TNBiz (TN.cz)
Z domova  |  09.03.2020 19:51:48

Počasí tuto "𝔃𝓲𝓶𝓾": Letošní zima byla extrémně teplá, únor přepsal historické tabulky

Letošní meteorologická zima, tedy prosinec, leden a únor, byla mimořádně teplá. Jako celek byla druhá nejteplejší od roku 1961, přičemž především únor byl nejen extrémně teplý, ale zároveň nebývale bohatý na srážky.

Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). "Průměrná teplota za zimní sezonu (prosinec 2019 — únor 2020) byla 2,0 °C, což je o 3,3 °C více než normál 1981-2010. Prosinec a leden byly hodnoceny jako teplotně nadnormální s odchylkou +2,8 a +2,3 °C. Teplotně mimořádně nadnormální byl únor s odchylkou +4,6 °C. Zimní sezona 2019/2020 se tak řadí jako druhá nejteplejší v období od roku 1961," uvádí meteorologové.

Tepleji bylo jen na přelomu let 2006 a 2007, kdy bylo průměrně 2,7 stupně Celsia.

Nejnižší teplotu stanice ČHMÚ naměřila šestého února na Horské Kvildě - a to -18,2 °C. Pokud se vezmou i data ze stanic provozovaných jinými subjekty, bylo nejchladněji ten samý den na Jezerní slati, kde hranice mínus 20 stupňů utekla o jedinou desetinku stupně. Nejtepleji bylo naopak 16. února v Klatovech - přes osmnáct stupňů, přesně18,2 °C.

"Únor na území ČR byl mimořádně teplý a velmi vlhký. Odchylka průměrné měsíční teploty vzduchu od normálu je +4,6 °C a v průměru na území ČR spadlo 203 % srážkového normálu," uvedli meteorologové. Nedávno skončený únor byl tak spolu s tím z roku 1966 vůbec nejteplejší od roku 1961. V sedmi dnech dokonce maximální teploty přeskočily hranici 15 stupňů.

 

 

Z nově zveřejněných operativních dat programu Copernicus, zveřejněných také Světovou meteorologickou organizací, jasně plyne, že byla poslední zima 2019/2020 zcela jednoznačně nejteplejší zimou v Evropě od začátku měření. Odchylka od dlouhodobého průměru 1981-2010 činila +3,4 °C, což je opravdu hodně. Nadprůměrné teploty byly zaznamenány víceméně na celém evropském kontinentu, ale nejen tam. Zima 2019/2020 jako taková byla velmi nadprůměrná i globálně. Například leden 2020 byl zatím globálně nejteplejším lednem v historii měření a únor 2020 jen o 0,1 °C chladnější než rekordně teplý únor (2016)

"Atmosférická cirkulace během zimy obvykle vykazuje silný tlakový gradient mezi islandskou cyklonou a azorskou anticyklonou. Kolísání intenzity těchto útvarů je kvantifikováno pomocí indexu severoatlantické oscilace (NAO index). Při kladné fázi oba útvary zintenzivní, což vede k nárůstu horizontálního tlakového gradientu mezi nimi a tím k zesílení zonální cirkulace nad severním Atlantikem (západní proudění v mírných zeměpisných šířkách na severní polokouli). Naopak při jeho záporné fázi dochází k zeslabení tohoto uspořádání."

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688