mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  28.08.2020 10:59:00

Dokončení plynovodu z Rumunska do Moldavska

Dokončení plynovodu z Rumunska do Moldavska

28.08.2020 / 10:53 | Aktualizováno: 28.08.2020 / 10:59

V červenci byla dokončena výstavba plynovodu Ungheni-Kišiněv, který je schopen pokrýt většinu spotřeby zemního plynu Moldavska a Podněstří a představuje tak alternativu k plynu z Ruska. Plynovod však prozatím nebude využit, kontrakt na zimní sezónu 2020/21 uzavřelo Moldavsko pouze s ruským Gazpromem.

Výstavba 120 km dlouhého plynovodu Ungheni (moldavské město na hranicích s Rumunskem) - Kišiněv začala v únoru 2019. Předcházela jí stavba plynovodu Iasi - Ungeni, která byla ukončena v červenci 2014. Projekt realizovala rumunská společnost Transgaz a odhadovaná hodnota projektu je 76 milionů EUR.

Kvůli výkonu čerpadel má plynovod prozatím pouze omezenou kapacitu, ale po dokončení kompresní stanice v rumunské Gherăeşti začátkem roku 2021 má dosáhnout kapacity až 1,4 miliardy krychlových metrů ročně. Další zvýšení kapacity je plánováno na říjen 2021, kdy má být do provozu uvedena další kompresní stanice v One?ti. Celková kapacita se tak zvýší až na 2,2 miliardy krychlových metrů ročně.

Moldavská roční spotřeba zemního plynu je 1,1 miliardy krychlových metrů, Podněstří spotřebuje o něco více. Dle údajů z roku 2019 dosahovaly dodávky ruského zemního plynu v roce 2019 výše 2,89 miliardy krychlových metrů. Plynovod Iasi - Ungheni - Kišiněv je tedy schopen z velké části pokrýt roční spotřebu Moldavska i Podněstří.

Rumunsko samo spotřebovává většinu zemního plynu, který těží na svém území, není proto jisté, zda jej bude mít dostatek i na provoz plynovodu nebo bude muset kupovat plyn v zahraničí. Minulou zimu tak bylo nuceno učinit dokonce i pro pokrytí části své vlastní spotřeby. Další otázkou je cena, protože v současnosti je v Rumunsku vyšší, než cena, za kterou Moldavsko nakupuje zemní plyn z Ruska. Na vyjednanou cenu rumunského plynu však bude mít vliv více faktorů, kromě ekonomiky i politika, energetická bezpečnost a specifika sousedských vztahů Rumunska a Moldavska.

I přes nejasnosti ohledně ceny má výstavba tohoto plynovodu pro Moldavsko klíčový význam, protože nabízí alternativu plynu z Ruska, který se do Moldavska zatím dostává pouze přes Ukrajinu. Budoucnost těchto dodávek není jistá, pokud nedojde k dohodě mezi Ruskem a Ukrajinou, mohou být přerušeny. Výstavbou plynovodů Nord Stream 2 a Turkish Stream se stává tato možnost reálnější.

Plynovod Ungheni-Kišiněv může zásobovat Moldavsko plynem z Kaspického moře, Severního moře, Severního Řecka a Norska. Tato možnost však zatím není naplněna, kontrakt na zimní sezónu 2020/21 byl uzavřen pouze s ruským Gazpromem.

Kateřina Šilhánková, diplomat, Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688