Ing. Petr Golka (Ronda Invest)
Okénko investora  |  27.11.2020 13:55:18, aktualizováno 14:04:03

Jak vydělat na nemovitostech i s menším obnosem?


Bohatí Češi v obavách z inflace a nejistoty skupují nové byty. 

V době pandemie COVID-19 významně vzrostl zájem o investiční byty. Důvodů je hned několik. Koupě rezidenční nemovitosti patří k nejbezpečnějším způsobům, jak uložit a do budoucna zhodnotit své finanční prostředky, protože lidé prostě musejí někde bydlet. Zejména v metropoli poptávka po bytech dlouhodobě výrazně převyšuje nabídku, a tak investoři nemají důvod se obávat, že by koupená nemovitost ztratila na hodnotě. Dalším důvodem jsou mizerné podmínky u tradičních bankovních produktů, jako jsou spořicí účty a termínované vklady. Zatímco průměrný roční výnos na spořicím účtu nedosahuje ani půl procenta, míra inflace se již více než rok pohybuje okolo hranice tří procent. To znamená devalvaci hodnoty peněz na úrovni minimálně 2,5 procenta ročně. Za deset let již naše úspory ztratí na hodnotě okolo 25 procent. Řada investorů se zároveň obává toho, že vládní opatření, která v různých podobách finančně podporují krizí sužovanou ekonomiku, mohou ve střednědobém horizontu přinést ještě vyšší míru inflace. V neposlední řadě ke zvýšené poptávce po investičních bytech přispívají i výhodné úvěrové podmínky, kdy úroky z hypoték klesají už sedmý měsíc v řadě a v říjnu tak činila průměrná úroková sazba dle ukazatele Fincentrum Hypoindex 2,02 % p.a. 

Z výše uvedených důvodů začíná aktuálně v metropoli podíl bytů kupovaných na investici za účelem pronájmu převyšovat podíl bytů kupovaných pro účely vlastního bydlení. Výjimkou však nejsou ani projekty, u nichž investiční nákupy představují více než 75 procent z celkových prodejů.


Zhodnocení 100 procent za šest let

Během posledních necelých šesti let vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze takřka na dvojnásobek. Zatímco v prvním kvartálu roku 2015 byla průměrná prodejní cena v pražské novostavbě 56 tisíc korun za metr čtvereční, ve třetím čtvrtletí letošního roku to již bylo více než 110 tisíc korun. Jednou z hlavních příčin tak výrazného růstu cen je velmi pomalý proces povolování výstavby nových bytů. Od počátku roku 2015 do konce září letošního roku se v metropoli prodalo dohromady 33 500 nových bytů, zatímco stavební úřady za stejnou dobu povolily výstavbu jen 19 057 bytů, tedy necelých 57 procent z celkového počtu nových bytů, které se v hlavním městě ve skutečnost prodaly. Zatímco v roce 2015 se průměrný 70 metrový nový byt v Praze prodával za cenu okolo 3,9 milionu korun, dnes se cena stejného bytu pohybuje okolo 7,7 milionu korun. V nejbližší době zároveň nelze očekávat, že by měla nastat výrazná změna trendu. 

 

Vývoj cen a počtu povolených a prodaných nových bytů v Praze

Zdroj: Central Group

Roste poptávka po dlouhodobých pronájmech 

Banky si v současné nejisté době začínají lépe prověřovat, komu peníze půjčují, a tak přibývá těch, kteří by sice měli o koupi bytu k vlastnímu bydlení zájem, ale na hypotéku nedosáhnou. Nedostupné se stává vlastní bydlení zejména pro mladé lidi. A tak stále více Čechů řeší svou bytovou situaci nájemním bydlením. Až donedávna byl podíl Čechů, kteří dlouhodobě žijí v nájmu, ve srovnání se západními zeměmi relativně nízký. V důsledku toho, že ceny bytů rostou v České republice až dvakrát rychleji než příjmy obyvatel, však tento podíl narůstá a s ním i poptávka po dlouhodobých pronájmech. Koronakrize může tento trend ještě více urychlit. Nejvýraznější je tento trend pochopitelně v Praze a jejím okolí, kde ceny bytů rostou nejrychleji. Koupě bytu určeného k pronájmu tak představuje zajímavou investiční příležitost. Za nejvíce lukrativní z hlediska nákupu investičních nemovitostí je možné považovat zejména velká města, v nichž se nachází vysoké školy. Vedle Prahy k nim patří také Brno, Ostrava, Plzeň, Hradec Králové, Pardubice nebo Olomouc. Studenti, kteří do těchto měst přijíždí za vzděláním, dostávají realitní trh do pohybu častými poptávkami po pronájmu bytů. 

 

Vlastnictví zavazuje 

Koupit si byt na investici a inkasovat nájemné může být lákavé, zároveň se ale jedná o dlouhodobý závazek, kdy:

  • pro výběr vhodné nemovitosti je potřeba se orientovat na realitním trhu
  • při koupi nemovitosti je potřeba důkladně ošetřit veškerá právní a další související rizika
  • je potřeba disponovat dostatečným kapitálem, příp. počítat se zatížením hypotékou 
  • v případě financování hypotékou je potřeba si tvořit rezervy pro případ, kdy nám mohou vypadnout platby nájemného nebo vzrůst splátky hypotéky 
  • je potřeba počítat s náklady na pojištění a zdanění nemovitosti, její údržbu, opravy a případnou rekonstrukci a vykonávat s tím spojenou administrativu

Profitovat na nemovitostech lze i s malými částkami a bez starostí

Na trhu však existují i jiné možnosti, jak těžit z výhod, které nemovitosti přináší, a přitom nemuset řešit závazky a administrativu spojenou s jejich vlastnictvím. Příkladem takové investice jsou investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi.

Ing. Petr Golka

Petr Golka je analytikem a odborným poradcem společnosti RONDA INVEST. Vystudoval obor bankovnictví na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné, během studia absolvoval výměnný pobyt v rámci programu Erasmus na Karelia University of Applied Sciences ve Finsku. Petr má 14 letou praxi v bankovnictví a financích se zaměřením na risk management a produktový management.RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více na https://www.rondainvest.cz.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:29  Hypoteční trh překonal rekord z roku 2016 Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 14:55  Analýza BioNTec: Long signál $130 na akcie (BNTX) Jonáš Mlýnek (LYNX)
Út 19:06  Ceny v zemědělství klesají, ale ve stavebnictví rostou Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Út 16:00  Ještě jednou pár slov k polské centrální bance Miroslav Novák (AKCENTA CZ)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.