ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  23.02.2021 00:00:00

Vydaná stavební povolení v Ústeckém kraji v roce 2020

 

Ústeckém kraji v porovnání s rokem 2020 mírně vzrostl počet vydaných stavebních povolení, orientační hodnota vydaných povolení se zvýšila o 15 %.

Stavební úřady Ústeckého kraje vydaly v průběhu roku 2020 celkem 4 796 stavebních povolení, v porovnání s rokem 2019 to bylo o 14 stavebních povolení více. Na republikovém úhrnu se Ústecký kraj podílel 5,6 %, což byl osmý nejvyšší podíl. Nejvyšší stavební aktivitu projevili stavebníci ve Středočeském kraji (17 589 stavebních povolení, tj. 20,5 % z úhrnu ČR). Nejméně povolení bylo vydáno v Karlovarském kraji (2 267, tj. 2,6 % z republikového úhrnu).

Z následujícího grafu vyplývá, že v polovině krajů byl v loňském roce vyšší zájem o výstavbu než v roce 2019. V druhé polovině krajů bylo vydáno méně povolení než v předchozím roce.

Meziroční změna počtu aorientační hodnoty vydaných stavebních povolení podle krajů mezi roky 2020 a 2019

 Na celkovém počtu vydaných stavebních povolení v Ústeckém kraji se 38,2 % podílely stavby bytových budov, 26,5 % stavby nebytových budov a 35,4 % inženýrské stavby.

Na tisíc obyvatel Ústeckého kraje bylo v roce 2020 vydáno 5,9 stavebních povolení, tento počet byl v mezikrajovém srovnání druhý nejnižší po Praze (2,4). Nejvíce vydaných stavebních povolení na tisíc obyvatel bylo evidováno ve Středočeském kraji (12,6).

Celková orientační hodnota vydaných stavebních povolení, která představuje odhad celkových nákladů staveb včetně technologie vynaložené na přípravu, realizaci a uvedení stavby do provozu (nejedná se o konečné náklady stavby), dosáhla v Ústeckém kraji 24 582 mil.  a byla o 15,2 % vyšší než v roce 2019. K meziročnímu nárůstu došlo celkem v šesti krajích, v Ústeckém kraji byl růst druhý nejvyšší po Plzeňském kraji.

Orientační hodnota vydaných stavebních povolení      Orientační hodnota na jedno stavební povolení

 

Orientační hodnota na jedno stavební povolení vydané v loňském roce v Ústeckém kraji dosáhla hodnoty 5 126 tis.  a byla druhá nejvyšší po Praze. V porovnání s rokem 2019 se hodnota jedné plánované stavby zvýšila celkem v osmi krajích. Nárůst v Ústeckém kraji o 14,8 % byl nejvyšší.

 

Průměrná hodnota na jedno stavební povolení podle krajů v roce 2020

 

Nejvyšší podíl investic v Ústeckém krajiroce 2020 – 52,1 % celkové orientační hodnoty vydaných stavebních povolení bude proinvestován v rámci výstavby nebytových budov. Proti roku 2019 se jejich podíl zvýšil o 3,9 p. b. V mezikrajovém srovnání obsadil podíl investic do nebytových budov v Ústeckém kraji nejvyšší pozici. Proti průměru ČR byl vyšší o 20,7 p. b. Druhý nejvyšší podíl investickraji 26,3 % připadl roce 2020 na inženýrské stavby (jedná se např. o mosty, komunikace, dráhy, podzemní stavby, vedení trubní a elektrické), byl šestý nejvyšší mezi kraji. Podíl investic na výstavbu bytových budov kraji byl stejný jako v roce 2019 a představoval 21,7 % celkové orientační hodnoty vydaných stavebních povolení v roce 2020. Mezi kraji byl tento podíl nejnižší.

 

Počet a orientační hodnota staveních povolení podle druhu stavby v roce 2020

 
 

Kontakt:

Růžena Funková

Krajská správa ČSÚ v Ústí nad Labem
e-mail:
ruzena.funkova@czso.cz
tel.: 605 452 027

 

Přílohy

 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.