NN Investment Partners (NN Investment Partners)
Investice  |  26.02.2021 09:30:55

Češi mají jedny z nejvyšších úspor v EU, z hlediska bohatství však za Západem stále zaostávají

 

 

Češi se řadí mezi premianty Evropy, minimálně co se úspor týče. Míra úspor je totiž v české ekonomice poměrně vysoká. Dle Světové banky podíl úspor na hrubém národním důchodu dosahuje téměř 29 %. ČR tedy zaujímá mezi ostatními evropskými státy třetí nejvyšší příčku. Jak je tedy možné, že z hlediska bohatství máme stále co dohánět?

Odpověď dostaneme, nahlédneme-li do struktury úspor českých domácností. Češi totiž nevyužívají takové finanční produkty, které by jim pomohly jejich úspory zhodnocovat. Svoje úspory drží nejčastěji na bankovních účtech, které nejenže nenesou prakticky žádný úrok, ale navíc z nich postupně ukrajuje inflace.

Tak například v lednu letošního roku dosáhla průměrná roční míra inflace 3,0 %. K jejímu pokrytí běžné ani spořící účty nestačí a jen tak stačit nebudou. Majetek českých domácností roste proto v porovnání s majetkem západoevropských domácností výrazně pomaleji. Zatímco průměrný Evropan vlastní aktiva v průměrné výši přesahující 2 miliony korun, průměrný Čech pouze 600 tisíc korun.

 

Jak tedy spoří Češi?

Ve srovnání se západní Evropou je zřejmé, že Češi investují výrazně méně do dlouhodobých aktiv, která mají potenciál přinášet vyšší výnos. Více než polovinu svého majetku drží Češi v hotovosti nebo na bankovních účtech, zatímco průměrný Evropan má takto alokováno pouze 30 %. Nejvýraznější rozdíl je znát na penzijních produktech, kde mají Češi naspořeno třináctkrát méně než Evropani, a to 43 000 korun (7 %) oproti 565 000 korunám (23 %). Tento rozdíl se nezmenší, ani pokud přičteme životní pojištění, čímž se dostaneme na hodnoty 12 % ku 38 %.

Nejenže drží Češi nižší podíl majetku v investičních aktivech, ale tato aktiva jsou navíc konzervativně alokovaná. Dle zprávy Světové banky české domácnosti investují pouze 19 % prostředků do akciových fondů, zatímco smíšené fondy tvoří 40 % a dluhopisové 35 %. Akcie kótované na burze tvoří přibližně 1 % majetku průměrného Čecha a 4 % majetku průměrného Evropana.

Rizikovější aktiva v dnešní době drží typicky spíše domácnosti s vyššími příjmy, proto můžeme konstatovat, že mezi aktivy nízko-příjmových nebo středně-příjmových domácností nejsou tato aktiva dosud dostatečně zastoupena. Obliba investic je však na vzestupu.


Jak se struktura úspor vyvíjí

V roce 2019 úspory domácností v rámci finančních produktů pokračovaly v dlouhodobém růstu. Meziročně vzrostly o 7,5 % na 4 biliony korun, což odpovídá průměrnému tempu růstu úspor za posledních pět let. Zároveň jde však o největší absolutní nárůst od roku 2014.

Největší meziroční absolutní nárůst vykázaly již tradičně netermínované vklady, které stále tvoří více než polovinu majetku českých domácností, přestože jejich podíl ve struktuře úspor domácností meziročně mírně poklesl. Největší pokles podílu na struktuře úspor domácností vykázalo stavební spoření. Podíl alokace úspor domácností se meziročně nejvíce zvýšil v případě investičních fondů, a to téměř o jeden procentní bod. Že by se vývoj opravdu obracel k lepšímu?

 

Jak na dlouhodobé zhodnocování úspor prostřednictvím investic?

 

 

1)Označení EU 15 zahrnuje všechny členské státy, které byly členy EU již před jejím rozšířením v roce 2004. Zbylý majetek je reprezentován např. nemovitostmi, movitými statky apod. 

 

Zdroje:

Ministerstvo financí ČR. Koncepce rozvoje kapitálového trhu 2019-2023

Ministerstvo financí ČR. Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2019

 

 

Zdroj: NN Investment Partners 

O NN Investment Partners C.R., a.s.

Společnost NN Investment Partners se dlouhodobě řadí mezi 5 největších správců aktiv v České republice (dle objemu spravovaných aktiv). V České republice působí již od roku 1997 a společně s NN Životní pojišťovnou a penzijní společností tak reprezentují skupinu NN na českém trhu. NN Investment Partners nabízí přes 40 zahraničních podílových fondů, z toho 21 v české koruně a zajištěných proti měnovému riziku. Centrála společnosti sídlí v nizozemském Haagu. Společnost působí v 15 zemí napříč Evropou, Asií, Středním východem, Severní a Latinskou Amerikou a pracuje pro ni více než 1000 zaměstnanců. Zároveň je součástí finanční skupiny NN Group.

Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.

Diskuze k článku
27.02. 12:11  Majetek nebo aktiva? (Petr Kindl)
27.02. 11:41  Bojácnost+finanční negramotnost! (Kalich)
26.02. 13:10  Prumerny Evropan? (lada)


Přečtěte si také:

15.02.2020Všechno bohatství světa v jedné grafice Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)

Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.