Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  13.05.2021 15:16:52

O tom, proč je nezaměstnanost v Česku stále nízká

Hluboký pokles domácí ekonomiky v loňském roce a část sektoru služeb uzemněná protiepidemickými opatřeními. To jsou jednoznačné argumenty pro to, aby nezaměstnanost výrazně rostla. To se však nestalo. Pohled na domácí pracovní trh sice ukazuje, že se nezaměstnanost v posledním roce zvýšila, avšak vzhledem k okolnostem nijak dramaticky. Podíl nezaměstnaných osob v březnu loňského roku, tj. se začátkem pandemie, činil 3 %. Letos v březnu poté 4,2 %. A v dubnu i s přispěním pozitivních sezónních faktorů 4,1 %. To zatím rozhodně nejsou hodnoty, které by budily velké obavy, ačkoli nárůst samozřejmě nepříjemný je. V rámci zemí Evropské unie Česko navíc nadále zůstává premiantem z pohledu nejnižší míry nezaměstnanosti.

Pokud se podíváme do minulosti, tak při poslední hluboké recesi v roce 2009 se podíl nezaměstnaných osob ze svého minima na jaře 2008 během jednoho roku zvedl z 3,8 % na více jak 6 % na jaře 2009. A na začátku roku 2010 činil podíl nezaměstnaných osob necelých 8 %. S vysokou nezaměstnanosti, českou optikou, se následně Česko potýkalo až do roku 2014.

Co stojí za jen nízkým nárůstem nezaměstnanosti v posledním roce? V první řadě je nutné zmínit vládní programy, které masivnímu nárůstu nezaměstnanosti zabránily. Příkladem budiž program Antivirus. To je velký rozdíl oproti roku 2009, kdy byla reakce vlády ohledně aktivní politiky zaměstnanosti daleko chladnější a do vývoje na pracovním trhu významněji promlouvaly tržní vlivy. Druhým důležitým faktorem je rychlé oživení zpracovatelského průmyslu, páteře české ekonomiky. Při poslední hluboké hospodářské recesi v roce 2009 trvalo téměř sedm let, než se zpracovatelský průmysl dostal na předkrizové hodnoty produkce. V případě současné krize již produkce ve zpracovatelském průmyslu předkoronavirové hodnoty stihla překonat. A za třetí je to výchozí pozice na pracovním trhu, kdy i více jak rok po začátku pandemie je na trhu opravdu velké množství volných pracovních míst (letos v dubnu 343 tis.), které je stále vyšší než samotný počet nezaměstnaných (298 tis.). Zde je třeba férově dodat, že nároky na uchazeče jsou u většiny nabízených pracovních pozic nízké, čemuž samozřejmě odpovídá i mzdové ohodnocení.

Klíčovou otázkou je, jaké jsou vyhlídky vývoje na pracovním trhu ve druhé polovině letošního roku. Pandemie je, zdá se, pro zbytek jara a minimálně i pro 3. čtvrtletí pod kontrolou. Otevírání domácí ekonomiky signalizuje prudké oživení hospodářské aktivity v nejbližších měsících, a to především v sektoru služeb. Poptávka po pracovní síle se bude zvyšovat i v doposud utlumených odvětvích (pohostinství a ubytování) a to i v kombinaci s pozitivní sezónností. V nadcházejících měsících je tak pravděpodobné, že uvidíme pokles nezaměstnanosti. Skutečnou zatěžkávací zkouškou si však pracovní trh projde v závěru letošního a na začátku příštího roku, kdy již pravděpodobně nebudou pracovní místa „dotována“ programem Antivirus a ke slovu se dostanou tržní síly. V tomto období by měla nezaměstnanost kulminovat a podíl nezaměstnaných osob zamířit lehce pod 5 %. 

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 15:33  Zadlužení veřejného sektoru mírně kleslo Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 15:04  Kdy se zastaví růst cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
Út 15:56  Co má společného bitcoin a S&P 500? Ali Daylami (BITmarkets)
Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688