Ing. Klára Honzíková (Fučík & partneři)
Okénko daně  |  22.10.2018 19:31:39

Opravy chyb, změny v účetních odhadech a změny v účetních metodách – 2. část


V minulém článku jsme si vysvětlili opravy chyb. Dnes si ukážeme, jak podle interpretace Národní účetní rady I-29 naložit se změnami v účetních odhadech a změnami účetních metod.

Změny v účetních odhadech

Účetním odhadem se rozumí údaje uváděné v účetní závěrce, které v důsledku nejistoty, která je přirozenou součástí podnikatelského prostředí, nelze přesně stanovit, a proto se jejich výše odhaduje. Při odhadu se vychází z aktuálních informací, které má účetní jednotka k dispozici k okamžiku sestavení účetní závěrky.

Za účetní odhady se zpravidla považují položky, jako jsou opravné položky, rezervy, dohadné položky, reálné hodnoty aktiv a závazků, způsob či doba odpisování dlouhodobých aktiv nebo zbytková hodnota a výše realizovatelné části odložené daňové pohledávky. Pro změnu v účetním odhadu je typické, že se v účetnictví projeví prospektivně.

Typickým příkladem změny účetního odhadu je změna odhadu ekonomické životnosti majetku, resp. doby účetního odpisování. Společnost pořídila v roce 2015 notebook, u nějž předpokládá ekonomickou životnost 5 let. Pořizovací cena činila 50.000 , předpokládá se tedy roční odpis 10.000 . Po prvním roce však účetní jednotka dospěje na základě uskutečněných záručních oprav ke zjištění, že daný majetek setrvá v užívání pouze 3 roky. Dojde tedy ke změně odhadu ekonomické životnosti z 5 let na 3 roky. Zbývající účetní zůstatkovou cenu 40.000 je tak třeba rozpočítat na roční odpis po zbývající ekonomickou životnost. Souhrnně je patrná změna v následující tabulce. 

ROK

ÚČETNÍ ODPIS

ZŮSTATKOVÁ CENA ÚČETNÍ

UPRAVENÝ ÚČETNÍ ODPIS

UPRAVENÁ ZŮSTATKOVÁ CENA ÚČETNÍ

2015

10.000,-

40.000,-

10.000,-

40.000,-

2016

10.000,-

30.000,-

20.000,-

20.000,-

2017

10.000,-

20.000,-

20.000,-

0,-

2018

10.000,-

10.000,-

-

-

2019

10.000,-

0,-

-

-

Druhým příkladem, který spadá do oblasti změny účetního odhadu, je situace, kdy účetní jednotka odhaduje fakturaci za spotřebu energií v hodnotě 200.000 , ale faktura bude vystavena na částku 215.000 . Rozdíl 15.000 bude zachycen na odpovídajícím nákladovém účtu 502 v běžném období.

U vyhodnocení změn účetních odhadů ještě upozorníme na stav, kdy jsou změny odhadů zaměňovány s chybami. Pokud by se například stalo, že ekonomická doba životnosti majetku bude nastavena v systému na 10 let, ačkoliv pro to není žádný důvod, nejedná se při objevení této skutečnosti o změnu odhadu, ale o opravu chyby. Pokud bychom dohad za energii naúčtovali v hodnotě 1.000.000 , aniž bychom pro toto účtování měli potřebné podklady, rovněž se bude s nejvyšší pravděpodobností jednat o opravu chyby a je třeba o ní tak i účtovat.

Změny v účetních metodách

Změnou metody se rozumí situace, kdy účetní jednotka začne vykazovat, oceňovat nebo zveřejňovat jednotlivé prvky účetní závěrky jiným způsobem než doposud. Změna metody nevyplývá z nových informací či z nového skutečného stavu. Účetní jednotka pouze v důsledku změny účetních předpisů nebo vlastní metodiky zachycuje ekonomickou realitu jiným způsobem. Ke změně metody by se mělo přistoupit pouze v případě, kdy dojde ke zlepšení vypovídací schopnosti účetní závěrky. Tato změna se zachytí opět prostřednictvím jiného výsledku hospodaření a minulé období se upraví tak, jako by metoda byla uplatňována i v minulém období.

Změnu účetní metody lze snadno zaměnit se změnou odhadu. Pokud je interně stanovená metodika pro tvorbu opravných položek ve výši 100% k pohledávkám, které jsou rok po splatnosti, ale v dalším roce dojde k rozhodnutí, že tyto opravné položky budou 80% hodnoty pohledávek, je na místě se zamyslet, zda se změnily informace potřebné pro vyhodnocení opravných položek a jde tedy o změnu odhadu, nebo zda jsme se rozhodli udělat zásah do samotné metodiky.

Závěrem

Mezi opravou chyby, změnou odhadu nebo změnou metody bývá mnohdy velmi tenká hranice a je obtížné vyhodnotit, zda se mělo o dané skutečnosti účtovat již v minulosti a existuje tedy i dopad do minulých daňových přiznání, nebo zda účtovat v běžném období bez ovlivnění hospodářských výsledků a daňových přiznání minulých let. Pokud řešíte podobnou situaci, a nevíte si rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám s řešením pomůžeme. Přeji Vám ať ve Vašich účetních závěrkách je chyb co nejméně, odhady jsou přesné a metodiky stálé.


Ing. Klára Honzíková

Auditor, manažer oddělení auditu

klara.honzikova@fucik.cz

Klára se zaměřuje na statutární audity výrobních i obchodních společností a jiné auditorské ověřovací zakázky, včetně účetních a daňových due-diligence. Podílí se také mimo jiné na zakázkách nastavení vnitřních kontrolních systémů.

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na: http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Opravy chyb, změny v účetních odhadech a změny v účetních metodách – 2. část

Diskuze a názory uživatelů na téma: Opravy chyb, změny v účetních odhadech a změny v účetních metodách – 2. část

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko daně:

23.04.2019  Rozhodovat o rozdělení zisku lze až do konce následujícího účetního období Ing. Ivan Fučík (Fučík & partneři)
18.04.2019  Jak na rezervu na opravy hmotného majetku Ing. Jan Vácha (Fučík & partneři)
18.04.2019  Nečinnost správce daně Bc. Jan Tahal (Fučík & partneři)
05.04.2019  Novinky v DPH od 1. 4. 2019 – 1. část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
21.03.2019  Pozor na termíny pro podání daňového přiznání a přehledů pojistného Bc. Jan Tahal (Fučík & partneři)

Přečtěte si také:

20.12.2018ČNB: 5:2 pro ponechání úrokových sazeb beze změny ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
17.12.2018Připravované změny v DPH: třetí část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)Označení stránky: opravy chyb fučík § partner, změna účetní metody, změny ůčetních metod


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies