Soucitně (Soucitně)
Zdraví  |  11.11.2020 12:40:00

Studie zjistila, že krávy spolu mluví o svých pocitech

Podle nové studie si krávy navzájem sdělují, jak se cítí prostřednictvím svého bučení.

Výzkum univerzity v Sydney odhalil, že  tato zvířata mají individuální vlastnosti hlasu a mění tón na základě svých emocí.

 

Hlavní autorka studie, Alexandra Green, prohlásila : „Krávy jsou družná a společenská zvířata. V jistém ohledu není překvapující, že během života prosazují svou individuální identitu.” 

„Je to poprvé, co se podařilo na základě analýzy zvuku získat přesvědčivé důkazy tohoto rázu.”

Studie dokazuje, že krávy využívají svého hlasu k udržování kontaktu se svým stádem a k vyjádření nadšení, vzrušení, zájmu či úzkosti.

Paní Green o pozorovaných krávách říká: „Každá dělá velmi odlišné zvuky. Dokonce již poznám, která z nich bučí jen na základě hlasu, aniž bych se na stádo dívala”.

Nahrávala a následně analyzovala jejich volání, a dle frekvence „vyhodnocovala, jak vzrušené či nadšené zvíře je v určité situaci”. Uvedla, že „vše souvisí s jejich emocemi a tím, jak se v danou chvíli cítí.”


Foto: Azylová farma Jarikhanda

V předcházejícím výzkumu bylo zjištěno, že krávy se svými mláďaty mluví prostřednictvím osobitého bučení.

Kdežto tato nová studie detailně popisuje, jak si krávy ponechávají své osobité bučení po celý život a používají ho dokonce ke komunikaci mezi sebou. Bylo zjištěno, že spolu krávy mluví během období rozmnožování, když čekají na krmení nebo když jim je krmení odepřeno, a pokud jsou držené v izolaci od skupiny.

Ve výzkumu univerzity v Sydney, který byl zveřejněn v žurnálu Scientific Reports, bylo zaznamenáno a analyzováno 333 ukázek hlasových projevů krav.

„Alexandřin výzkum je vskutku význačný. Je to jako kdyby vytvářela Google překladač pro krávy,” řekla Cameron Clark, univerzitní docentka.

Paní Green doufá, že její výzkum pomůže zemědělcům „naladit se na emoční stavu jejich skotu a zlepšit tak životní podmínky zvířat“.

Studie z roku 2018 zjistila, že zvířata spolu komunikují podobným způsobem jako lidé.

Schopnost střídat se během konverzace byla dříve považována za charakteristiku, která odlišovala lidskou řeč od komunikace mezi zvířaty — avšak tento výzkum prokázal, že tuto charakteristiku můžeme najít v celé zvířecí říši.


Foto: Azylová farma Statek radosti


Zdroj: The Independent, Překlad: Barbora Krausová, Korektura: Edita Šiborová, Ilustrační obrázek: Jo-Anne McArthur / We Animals

Soucitně

Soucitně je portál soucitného přístupu ke zvířatům, etického spotřebitelství, veganství a aktivismu, který byl založen v roce 2010 a od roku 2015 je součástí neziskové organizace Otevři oči. Chceme lidem ulehčit přístup k informacím v této oblasti i nákup produktů, které se snaží vyhnout ubližování a zabíjení zvířat.

Na našem webu naleznete veganské recepty, mapy veg friendly restaurací a obchodů, praktické návody, jak být veganem, jak cestovat, kalendář akcí, novinky ze světa ochrany zvířat, citáty, informace ohledně zdravotních aspektů a další zajímavé věci.

Více informaci na: www.soucitne.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Studie zjistila, že krávy spolu mluví o svých pocitech (1)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Studie zjistila, že krávy spolu mluví o svých pocitech

Poslední zprávy z rubriky Zdraví:

Ne 12:40  Přežijí veganské restaurace koronavirovou krizi? Soucitně (Soucitně)
So 18:54  Tahle země neni pro mladý MUDr. Jan Hnízdil ()


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze