Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Okénko investora  |  06.01.2021 14:48:01

Polští centrální bankéři se hlásí o slovo

O slovo se v závěru loňského roku velmi razantně přihlásila polská centrální banka (NBP), která několikrát intervenovala proti zlotému a vyhnala kurz polské měny až na úroveň 4,60 PLN/EUR a na 5,70 CZK/PLN. Většina polských centrálních bankéřů rovněž zmínila možnost snížit dále úrokové sazby.

Proč vlastně NBP přistoupila k intervencím? Po celou druhou polovinu loňského roku se v záznamech k zasedání RPP (Rada Polityki Pieniężnej – ekvivalent bankovní rady ČNB) objevovala věta, že silnější kurz zlotého představuje riziko pro rychlé po-covidové oživení polské ekonomiky. Více k tomu RPP neuváděla a nespecifikovala ani hodnotu kurzu, který je z jejího pohledu již neakceptovatelný. Když však zlotý od konce října do poloviny prosince posílil o více jak 4 % a rýsovaly se před ním další zisky, tak přišel první zásah NBP a v samotném závěru roku ještě další. Provedené intervence lze chápat především tak, že NBP chtěla dodat váhu svým slovům i reálným činem a varovat finanční trh – jsme opravdu připraveni intervenovat. Zároveň začali centrální bankéři i častěji zmiňovat hranici 4,50 PLN/EUR jako optimální úroveň pro zlotý, který bude podporovat rychlé hospodářské oživení.

Intervence NBP dávají i nedává smysl, když záleží především na tom, z jakého úhlu pohledu se na ně díváme. Pohled na důležité makroekonomické proměnné jako je obchodní bilance či běžný účet platební bilance (obě přebytkové) potřebné argumenty pro intervence nenabízejí. Spotřebitelská inflace v Polsku se po celý loňský rok nacházela nad 2,5 % inflačním cílem NBP. V letošním roce inflace sice zpomalí, ale žádné drama to nebude. Rovněž je třeba zmínit, že Polsko bylo v letech 2014 až 2016 v deflaci a k intervencím tehdy RPP, ačkoliv ve zcela jiném personálním složení, nesáhla. Nemůže být ani řeč o příliš silném kurzu zlotého. Z pohledu konkurenceschopnosti by začal být kurz problémem mezi 4 - 4,10 PLN/EUR. Vysvětlení intervencí v závěru roku se tak nabízí spíše jinde, a to ve výsledku hospodaření NBP za rok 2020. Zjednodušeně čím slabší zlotý, tím vyšší zisk NBP a tím i větší podpora plynoucí do státního rozpočtu.

První letošní zasedání RPP se uskuteční již ve středu 13. ledna a bude hodně zajímavé sledovat k jakým krokům se centrální bankéři odhodlají. Snížení úrokových sazeb je poměrně pravděpodobnou variantou, ale je otázka, zdali se to bude týkat jen hlavní sazby (snížení ze současných 0,1 % na 0 %) a nebo se bude hýbat i s diskontní sazbou (to by znamenalo snížení ze současných 0 % na -0,1 %). Pokud to myslí RPP s oslabením zlotého skutečně vážně, tak pouhé snížení hlavní sazby moc nepomůže a centrální bankéři budou muset sáhnout i na sazbu diskontní. K záporným sazbám se však většina členů RPP stavěla vždy hodně vlažně, takže nejistota zůstává. Jasněji by mohlo být i kolem devizových intervencí, avšak v tuto chvíli je stále málo pravděpodobné, že by se NBP rozhoupala ke kurzovému závazku po vzoru např. švýcarské SNB či české ČNB. 

Miroslav Novák

Miroslav Novák

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.


AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Polští centrální bankéři se hlásí o slovo

Diskuze a názory uživatelů na téma: Polští centrální bankéři se hlásí o slovo

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 12:41  Česko má nejvyšší inflaci za 8 let a třetí nejvyšší v EU Ing. Petr Golka (Ronda Invest)
Po 11:32  Joe Biden mění směr Ameriky Lukáš Baloga (ProfitLevel)
Čt 15:54  Jak velký problém je silné euro pro ECB? Štěpán Hájek (PurpleTrading)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.