europa.eu (Evropská komise)
Dotace  |  18.06.2020 13:14:12

Koronavirus – Komise předkládá strategii EU pro očkovací látky


Článek obsahuje rychlé shrnutí · Evropská komise dnes předkládá evropskou strategii pro urychlení vývoje, výroby a distribuce očkovacích látek proti COVID-19, aby pomohla chránit lidi všude na světě.
17/06/2020

Rychlé shrnutí

 • Komise vydala strategii k urychlení vývoje, výroby a distribuce očkovací látky proti COVID-19
 • Součástí je mimořádná podpora ve výši 2,7 mil. eur
 • Je určena společnostem, které jsou už v pokročilé fázi vývoje látky (klinické testování)
 • Komise jim pomůže financovat počáteční rizikové náklady
 • Tak si zároveň zaručí právo předběžného nákupu
 • Cílem je, aby k očkování měly rychlý přístup všechny země EU

Celé znění tiskové zprávy

Evropská komise dnes předkládá evropskou strategii pro urychlení vývoje, výroby a distribuce očkovacích látek proti COVID-19, aby pomohla chránit lidi všude na světě. Účinná a bezpečná vakcína proti viru je naším nejlepším řešením pro dosažení trvalého řešení této pandemie. Zásadním faktorem je čas. Každý měsíc získaný při hledání očkovací látky zachraňuje životy, pracovní příležitosti a miliardy eur. Dnešní strategie navrhuje společný přístup EU a zakládá se na mandátu od ministrů zdravotnictví EU.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Nastala chvíle pro vědu a solidaritu. Přestože nic není jisté, jsem přesvědčena, že jsme schopni mobilizovat zdroje, které nám umožní najít očkovací látku a poradit si s virem jednou provždy. Musíme být připraveni tuto látku vyrábět a používat v celé Evropě i ve světě. Vakcína nebude jen průlomem v boji s koronavirem, ale bude také důkazem toho, jakých výsledků mohou partneři dosáhnout, když společně přemýšlejí, propojí svůj výzkum a poskytnou své zdroje pro společné účely. Evropská unie učiní vše, co je v jejích silách, aby zajistila, že všechny národy světa budou mít k očkovací látce přístup bez ohledu na to, kde žijí.“ 

Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesovádodala: „Vzájemnou spoluprací zvýšíme pravděpodobnost získání bezpečné a účinné očkovací látky v potřebném rozsahu a co nejrychleji. Spoluprací zajistíme spravedlivý a rovný přístup k vakcíně pro všechny v EU i na světě, což je to nejlepší možné řešení pro ukončení krize COVID-19. Právě v tom je EU nejlepší: spojovat zdroje, vynakládat společně úsilí a dosahovat konkrétních výsledků pro každodenní život. Nikdo není v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všichni. V našem úsilí o ochranu občanů EU i lidí po celém světě nic neopomeneme.“

Vývoj očkovací látky je složitý a zdlouhavý proces. Prostřednictvím dnešní strategie Komise podpoří úsilí o urychlení vývoje a dostupnosti bezpečných a účinných očkovacích látek v časovém horizontu 12 až 18 měsíců, ne-li dříve. Realizace tohoto složitého závazku vyžaduje provádění klinických hodnocení souběžně s investicemi do výrobní kapacity, aby bylo možné vyrobit miliony, nebo dokonce miliardy dávek úspěšné očkovací látky. Komise je plně připravena podpořit práci na vývoji vakcíny.

Nejedná se o evropskou, ale o celosvětovou výzvu. Evropská unie nebude v bezpečí, dokud nebude mít k očkovací látce přístup celý svět. Všeobecná dostupnost očkovací látky proto není pro EU a její členské státy jen otázkou odpovědnosti, ale je i v jejich zájmu.

Významný krok směrem ke společnému postupu členských států již byl učiněn vytvořením inkluzivní aliance pro vakcíny Francií, Německem, Itálií a Nizozemskem. Strategie EU pro očkovací látky bude uplatňovat společný přístup, pokud jde o další postup.

Strategie má tyto cíle:

 • Zajistit kvalitu, bezpečnost a účinnost očkovacích látek.
 • Zajistit rychlý přístup členských států a jejich obyvatel k očkovacím látkám a současně hrát vůdčí roli v úsilí o celosvětovou solidaritu.
 • Zajistit co nejrychlejší spravedlivý přístup k cenově dostupné očkovací látce.

Strategie EU spočívá na dvou pilířích:

 • Zajištění výroby očkovacích látek v EU a dostatečných dodávek pro členské státy prostřednictvím záruk předběžného nákupu, které budou poskytnuty výrobcům očkovacích látek díky nástroji pro mimořádnou podporu. K těmto zárukám lze poskytnout také další financování a jiné formy podpory.
 • Přizpůsobení regulačního rámce EU současné naléhavé situaci a využití stávající regulační flexibility k urychlení vývoje, povolování a dostupnosti očkovacích látek při současném zachování norem pro kvalitu, bezpečnost a účinnost očkovacích látek.

Záruky předběžného nákupu

Komise podpoří podniky v rychlém vývoji a produkci očkovacích látek tím, že jednotlivým výrobcům poskytne jménem členských států záruky předběžného nákupu. Výměnou za právo na nákup určitého počtu dávek očkovacích látek v konkrétním časovém rámci bude Komise financovat část počátečních nákladů, které jejich výrobci nesou, a to v podobě záruk předběžného nákupu. Poskytnuté finanční prostředky budou považovány za zálohy na očkovací látky, které členské státy později skutečně zakoupí.

Související financování bude z významné části pocházet z nástroje pro mimořádnou podporu ve výši 2,7 miliardy eur. Další podpora bude k dispozici prostřednictvím půjček od Evropské investiční banky.

Kritéria financování 

Při rozhodování o tom, které očkovací látky budou finančně podpořeny, budou zohledněna mimo jiné tato kritéria: spolehlivost uplatněného vědeckého přístupu a používané technologie, rychlost plošné realizace, náklady, sdílení rizik, odpovědnost, pokrytí různých technologií, včasná spolupráce s regulačními orgány EU, celosvětová solidarita a schopnost zajistit dodávky rozvojem výrobní kapacity v rámci EU.

Existuje vždy riziko, že podpoření kandidáti během klinických hodnocení neuspějí. Tato strategie je tedy obdobou pojistky v tom smyslu, že převádí určitá rizika z odvětví na veřejné orgány výměnou za zajištění spravedlivého a cenově dostupného přístupu členských států k očkovací látce, jakmile bude tato látka k dispozici.

Pružný a kvalitní regulační proces

Regulační procesy budou pružné, ale stále kvalitní. Komise bude spolu s členskými státy a Evropskou agenturou pro léčivé přípravky co nejvíce využívat možnosti, které jí poskytuje stávající regulační rámec EU k urychlení povolování a zajištění dostupnosti úspěšných očkovacích látek proti COVID-19. Mezi tyto možnosti patří urychlený postup pro udělování povolení, flexibilita, pokud jde o označování a balení, a návrh na povolení dočasných odchylek od některých ustanovení právních předpisů týkajících se geneticky modifikovaných organismů s cílem urychlit klinická hodnocení očkovacích látek a léčivých přípravků proti COVID-19 obsahujících geneticky modifikované organismy.

Komise vyzývá společnosti se slibnou očkovací látkou, které již zahájily klinická hodnocení nebo se k nim blíží, aby ji kontaktovaly na adrese EC-VACCINES@ec.europa.eu.

Globální solidarita 

EU přispívá k celosvětovému úsilí o univerzální testování, léčbu a očkování mobilizací zdrojů prostřednictvím mezinárodních příslibů a spojením sil s dalšími zeměmi a celosvětovými zdravotnickými organizacemi prostřednictvím rámce pro spolupráci Akcelerátor přístupu k nástrojům proti COVID-19. Dárcovská kampaň o globální reakci na koronavirus přinesla na konci května 2020 částku 9,8 miliardy eur. Druhá etapa probíhá v partnerství s organizací Global Citizen a dalšími vládními a nevládními partnery a vyvrcholí dne 27. června celosvětovým dárcovským summitem.

Evropská komise je odhodlána dodržovat zásadu všeobecného, spravedlivého a cenově dostupného přístupu k očkovacím látkám, zejména pro nejzranitelnější země. Je připravena jednat s mezinárodními partnery o tom, zda by značný počet zemí souhlasil se sdílením zdrojů pro společnou rezervaci budoucích očkovacích látek u soukromých společností nejen pro sebe, ale zároveň i pro země s nízkými a středně vysokými příjmy. Země s vysokými příjmy by mohly jednat jako inkluzivní mezinárodní skupina kupujících, a tím urychlit rozvoj bezpečných a účinných očkovacích látek a maximalizovat přístup k nim pro všechny, kdo je potřebují po celém světě.

Další informace

Videozáznam sdělení předsedkyně von der Leyenové je k dispozici v angličtiněfrancouzštiněněmčině a ve znakovém jazyce

Sdělení o strategii EU pro očkovací látky proti COVID-19

Informační přehled o strategii proti koronaviru

Internetové stránky Komise věnované reakci na koronavirus

Internetová stránka o globální reakci na koronavirus

Informační přehled o globální reakci na koronavirus

 

Více zpráv k tématu Koronavirus COVID-19

Út 10:08  Koronavirus drtí exporty (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Po 10:58  The Economist: Kde udeří COVID-19, ukáže se pravda Patria (Patria Finance)
03.07.2020  Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více Patria (Patria Finance)
03.07.2020  Fauci: Koronavirus možná zmutoval a nyní se snáze šíří Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Koronavirus – Komise předkládá strategii EU pro očkovací látky

Diskuze a názory uživatelů na téma: Koronavirus – Komise předkládá strategii EU pro očkovací látky

Na dané téma nejsou žádné názory.Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies