Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  31.03.2021 08:35:00

CZG po klíčovém roce navrhne dividendu 7,5 Kč na akcii a letos čeká nová rekordní čísla

Česká zbrojovka Group (CZG) dosáhla za klíčový rok 2020, ve kterém vstoupila na pražskou burzu a dokončila některé zajímavé akvizice, dvouciferného meziroční růstu výnosů i zisku EBITDA a z výsledku loňského roku navrhne výplatu dividendy ve výši 7,5 koruny na akcii. Nová rekordní čísla očekává výhled firmy pro letošní rok.

Klíčové finanční údaje roku 2020

CZG dosáhla v roce 2020 výnosů 6,8 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 14,6 %. Podle firmy za růstem stojí zejména vyšší počet prodaných zbraní, vyvolaný vysokou poptávkou po produktech CZG především ve Spojených státech.

Provozní výsledek hospodaření činil za rok 2020 zásluhou vyšších výnosů 1056,3 mil. , což je o 11,9 % více než v roce 2019. Vnitřní (Underlying) EBITDA z pokračujících operací dosáhla v roce 2020 výše 1470,7 mil. , tedy o 11,9 % více než před rokem.

Počet prodaných zbraní CZG v roce 2020 se v porovnání s rokem 2019 zvýšil o 24,9 % a dosáhl 467 463 prodaných kusů. „Výnosy v USA představovaly 66% podíl na celkových výnosech skupiny v roce 2020, následovány 13,8% podílem výnosů dosažených v Evropě (bez ČR). Česká republika se na celkových výnosech podílela ze 4,8 %. Podíl výnosů z Asie činil 6,2 %, Afrika dodala 5,7 %, ostatní státy světa 6,1 %, rozklíčovala skupina.

CZG navrhne akcionářům ke schválení výplatu dividendy ve výši 7,50 na akcii.

Kovařík: Významný rok včetně vstupu na burzu a akvizice Coltu

Rok 2020 byl významným z mnoha pohledů. Pandemie covid-19 nás vystavila mnoha organizačním a logistickým výzvám. Jsem rád, že mohu sdělit, že jsme všechny úspěšně zvládli a že CZG dosáhla, spolu s uvedením několika nových produktů a silnými objednávkami, historicky rekordních výsledků. To hodně vypovídá o nasazení našich zaměstnanců, síle obchodního modelu a celkové tržní pozici značky Česká zbrojovka,” uvádí k výsledkům Lubomír Kovařík, prezident a předseda představenstva CZG. “V loňském roce jsme zaznamenali další důležitý krok v historii Skupiny a úspěšně dokončili veřejnou nabídku akcií na Burze cenných papírů Praha. Tímto krokem jsme posílili náš závazek být transparentní a získali prostředky pro další růst CZG, včetně akvizice Coltu, kterou jsme oznámili v únoru 2021 a jejíž dokončení očekáváme ve druhém čtvrtletí tohoto roku,” dodal Kovařík.

Rok 2020 byl pro CZG stěžejním rokem. Naše Skupina rostla ve většině klíčových finančních ukazatelů. Vysoká poptávka zákazníků zejména v USA se odrazila v růstu prodejů a ziskovosti. Těšíme se na rok 2021 a věříme, že dokážeme nadále využívat tržních příležitostí i zásluhou nové akvizice Coltu. CZG je tak ve skvělé pozici pro to, aby dokázala naplnit svou vizi stát se skutečným globálním hráčem na trhu se zbraněmi. Našim akcionářům navrhneme výplatu dividend ve výši 7,50 na akcii,” uvedl pak Jan Drahota, místopředseda představenstva CZG.

Výsledky podrobněji

Výnosy skupiny v roce 2020 vzrostly o 14,6 % na celkových 6,8 miliard korun, oproti 5,9 mld. v roce 2019. „Bylo to především zásluhou vyššího počtu prodaných zbraní vyvolaného vysokou poptávkou po produktech CZG na všech klíčových trzích, především ve Spojených státech,“ uvedla firma.

Z pohledu regionálního rozložení se v roce 2020 výnosy v ČR snížily o 76,0 % na celkových 327,4 mil. . „Tento výsledek byl způsoben zejména odkladem dodávek pro Armádu České republiky a také vlivem jednorázové dodávky munice v roce 2019, která se v roce 2020 neopakovala. Další příčinou byl pokles prodejů civilním zákazníkům v důsledku probíhající pandemie onemocnění covid-19 a souvisejícím omezením,“ komentuje firma.

Příjmy ve Spojených státech vzrostly v roce 2020 o 49,3 % na hodnotu 4506,7 mil. , především díky nárůstu poptávky na komerčním trhu. Výnosy v Evropě (vyjma ČR) v roce 2020 vzrostly o 13,6 % na 945,7 milionů . Výnosy dosažené v Africe vzrostly v roce 2020 o 312,4 % na 414,6 mil. , zejména díky velkým dodávkám odběratelům z řad ozbrojených složek. Příjmy v Asii se v roce 2020 zvýšily o 24,8 % a dosáhly výše 390,6 mil. , k čemuž přispěl nárůst prodejů odběratelům z řad ozbrojených složek i civilním zákazníkům.

Výhled pro rok 2021: Růst prodejů i EBITDA

Další vzestup hospodaření očekává CZG pro rok 2021. Na úrovni výnosů čeká CZG růst ze 6,8 miliardy za rok 2020 do rozmezí 7,1 až 7,4 miliardy korun. U zisku EBITDA je pro rok 2021 očekáváním CZG rozmezí 1,45 až 1,65 miliardy korun.

V květnu roku 2020 oznámila CZG koupi menšinového podílu ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně, společnosti Spuhr i Dalby AB. V říjnu minulého roku CZG završila veřejnou nabídku svých akcií na Burze cenných papírů Praha. V únoru letošního roku podepsala CZG smlouvu o koupi stoprocentního podílu ve společnosti Colt Holding Company LLC, jež je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt Manufacturing Company LLC a jeho kanadské dceřiné společnosti Colt Canada Corporation. Dokončení transakce podléhá schválení příslušnými regulačními orgány a vypořádání se očekává ve druhém čtvrtletí letošního roku.

CZGČeská zbrojovka Group je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. CZG své produkty prodává především pod značkami CZ (Česká zbrojovka), CZ-USA, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems. Součástí skupiny CZG jsou společnosti Česká zbrojovka, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. CZG rovněž drží menšinový podíl ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně, společnosti Spuhr i Dalby.

CZG má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v České republice a ve Spojených státech. Ve svých provozech v České republice, USA a Německu zaměstnává CZG zhruba 1670 lidí.

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.