mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  23.01.2021 19:24:00

Změna podmínek cestování do Finska v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19

Změna podmínek cestování do Finska v souvislosti s opatřeními proti šíření COVID-19

23.01.2021 / 18:26 | Aktualizováno: 23.01.2021 / 19:24

Finská vláda dne 22. ledna 2021 oznámila nová pravidla týkající se přeshraničního cestování do Finska, která znamenají zpřísnění dosavadního režimu a to s účinností od 27. ledna 2021. Nová pravidla mají zůstat v platnosti prozatím do 25. února 2021.

Cestování z České republiky do Finska je od 27. ledna povoleno v těchto případech:

- finští občané a jejich rodinní příslušníci;

- občané s povolením k dlouhodobému pobytu ve Finsku;

- pracovní cesty v případech, kdy se jedná o sektory a úkoly s kritickým významem z hlediska fungování ekonomiky a bezpečnosti, které nesnesou odkladu (jejich výčet naleznete zde), zaměstnavatel musí vyplnit formulář, ve kterém zdůvodní nezbytnost cesty, a cestující předloží vyplněný formulář při hraniční kontrole;

- pracovníci ve zdravotnictví při plnění svých pracovní úkolů;

- pracovníci nákladní dopravy při plnění svých pracovní úkolů;

- osoby studující ve Finsku;

- návštěva rodiny, svatby, pohřbu, návštěva partnera na základě dlouhodobého partnerského vztahu (partnerský vztah mezi dvěma osobami žijícími v různých zemích je akceptován; nemusí jít o finského občana, pokud taková osoba ve Finsku dlouhodobě legálně pobývá; jako příbuzní jsou definováni manžel/ka, děti, rodiče, prarodiče, vnuci, tchán/tchyně);

- zástupci zahraničních médií při plnění svých pracovních úkolů;

- zvláštní skupiny osob působících v kultuře a sportu (zvoucí strana musí požádat o povolení emailem přímo Finskou pohraniční stráž - rajavartiolaitos@raja.fi);

- další nezbytné případy, kdy cesta nesnese odkladu (např. v souvislosti s majetkem vlastněným na území Finska);

Povolen je rovněž tranzit přes Finsko v rámci pravidelné letecké dopravy (cestující musí zůstat v tranzitním prostoru). Kompletní výčet a podrobná pravidla jsou k dispozici v anglickém jazyce na stránkách Finské pohraniční stráže (bod 3.3. a 5.2.).

Cestující musí být při odletu a příletu schopen účel cesty prokázat při hraniční kontrole podpůrnými informacemi/dokumenty, například potvrzením o studiu, zvacím dopisem rodinného příslušníka nebo partnera (finského residenta) v podobě, která obsahuje jasnou identifikaci pozvaného i zvoucího, doporučujeme uvedení rovněž telefonického kontaktu na zvoucí osobu.

Letecká společnost Finnair bude od 28. ledna od všech cestujících do Finska vyžadovat při odletu v angličtině negativní výsledek testu na COVID-19 nebo lékařské potvrzení o prodělaném onemocnění COVID-19 během posledních 6 měsíců (netýká se dětí mladších 2 let a tranzitní letecké dopravy). Akceptován je PCR test (ne starší 72 hodin) i antigenní test (ne starší 48 hodin). Více informací zde.

V případě, že cestujete do/z Finska letecky přes Nizozemsko, upozorňujeme, že od 29. prosince 2020 je v platnosti povinnost pro všechny cestující od 13 let přilétající do Nizozemska z rizikových zemí předložit negativní PCR test. Nizozemsko momentálně považuje za rizikovou zemi ČR i Finsko. Výsledek testu nesmí být při příjezdu do Nizozemska starší 72 hodin. Opatření se týká i cestujících v tranzitu! Více informací také zde.

Aktuální podmínky z hlediska povinnosti předložit při odletu negativní test na COVID-19 si ověřte u letecké společnosti, se kterou cestujete.

Všichni cestující ze zahraničí by měli být po příjezdu do Finska testováni na COVID-19. Test na COVID-19 lze po příletu absolvovat např. na mezinárodním letišti Helsinky-Vantaa (výsledek je oznámen obvykle do 1-2 dnů). Na jiných hraničních přechodech budete informováni o nejbližších místech, kde lze test na COVID-19 absolvovat. Test na COVID-19 pro cestovatele přijíždějící do Finska je prováděn zdarma. Další místa, kde lze test absolvovat, je možné po vyplnění registračního formuláře zjistit zde.

Po příjezdu do Finska z České republiky je doporučeno absolvování desetidenní karantény. (Pozn. Finská vláda v současnosti jedná o možnosti zavedení povinné karantény.) Karanténu není třeba absolvovat, pokud se můžete prokázat lékařským potvrzením, že jste prodělal(a) onemocnění COVID-19 v posledních 6 měsících. Pokud cestující může předložit při příjezdu negativní výsledek testu na COVID-19 ne starší než 72 hodin a pokud zůstává ve Finsku na dobu kratší než 72 hodin, karanténu není nutné absolvovat a není potřeba po příjezdu absolvovat nový test. V případě delšího pobytu lze pak karanténu zkrátit absolvováním dvou testů na COVID-19 po příjezdu s negativním výsledkem, nejdříve však 72 hodin po sobě. Pokud cestovatel obdržel negativní test nejdéle 72 hodin před příjezdem, stačí pro ukončení karantény jeden negativní test po příjezdu, absolvovaný však nejdříve 72 hodin po příjezdu.

Podrobnější informace k podmínkám a pravidlům karantény jsou k dispozici v anglickém jazyce na internetové stránce finského Národního úřadu veřejného zdraví (THL). Během karantény se osoba zdržuje v místě, kde má zajištěno své ubytování, nezbytné cesty jsou povoleny (např. cesta k lékaři).

V závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých finských regionech vydává vláda pro tyto regiony doporučení, o konkrétních opatřeních však rozhodují regionální samosprávy. O aktuálně platných opatřeních v jednotlivých regionech více zde (u některých regionů informace k dispozici pouze ve finštině).

COVID Help line +358 (0) 931 010 024


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.