické výjimky pro vybrané skupiny cestujících, u kterých registraci nebo test nemusí vyžadovat.

V případě dotazů k příjezdovým situacím, které zde nejsou uvedeny, doporučujeme kontaktovat příslušnou krajskou hygienickou stanici (Gesundheitsamt).

Tisková zpráva Saského ministerstva sociálních věcí a sociální soudružnosti ze dne 14. 5. 2021 k přeshraničnímu cestování.

Webové stránky saské vlády ke koronaviru.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářPřečtěte si také:

Čt 11:41Pravidla příjezdu z ČR do Německa mzv.cz (MZv ČR)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.