mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  17.03.2021 08:38:00

Aktuální podmínky cestování do Finska v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19

Aktuální podmínky cestování do Finska v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19

15.02.2021 / 18:26 | Aktualizováno: 17.03.2021 / 08:38

Vstup cizích státních příslušníků do Finska zůstává omezen a je povolen pouze v případě stanovených účelů cesty. Stávající pravidla platí do 17. 4. 2021.

Cestování z České republiky do Finska je povoleno v těchto případech:

- finští občané a jejich rodinní příslušníci;

- občané s povolením k dlouhodobému pobytu ve Finsku;

- pracovní cesty v případech, kdy se jedná o sektory a úkoly s kritickým významem z hlediska fungování ekonomiky a bezpečnosti (jejich výčet naleznete zde), které nesnesou odkladu a vyžadují osobní přítomnost, zaměstnavatel musí vyplnit formulář, ve kterém zdůvodní nezbytnost cesty, a cestující předloží vyplněný formulář při hraniční kontrole;

- pracovníci ve zdravotnictví při plnění svých pracovní úkolů;

- pracovníci nákladní dopravy při plnění svých pracovní úkolů;

- osoby studující ve Finsku;

- návštěva rodiny, svatby, pohřbu, návštěva partnera na základě dlouhodobého partnerského vztahu (partnerský vztah mezi dvěma osobami žijícími v různých zemích je akceptován; nemusí jít o finského občana, pokud taková osoba ve Finsku dlouhodobě legálně pobývá; jako příbuzní jsou definováni manžel/ka, děti, rodiče, prarodiče, vnuci, tchán/tchyně);

- zástupci zahraničních médií při plnění svých pracovních úkolů;

-diplomaté, zaměstnanci mezinárodních organizací, vojenský personál a humanitární pracovníci při plnění pracovních úkolů;

- zvláštní skupiny osob působících v kultuře a sportu či obchodu (zvoucí strana musí požádat o povolení emailem přímo Finskou pohraniční stráž - rajavartiolaitos@raja.fi; více informací na stránkách Finské pohraniční stráže bod 5.1. v části "special groups");

- další nezbytné případy, kdy cesta nesnese odkladu (např. v souvislosti s majetkem vlastněným na území Finska);

Povolen je rovněž tranzit přes Finsko v rámci pravidelné letecké dopravy (cestující musí zůstat v tranzitním prostoru). Kompletní výčet a podrobná pravidla jsou k dispozici v anglickém jazyce na stránkách Finské pohraniční stráže (bod 3.3. a 5.2.).

Cestující musí být při odletu a příletu schopen účel cesty prokázat při hraniční kontrole podpůrnými informacemi/dokumenty, například potvrzením o studiu, zvacím dopisem rodinného příslušníka nebo partnera (finského residenta) v podobě, která obsahuje jasnou identifikaci pozvaného i zvoucího, doporučujeme uvedení rovněž telefonického kontaktu na zvoucí osobu.

Letecká společnost Finnair bude od 28. ledna od všech cestujících do Finska vyžadovat při odletu v angličtině negativní výsledek testu na COVID-19 nebo lékařské potvrzení o prodělaném onemocnění COVID-19 během posledních 6 měsíců (netýká se dětí mladších 2 let a tranzitní letecké dopravy). Akceptován je PCR test (ne starší 72 hodin) i antigenní test (ne starší 48 hodin). Více informací zde.

V případě, že cestujete do/z Finska letecky přes Nizozemsko, upozorňujeme, že je v platnosti povinnost pro cestující od 13 let přijíždějící do Nizozemska letecky z rizikových zemí předložit negativní PCR test. Test nesmí být při příjezdu do Nizozemska starší 72 hodin. Cestující musí před odletem/odjezdem kromě negativního PCR testu předložit také negativní antigenní test na přítomnost COVID-19, provedený ne déle než 4 hodiny před nástupem do letadla. Nizozemsko momentálně považuje za rizikovou zemi ČR i Finsko. Opatření se týká i cestujících při tranzitu! Více informací také zde.

Aktuální podmínky z hlediska povinnosti předložit při odletu negativní test na COVID-19 si ověřte u letecké společnosti, se kterou cestujete.

Všichni cestující ze zahraničí by měli být po příjezdu do Finska testováni na COVID-19. Test na COVID-19 lze po příletu absolvovat např. na mezinárodním letišti Helsinky-Vantaa (výsledek je oznámen obvykle do 1-2 dnů). Na jiných hraničních přechodech budete informováni o nejbližších místech, kde lze test na COVID-19 absolvovat. Test na COVID-19 pro cestovatele přijíždějící do Finska je prováděn zdarma. Další místa, kde lze test absolvovat, je možné po vyplnění registračního formuláře zjistit zde.

Po příjezdu do Finska z České republiky je doporučeno absolvování čtrnáctidenní karantény. (Pozn. Finská vláda v současnosti jedná o možnosti zavedení povinné karantény.) Karanténu není třeba absolvovat, pokud se můžete prokázat lékařským potvrzením, že jste prodělal(a) onemocnění COVID-19 v posledních 6 měsících. Karanténu lze zkrátit absolvováním dvou testů na COVID-19 s negativním výsledkem - po příjezdu a pak nejdříve 72 hodin poté. Pokud cestující může předložit při příjezdu negativní výsledek testu na COVID-19 ne starší než 72 hodin, není potřeba po příjezdu absolvovat nový test (první ze dvou).

Podrobnější informace k podmínkám a pravidlům karantény jsou k dispozici v anglickém jazyce na internetové stránce finského Národního úřadu veřejného zdraví (THL). Během karantény se osoba zdržuje v místě, kde má zajištěno své ubytování, nezbytné cesty jsou povoleny (např. cesta k lékaři).

O aktuálně platných opatřeních v jednotlivých regionech proti šíření COVID-19 více zde (u některých regionů informace k dispozici pouze ve finštině).

COVID Help line (Finsko) +358 (0) 931 010 024


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.