Ing. Petr Golka (Ronda Invest)
Okénko investora  |  06.03.2021 18:30:23

Nemovitosti zažívají během pandemie nevídaný boom. A těží z toho i drobní investoři.

Ceny bytů, domů i stavebních pozemků navzdory probíhající pandemii ve všech čtvrtletích loňského roku výrazně rostly. Jaký bude vývoj v letošním roce a jak mohou na stávajícím boomu vydělat i drobní investoři? 

Za loňský rok stouply ceny bytů o 12,9 procenta, ceny rodinných domů o 9,9 procenta a ceny stavebních pozemků dokonce o 13,3 procenta. Vyplývá to z HB Indexu sledujícího vývoj tržních cen nemovitostí v ČR, který je pravidelně zveřejňován skupinou ČSOB. A pokles cen rezidenčních nemovitostí nelze očekávat ani v letošním roce. Výjimkou mohou být panelové byty v okrajových lokalitách. Pojďme se podívat na nejvýznamnější faktory, které za tím stojí.

 

Pokles stavební produkce

Počet zahájených staveb bytů v loňském roce meziročně poklesl o 8,9 procenta na 35 253 bytů. Jde o největší pokles v počtu zahájených bytů od roku 2012. Počet dokončených bytů klesl o 5,4 procenta na 34 433 bytů. Celkově poklesla loni tuzemská stavební produkce o 7,7 procenta. Počet zaměstnanců ve stavebnictví kvůli nedostatků zahraničních pracovníků a omezeným možnostem cestování poklesl o 1,4 procenta. Vzhledem k tomu, že podmínky ve stavebnictví se oproti loňskému roku zatím nijak nezměnily a jakékoliv změny v odvětví se projevují až se zpožděním, je potřeba očekávat pokles stavební produkce i v letošním roce.

 

Bytová výstavba v České republice – počty zahájených bytů

Zdroj: Český statistický úřad

 

Dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou

V Praze a dalších krajských městech České republiky je kvůli zdlouhavým povolovacím procesům (ČR je v žebříčku Světové banky za rok 2019 na 157. místě ze 190 zemí světa) dlouhodobě výrazný nedostatek bytů. Počet obyvatel Prahy vzrostl za posledních 5 let přibližně o 66 tisíc lidí, zatímco za stejné období bylo povoleno bydlení přibližně jen pro 46 tisíc lidí. Jen za posledních 5 let tedy vzrostl počet lidí, pro které v metropoli chybí domy a byty, o 20 tisíc. Pokles stavební produkce v loňském a letošním roce tento deficit ještě více prohloubí, dále zhorší již tak špatnou dostupnost vlastního bydlení a vytvoří půdu pro další růst cen nemovitostí.

 

Obavy lidí z inflace a nicotné výnosy z bankovních depozit

Průměrná míra inflace za loňský rok činila 3,2 procenta, průměrné zhodnocení na bankovních spořicích účtech a termínovaných vkladech nedosahuje ani 0,5 procenta ročně. Za těchto podmínek se nám naše úspory reálně znehodnotí každý rok o více než 2,5 procenta. Ve stávající situaci, kdy jsou vynakládány rekordní sumy peněz na podporu ekonomiky a podnikatelských subjektů, mají Češi obavy ze zvýšené inflace. A tak stále častěji ukládají peníze do nemovitostí, které považují za konzervativní a bezpečnou formu uložení peněz, která zároveň většinou přináší zajímavé zhodnocení nad úrovní inflace.


Levné hypotéky

Loňské trojí snížení základní úrokové sazby a uvolnění limitů ze strany ČNB v kombinaci se zrušením daně z nabytí nemovitosti vedlo k tomu, že Češi paradoxně vyhodnotili období pandemické krize jako vhodnou příležitost ke koupi nemovitosti. Enormní zájem o byty a domy k vlastnímu bydlení i investici vyústil v loňském roce v rekordní objem poskytnutých hypoték (254 miliard korun). Stejně tak byl rekordní objem poskytnutých hypotečních úvěrů i letos v lednu (téměř 25 miliard korun). V průběhu letošního roku však již můžeme očekávat mírné zvýšení úrokových sazeb z hypotečních úvěrů a s tím spojené postupné ochlazování zájmu o hypotéky.

 

Noví hráči na trhu nájemního bydlení

Nájemní bydlení loni ve větších turisticky atraktivních městech kvůli výpadku trhu s krátkodobými pronájmy zlevnilo. V Praze kleslo nájemné v průměru o 10,6 procenta, celorepublikový pokles nájemného činí v průměru 3,4 procenta. Po odeznění pandemie koronaviru a postupném návratu turistů však je možné očekávat, že nájemné v Česku opět poroste. Sází na to i fondy a další institucionální investoři, kteří u tuzemských developerů zvyšují poptávku po nových bytech. Změnu svého zaměření již avizují i někteří developeři, kteří již do budoucna nebudou umísťovat všechny své projekty do prodeje, ale vybrané z nich si ponechají právě za účelem dlouhodobého pronájmu. Například česká divize developersko-investiční společnosti AFI Europe plánuje si v Česku vytvořit portfolio přibližně s tisícovkou nájemních bytů. Jednu etapu zaměří výlučně na nájemní bydlení také developerská společnost YIT ve svém plánovaném projektu Lappi Hloubětín na Praze 9. A takto bychom mohli pokračovat dál.

Větší podíl bytů určených k pronájmu samozřejmě znamená méně bytů určených k prodeji koncovým vlastníkům a další tlak na růst jejich cen. Na vlastní bydlení tak dosáhne ještě méně lidí než dosud a výběr bytů určených na prodej se ztenčí. Zejména ve větších městech bude tedy pro stále více lidí jedinou možnou volbou nájemní bydlení. A to jsou samozřejmě dobré zprávy zejména pro ty, kteří do takových bytů zainvestují.

 

Vydělávat mohou i drobní investoři

Možnost investovat do realitních projektů byla dříve výsadou institucionálních investorů jako jsou banky nebo fondy, které disponují potřebným kapitálem. Dnes však mohou na realitních projektech s atraktivní návratností vydělávat i drobní investoři. Umožňují jim to například P2B (peer-to business) platformy.


Ing. Petr Golka

Petr Golka je analytikem a odborným poradcem společnosti RONDA INVEST. Vystudoval obor bankovnictví na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné, během studia absolvoval výměnný pobyt v rámci programu Erasmus na Karelia University of Applied Sciences ve Finsku. Petr má 14 letou praxi v bankovnictví a financích se zaměřením na risk management a produktový management.

RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více na https://www.rondainvest.cz.

Diskuze k článku
07.03. 22:47  Levně už bylo (Jan Novák)
07.03. 22:35  Levně už bylo (Jiří)
07.03. 21:49  Levně už bylo (Jan Novák)

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 12:31  S inflací to není zase tak horké Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Út 17:44  Inflace je pod kontrolou. Motoristé a kuřáci však nebudou mít radost Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Út   0:00  Inflace v USA je na 2,6 %. FDA pozastavil vakcínu od J&J Štěpán Hájek (PurpleTrading)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.