europa.eu (Evropská komise)
Investice  |  20.01.2021 13:18:24

Komise představuje klíčová opatření pro jednotný postup proti COVID-19


EC Audiovisual Service

Dva dny před zasedáním vedoucích představitelů EU o koordinované reakci na krizi COVID-19 vytyčila Komise řadu opatření potřebných k zintenzivnění boje proti pandemii. Ve sdělení, které bylo dnes přijato, vyzývá členské státy EU, aby urychlily proces očkování. Do března 2021 by mělo být v každém členském státě naočkováno nejméně 80 % osob starších 80 let a 80 % zdravotnických pracovníků a zaměstnanců sociálních služeb

19/01/2021

Dva dny před zasedáním vedoucích představitelů EU o koordinované reakci na krizi COVID-19 vytyčila Komise řadu opatření potřebných k zintenzivnění boje proti pandemii. Ve sdělení, které bylo dnes přijato, vyzývá členské státy EU, aby urychlily proces očkování. Do března 2021 by mělo být v každém členském státě naočkováno nejméně 80 % osob starších 80 let a 80 % zdravotnických pracovníků a zaměstnanců sociálních služeb. Do podzimu 2021 by pak mělo být v členských státech naočkováno nejméně 70 % dospělé populace.

Komise rovněž vyzývá členské státy, aby nadále uplatňovaly omezení fyzických a sociálních kontaktů, koordinovaly cestovní omezení a zintenzivnily testování, trasování kontaktů a sekvenování genomu s cílem vypořádat se s rizikem spojeným s novými variantami viru. Vzhledem k tomu, že v posledních týdnech stoupá počet nakažených, je třeba v příštích měsících více podpořit systémy zdravotní péče a zaměřit se na překonání „únavy z pandemie“. V tomto ohledu bude nutné urychlit plošné očkování a pomoci našim partnerům na západním Balkáně, v jižním a východním sousedství a v Africe.

Dnešní sdělení stanoví klíčová opatření pro členské státy, Komisi, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), která pomohou snížit rizika a udržet virus pod kontrolou:

Rychlejší očkování v EU

 • Do března 2021 by mělo být v každém členském státě naočkováno nejméně 80 % osob starších 80 let a 80 % zdravotnických pracovníků a zaměstnanců sociálních služeb.
 • Do léta 2021 by mělo být v členských státech naočkováno 70 % dospělé populace.
 • Komise, členské státy a agentura EMA budou s příslušnými společnostmi pracovat na plném využití potenciálu EU při zvyšování kapacity pro výrobu očkovacích látek.
 • Komise spolupracuje s členskými státy na očkovacích průkazech, jež jsou v plném souladu s unijními předpisy na ochranu údajů a které mohou podpořit kontinuitu péče. Do konce ledna 2021 je třeba se dohodnout na společném přístupu, který umožní rychlé použití průkazů členských států ve zdravotnických systémech v celé EU i mimo ni.

Testování a sekvenování genomu

 • Členské státy by měly aktualizovat své strategie testování s cílem zohlednit nové varianty viru a rozšířit používání rychlých antigenních testů.
 • Členské státy by měly urychleně zintenzivnit sekvenování genomu alespoň na 5 % a ideálně na 10 % pozitivních výsledků testů. V současné době mnohé členské státy testují méně než 1 % vzorků, což nestačí k určení vývoje stávajících variant nebo k odhalení variant nových.

Zachování jednotného trhu a volného pohybu a posílení zmírňujících opatření

 • Je třeba pokračovat v opatřeních k dalšímu snížení rizika přenosu ve spojitosti s dopravními prostředky, jako jsou opatření hygieny a dodržování rozestupů ve vozidlech či na nádražích.
 • Dokud se epidemiologická situace výrazně nezlepší, důrazně se nedoporučují veškeré cesty, které nejsou nezbytně nutné.
 • Pro osoby cestující z oblastí s vyšším výskytem variant vzbuzujících obavy by měla být zachována přiměřená cestovní omezení včetně testování.

Zajištění vedoucího postavení Evropy a mezinárodní solidarity

 • V zájmu zajištění včasného přístupu k očkovacím látkám zřídí Komise mechanismus v rámci týmu Evropa (Team Europe), jehož úlohou bude strukturovat poskytování vakcín, o které se členské státy budou dělit s partnerskými zeměmi. Díky tomu by mělo být možné sdílet s partnerskými zeměmi přístup k některým z 2,3 miliardy dávek zajištěných prostřednictvím strategie EU pro očkovací látky, přičemž zvláštní pozornost by měla být věnována západnímu Balkánu, našemu východnímu a jižnímu sousedství a Africe.
 • Evropská komise a členské státy by měly nadále podporovat nástroj COVAX, a to i prostřednictvím včasného přístupu k očkovacím látkám. Tým Evropa již mobilizoval 853 milionů eur na podporu nástroje COVAX, a EU tak patří k největším dárcům tohoto nástroje.

Členové sboru komisařů se vyjádřili takto:

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla: Očkování má pro překonání této krize zásadní význam. Již jsme zajistili dostatek očkovacích látek pro všechny obyvatele Evropské unie. Nyní musíme uspíšit dodávku těchto vakcín a zrychlit očkování. Naším cílem je, aby do léta bylo proočkováno 70 % naší dospělé populace. To by mohlo v našem boji proti viru představovat zlomový okamžik. Tuto pandemii však překonáme pouze tehdy, budou-li vakcíny dostupné pro všechny na celém světě. Zintenzívníme proto své úsilí o pomoc při zajišťování očkovacích látek pro naše sousedy a partnery ve světě.

Místopředseda Komise Margaritis Schinas, který odpovídá za podporu evropského způsobu života, doplnil: „Vzhledem k tomu, že se objevují nové varianty viru a výrazně narůstá počet případů, nesmíme nijak polevit v našem úsilí. Nyní více než kdy jindy musí Evropa táhnout za jeden provaz, jednotně, koordinovaně a se vší ostražitostí. Naše dnešní návrhy mají za cíl ochránit v budoucnu více životů a živobytí a zmírnit enormní zátěž systémů zdravotní péče a jejich pracovníků. Jen tak dokážeme tuto krizi překonat. Konec pandemie je sice na dohled, ale stále ne na dosah.“

Komisařka Stella Kyriakidesová, odpovědná za zdraví a bezpečnost potravin, uzavírá: „Budeme-li jednotní, odhodlaní a solidární, brzy se ocitneme na začátku konce této pandemie. Nyní potřebujeme zejména rychlá a koordinovaná opatření proti novým variantám viru. Ještě nějaký čas potrvá, než se vakcíny dostanou ke všem Evropanům, a do té doby musíme společně podniknout okamžité, koordinované a aktivní kroky. Očkování musí v celé EU probíhat rychleji, stejně tak je třeba zintenzivnit testování a sekvenování, aby se tato krize co nejdříve stala minulostí.“

Souvislosti

Dnešní sdělení navazuje na sdělení „Ochrana před COVID-19 během zimy“ ze dne 2. prosince 2020.

Další informace

Sdělení: Jednotně proti COVID-19

Bezpečné vakcíny proti COVID-19 pro Evropu

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 22:00  Munger a Lynch o tom, co se teď na trzích (ne)má řešit Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá 18:48  PX dnes vzrostl v čele s Erste (RBAG.CZ) X-Trade Brokers (XTB)
Pá 18:44  TESLA klesla o 10% na tříměsíční minimum X-Trade Brokers (XTB)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.