MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Stát  |  23.12.2020 11:53:16

Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2021

Očekávané splátky státního dluhu ve střednědobém výhledu do roku 2023 vykazují od roku 2018 klesající trend, přičemž jejich očekávaná výše pro rok 2021 dosahuje 226,3 mld. , což představuje jejich pokles o přibližně 16 mld. oproti roku 2020 a o přibližně 81 mld. oproti historicky nejvyšším splátkám státního dluhu v roce 2018. Díky této skutečnosti vykazuje klesající trend ve střednědobém výhledu rovněž i celková očekávaná potřeba financování v letech 20212023, která kromě splátek státního dluhu v sobě zahrnuje pokrytí schodku státního rozpočtu a další převody a ostatní operace státních finančních aktiv, a to jak v absolutní výši, tak i ve vyjádření jako podílu na HDP. Pro rok 2021 činí očekávaná výše potřeby financování 546,3 mld. , tj. přibližně 9,3 % HDP.

Potřebu financování v roce 2021 plánuje Ministerstvo financí pokrýt emisemi střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů denominovaných v domácí měně, a to na domácím trhu v celkové jmenovité hodnotě minimálně 400 mld. . V závislosti na vývoji na finančních trzích a měnově-politické situaci se plánuje na domácím trhu vydání nových emisí střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů denominovaných v domácí měně se splatností od roku 2024.

V případě zachování výhodných podmínek v podobě záporných či nulových výnosů na eurovém dluhopisovém trhu a zájmu primárních dealerů a dealerů plánuje Ministerstvo financí pro úplné či částečné refinancování eurové potřeby financování vydat především nové emise státního eurodluhopisu na domácím trhu pod českým právem a bude pokračovat v realizaci dalších kroků za účelem rozvoje a zatraktivnění této formy financování pro mezinárodní investory.

Ministerstvo financí pro rok 2021 rovněž počítá s pokračováním úspěšného projektu Dluhopisu Republiky, které za uplynulých osm upisovacích období nakoupili občané v celkové jmenovité hodnotě přes 25 mld. .

Díky stabilizaci absolutní hodnoty státního dluhu, resp. snižování jeho podílu na HDP, na které se Ministerstvo financí zaměřilo v posledních letech, byl vytvořen dostatečný prostor k možnému zvýšení státního dluhu za účelem krytí dopadů pandemie na státní rozpočet a posílení likviditních rezerv státní pokladny. I přes mimořádnou ekonomickou a zdravotní krizi Ministerstvo financí odhaduje nárůst státního dluhu v roce 2021 v relativním vyjádření ve vztahu k HDP na obdobnou úroveň jako v roce 2012.

Z důvodu ponechání možnosti pružné reakce na aktuální vývoj potřeby financování a na vývoj situace na finančních trzích bude uveřejněna v červnu roku 2021 aktualizace Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky pro druhé pololetí, případně budou publikovány její čtvrtletní aktualizace.

Dokumenty ke stažení

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.