Patria (Patria Finance)
Investice  |  27.02.2019 13:46:45

Zločin a globální finance


Ekonomka Susan Strange, která zemřela v roce 1998, tvrdila, že „finanční zločin je v současném globálním finančním systému hluboce zakořeněn“. Server Opendemocracy.net, který její myšlenky připomíná, píše, že příkladů je celá řada, od manipulace sazby Libor až po „temné peníze stojící za hlasováním o brexitu“. Vlna finančního zločinu přitom podle ekonomky začala již v sedmdesátých letech a „není náhoda, že od té doby stále roste“.

Strange ve své době psala, že k neradostnému stavu v první řadě přispívá to, že „peníze jsou mezinárodní, ale regulace národní“. Peníze se tak mohou volně pohybovat po celém světě a vyhýbat se národní regulaci a zákonům. Mezinárodní organizace zase nemají dostatečnou moc a potřebné nástroje, aby situaci dostaly pod kontrolu. Řešením je tak pouze koordinovaný postup mezi nejvýznamnějšími světovými ekonomikami.

K podvodům a zločinům podle ekonomky vyloženě vybízejí daňové ráje. „Drancování veřejných peněz a státních firem by bylo značně omezené, kdyby nebylo kam tyto peníze poté převést,“ tvrdila Strange. Jenže bankovní tajemství umožňuje vyhýbat se daním, obchodovat s drogami a páchat další zločiny, které se následně stávají „nerozlišitelné od normálního podnikání“.

Třetí významný problém představují „extravagantní bonusy bankéřů a následná kontaminace politiky“. Strange se domnívala, že bonusy jsou „obscénní velikosti“, vytvářejí „morální kontaminaci“ a posilují vazbu mezi financemi a politikou. Úplatky v politice sice nejsou ničím novým, ale s tím, jak finance začaly dominovat celé reálné ekonomice, se problém posunul na úplně jinou úroveň.

Strange tvrdila, že čtvrtým problémem je rovnítko mezi penězi a politickou mocí. Globalizace „redefinovala politiku, ta již není jen o tom, co se děje ve vládě, ale i o moci na trzích“. Zatímco tak roste moc a bohatství jedněch, státům chybí daňové výnosy a slábne jejich pozice. Celá spirála se pak roztáčí stále rychleji a „národní politika se stává zajatcem globálních finančních trhů“.

Opendemocracy míní, že tyto názory jsou stále relevantní. Například studie z roku 2015, kterou zpracoval James S. Henry z Columbia University, tvrdí, že asi 24 – 36 bilionů dolarů drží americké subjekty v zahraničí. U velké části jde o peníze z legitimního podnikání, ale ty „přispívají k vytváření systému, ve kterém bují finanční zločin“. A server připomíná i varování ekonomky: Pokud se finanční systém nedostane pod kontrolu, může zničit celý liberální řád Západu.

Zdroj: Opendemocracy.net


 
 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688