Ing. Petr Golka (Ronda Invest)
Okénko investora  |  30.10.2020 13:38:55

Jak ovlivní druhá vlna koronaviru ceny domů a bytů?

Zdlouhavé povolovací procesy

Významným faktorem, který dlouhodobě působí na realitním trhu na straně nabídky, je doba trvání celého projektu od jeho počáteční fáze předprojektové přípravy až po finální dokončení stavby. Dle analýzy společnosti Deloitte zabere výstavba rezidenčního projektu v Praze průměrně 9 let. Více než pět let z této doby představují schvalovací procesy, do nichž mohou v jakémkoliv stádiu zasahovat různé subjekty a tím celý projekt ještě více pozdržet. Úřady zároveň často nedodržují zákonem stanovené lhůty, aniž by za to byly postihovány.


Nejsou lidi

Epidemie koronaviru velmi omezila přísun levné pracovní síly ze zahraničí. Kvůli epidemii z České republiky odjela a dosud se nevrátila velká část pracovníků ze zahraničí, nejčastěji z východní Evropy a Asie. Přitom právě stavebnictví patří k oborům české ekonomiky, které jsou na pracovní síle ze zahraniční velmi závislé. Koncem roku 2019 představovali více než čtvrtinu všech pracovníků ve stavebnictví právě cizinci. Pokud by tuto pracovní sílu měli nahradit Češi, pak by to bylo zcela jistě za jiných platových podmínek, což by se nevyhnutelně projevilo v cenách stavebních prací.  


V Praze bylo dokončeno nejméně nových bytů za posledních sedm let

Z výše uvedených důvodů se v letošním roce staví výrazně méně než loni. Konkrétně stavební firmy letos od začátku roku do konce srpna dokončily dle dat Českého statistického úřadu 3010 nových bytů, což je nejméně za posledních sedm let. Je to o 554 bytů (tedy o 18 %) méně než za stejné období o rok dříve a o 905 bytů (tedy o 30 %) méně než o dva roky dříve. Méně nových bytů bylo v hlavním městě dokončeno už jen v roce 2013. Problém s nedostatkem dostupných bytů v metropoli se tak nadále prohlubuje. Situaci nijak nezlepšuje ani územní plán hlavního města, který nebyl řadu let aktualizován a nenabízí tak dostatek pozemků určených pro výstavbu bytů.


Blýská se v metropoli na lepší časy?

Poslední dobou se začínají objevovat náznaky, že by se některé dlouhodobé problémy mohlo podařit vyřešit. Vedení pražského magistrátu zahájilo spolupráci s developery s cílem odblokovat velká zanedbaná území (tzv. brownfieldy), která skýtají velký potenciál dalšího rozvoje a v nichž by v následujících letech mohly být postaveny desítky tisíc nových bytů. Patří k nim například plánovaná rekultivace areálu v Praze – Zličíně developerem Ekospol, ve kterém by mělo vzniknout více než 2000 nových bytů, rozlehlý park, mateřská a základní škola, obchody a také dětská a sportovní hřiště. 

Velké naděje jsou rovněž vkládány do připravovaného nového stavebního zákona, který by mohl přinést výrazné zrychlení povolovacích procesů. Vše však bude záležet na tom, zda poslanci a senátoři stihnou zákon schválit ještě před parlamentními volbami, které nás čekají příští rok na podzim a také na tom, jaké bude finální znění tohoto zákona.

 

Rekordní objemy hypoték

Na straně poptávky na rezidenčním trhu je zajímavý fakt, že koronavirus zájem o byty a domy nesnížil, ale naopak zvýšil. Důkazem tohoto tvrzení je rekordní zájem o domy a byty, kdy za první tři čtvrtletí letošního roku banky rozpůjčovaly více než 172 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o více než třetinu a zároveň jde o nejsilnějších devět měsíců ve finanční historii České republiky. Jen v září si Češi nabrali hypotéky za více než 22 miliard korun, což je největší objem za poslední dva roky.


Objem hypotečních úvěrů za první tři čtvrtletí roku (mld. Kč)

 Zdroj: Fincentrum Hypoindex

 

Výše uvedený stav je opět zapříčiněn působením vícero faktorů. Jednak jsou to nízké úrokové sazby hypoték, které klesaly již šestý měsíc v řadě, přičemž průměrná úroková sazba dle ukazatele Fincentrum Hypoindex aktuálně činí 2,07 %. Na snižování úrokových sazeb má paradoxně vliv i druhá vlna koronaviru, která způsobila obavy o budoucí vývoj české i světové ekonomiky. V důsledku toho došlo k poklesu sazeb na tuzemském mezibankovním trhu, od nichž se odvíjí úročení hypotečních úvěrů.

Dalším významným stimulem podporujícím zájem o domy a byty se stalo zrušení daně z nabytí nemovitosti, které bylo definitivně potvrzeno v polovině září. V neposlední řadě přispívají ke zvýšenému zájmu o rezidenční nemovitosti také uvolněné podmínky ze strany České národní banky, kdy lidem aktuálně stačí mít naspořeno jen 10 % z ceny nemovitosti namísto původních dvaceti.

 

V kurzu jsou chaty a chalupy, ale i zahrady, terasy, balkony a lodžie

K důsledkům epidemie koronaviru je možné přičítat i fakt, že vzrostl zájem o rodinné domy se zahradami, chaty, chalupy, ale i o byty s balkony, terasami a lodžiemi, kde budou moci jejich majitelé bez obav pobývat na čerstvém vzduchu i během tvrdých vládních restriktivních opatření. Stávající druhá vlna epidemie může tento zájem ještě posílit.

Příznivý je také zatím jen velmi mírný nárůst nezaměstnanosti, další vývoj však bude záviset na tom, jak dlouho budou trvat stávající omezující opatření, jak velké ekonomické škody tato opatření napáchají a jak rychle se následně ekonomika dokáže zotavit. V případě většího nárůstu nezaměstnanosti způsobeného déletrvajícími restriktivními opatřeními se bude jednat o faktor, který bude mít vliv na pokles poptávky po nemovitostech.


Bezpečný přístav

I další zdroj poptávky po bytech souvisí do určité míry s koronavirem. Češi v současné nejisté době ve větší míře než dříve umísťují své úspory do nemovitostí. Snaží se je tak bezpečně uložit a zároveň ochránit před inflací. V případě investice do nemovitosti určené k pronájmu přináší tato kromě růstu hodnoty samotné nemovitosti i zajímavý benefit v podobě výnosu z nájemného. Byty pořizované na investici tvoří přibližně třetinu z celkového počtu prodaných bytů.


Ceny dolů nepůjdou

Pokud shrneme působení výše uvedených faktorů, můžeme hovořit o trhu, na kterém je nedostatečná nabídka a silná poptávka. Na takovém trhu lze předpokládat, že ceny rezidenčních nemovitostí v horizontu několika kvartálů nebudou klesat. V případě kvalitních nemovitostí v dobrých lokalitách naopak mohou růst v řádu jednotek procent. Změnit by to mohla pouze dlouhotrvající restriktivní opatření doprovázená výrazným nárůstem míry nezaměstnanosti.

Nákup kvalitní nemovitosti je tedy za stávajících příhodných podmínek dobrou volbou. Pro drobné investory, kteří chtějí investovat jen menší částku a přesto profitovat z výhod spojených s nemovitostmi, mohou být zajímavou alternativou investice do úvěrů zajištěných nemovitostmi.

Ing. Petr Golka

Petr Golka je analytikem a odborným poradcem společnosti RONDA INVEST. Vystudoval obor bankovnictví na Obchodně podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné, během studia absolvoval výměnný pobyt v rámci programu Erasmus na Karelia University of Applied Sciences ve Finsku. Petr má 14 letou praxi v bankovnictví a financích se zaměřením na risk management a produktový management.RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více na https://www.rondainvest.cz.


Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

Út 11:13  Investorský magazín: Kdo vydělá na vakcíně na covid-19? Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Po 11:27  COVID Monitor (23.11.2020) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 10:12  COVID Monitor (20.11.2020) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá   9:58  COVID Monitor - Kraje ČR ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Jak ovlivní druhá vlna koronaviru ceny domů a bytů? (3)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Jak ovlivní druhá vlna koronaviru ceny domů a bytů?
04.11. 20:49  Přesně tyhle kecy (Radim)
31.10. 10:46  Přesně tyhle kecy (Jan Novák)
30.10. 22:52  Kecy jenom zbožná přání (Bab_i)

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 11:34  Naděje ve vakcínu dostaly korunu do trháku Štěpán Hájek (PurpleTrading)
Út 21:57  Brexit: nekončící jednání Lukáš Baloga (ProfitLevel)


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange