mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  03.12.2020 07:36:00

Pravidla pro příjezd občanů ČR a cizinců platná od 3. prosince 2020

Pravidla pro příjezd občanů ČR a cizinců platná od 3. prosince 2020

20.09.2020 / 13:57 | Aktualizováno: 03.12.2020 / 07:36

Od 3. prosince 2020 bude účinné nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, které upravuje podmínky pro příjezd do ČR. Vyplývající epidemiologická opatření a omezení se vztahují jak na české občany vracejí se zpět do ČR, tak i na všechny cizince.

V souladu s doporučením Rady EU Ministerstvo zdravotnictví ČR z dostupných dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnocuje epidemiologickou situaci ve světě a průběžně aktualizuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Země budou nově děleny do tří kategorií: zelené, oranžové a červené.

Aktuální seznam zemí s nízkým rizikem nákazy na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Mapa znázorňuje zelenou a oranžovou barvou země, případně autonomní oblasti, bezpečné pro cestování z hlediska nákazy onemocnění COVID-19. Nad rámec vyobrazení na mapě patří mezi země s nízkým rizikem nákazy: Austrálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland, Singapurská republika, Thajsko.

Zelená (nízké riziko)- cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet do ČR bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Oranžová (nízké riziko*)- Vztahuje se pouze na cizince cestující do ČR, čeští cestující z těchto zemí mohou do ČR přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Příjezdový formulář a negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit cizinci, kteří do ČR přijíždějí za prací či studiem, s výjimkou pendlerů.

Červená (vysoké riziko) - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) z pobytu, který přesáhl 12 hodin, musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a po příjezdu do ČR absolvovat PCR test nebo karanténu. Po návratu českých občanů z těchto zemí platí povinnost před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, předložit oznámení hraniční nebo pobytové kontrole a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Výsledek testu je pak nutné oznámit dané hygienické stanici. Povinnost podrobit se na vlastní náklady RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2 lze splnit také předložením negativního výsledku RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, který byl proveden v členském státě EU a není starší než 72 hodin. Výsledek testu se v takovém případě předkládá bezprostředně po vstupu na území ČR místně příslušné krajské hygienické stanici. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let. Další výjimku mají od 17. 11. 2020 cestující do nebo z ČR na dobu nepřesahující 24 hodin z naléhavých zdravotních, rodinných, obchodních nebo pracovních důvodů.

Pokud země nejsou barevně označeny, jsou mimo seznam zemí s nízkým rizikem nákazy a pro návrat z těchto zemí platí stejné povinnosti jako pro návrat ze zemí s vysokým rizikem nákazy, které jsou označeny červeně.

Před případnou cestou MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

Ochranné opatření, s účinností od 3. prosince 2020 do odvolání.Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Pravidla pro příjezd občanů ČR a cizinců platná od 3. prosince 2020

Diskuze a názory uživatelů na téma: Pravidla pro příjezd občanů ČR a cizinců platná od 3. prosince 2020

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.