MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Zákony  |  02.10.2020 15:45:00

Balíček Evropské komise pro oblast digitálních financí

Díky masivnímu rozvoji využívání informačních technologií ve finančních službách dochází k rozvoji a změnám produktů, aplikací, procesů a obchodních modelů, které transformovaly tradiční distribuční kanály poskytování finančních služeb do většího využití online metod sjednávání a marketingu. Tuto digitální transformaci finančního trhu Evropská komise reflektovala ve svém Balíčku právních předpisů v oblasti digitálních financí (Digital Finance Package), který zveřejnila 24. září 2020. Cílem tohoto balíčku je podpořit mezinárodní konkurenceschopnost evropské ekonomiky a stimulovat rozvoj finančních inovací při zachování dosaženého standardu ochrany spotřebitele a zajištění stability finančního trhu.

Součástí balíčku jsou tří legislativní a dva nelegislativní materiály - Návrh nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA), Návrh nařízení o pilotním režimu tržní infrastruktury založené na technologii distribuovaných záznamů, Návrh nařízení o digitální provozní odolnosti (DORA), Návrh směrnice reagující na předložené návrhy a dvě strategie. Ve Strategie pro moderní a bezpečné maloobchodní platby představuje Evropská komise předpokládaný budoucí vývoj regulace v oblasti platebního styku. Strategie pro digitální finance popisuje trendy v oblasti finančních inovací a vytyčuje hlavní priority a cíle, kterým bude do roku 2024 věnována pozornost v souvislosti digitální transformace finančního trhu. Komise se dále zaměří na odstraňování fragmentace vnitřního digitálního trhu, na adaptaci evropského regulatorního rámce k usnadnění rozvoje digitálních inovací, podporu finančních inovací založených na datech (prostřednictvím tvorby Společného evropského prostoru pro finanční data) a související rizika.

Balíček právních předpisů v oblasti digitálních financí je k dispozici v anglickém jazyce na stránkách Evropské komise.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.