army.cz (MO ČR)
Armáda  |  04.02.2021 00:00:00

Generál Opata ocenil příslušníky Velitelství výcvikové mise Evropské unie v Mali

Česká republika působí v Mali od počátku fungování mise, tedy od roku 2013. Dlouhodobě se řadíme mezi největší přispěvatele, jsme zodpovědným a spolehlivým partnerem. Naše velení v misi ukázalo, že jsme schopni zvládnout nejvyšší posty v rámci misí EU či NATO,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Velení výcvikové mise Evropské unie v Mali převzala Česká republika dne 12. června 2020, o půl roku později - 12. ledna 2021 předala pomyslnou štafetu Španělsku. Jádro velitelství výcvikové mise tvořila čtyřicetičlenná skupina příslušníků resortu obrany. V sestavě působili tři civilní odborníci. Sedmnáct důstojníků ovládalo anglický a současně francouzský jazyk. Velení mise řídilo 25 zemí s více než 700 osobami.

Velitelem mise se stal brigádní generál František Ridzák, ředitel Sekce komunikačních a informačních systémů MO. Za vynikající plnění služebních povinností a vzornou reprezentaci armády v zahraniční operaci byl vyznamenán Záslužným křížem ministra obrany ČR I. stupně.

„Vyznamenání si velice vážím, jsem rád, že jsem nezklamal důvěru, která byla ve mně před odjezdem do mise vložena. Ocenění vnímám jako poděkování nejen za moji práci, ale také všech lidí na velitelství a štábu, se kterými jsem úzce spolupracoval, a na které jsem se i v těch nejtěžších situacích mohl vždy spolehnout,“ shrnul brigádní generál František Ridzák.

Stejným oceněním se může pyšnit také plukovník Václav Vlček z Velitelství pro operace, který v misi působil na pozici náčelníka štábu.

Čtyři vojáky z povolání vyznamenal armádní generál Aleš Opata Čestnými odznaky Armády ČR Za zásluhy II. a III. stupně. Generálporučík Josef Kopecký udělil za příkladné plnění služebních povinností jednomu vojákovi a dvěma civilním zaměstnancům věcné dary.


Výcviková mise Evropské unie v Mali:

  • Hlavním úkolem celé mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna samostatně čelit útokům ozbrojených teroristických skupin a zajistit suverenitu a teritoriální integritu země. Má rovněž podpořit výstavbu nedávno vytvořených Společných sil zemí G5 Sahel.
  • Mise EUTM v Mali je nebojová, zaměřená na výcvik, vzdělávání a poradenství. Byl rozšířen mandát mise, navýšen počet personálu a rozpočet. Mise tak bude moci, prostřednictvím vojenského poradenství, výcviku a odborného vedení, poskytovat vojenskou pomoc nejen po celém území Mali, ale i v ostatních státech skupiny G5 Sahel, s prioritou pro Burkina Faso a Niger.
  • Vláda ČR poprvé rozhodla o účasti v misi EUTM v roce 2013. S příspěvkem ČR ve výši 120 vojáků počítá návrh mandátu pro roky 2021 a 2022.
]]>
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688