TNBiz (TN.cz)
Osobní finance  |  03.08.2018 06:07:17

Darování nemovitosti potomkům? Jak ušetřit a nenapálit se

Je výhodnější než dědictví, nezapomeňte se ale chránit.

Nemovitost je často to nejcennější, co chtějí rodiče svým dětem zanechat. Možností, jak to učinit, je hned několik. Vše je možné nechat až na případné dědické řízení, stále více lidí ale přistupuje k darování majetku již za svého života. Pro potomky je to totiž finančně výhodnější. Experti však varují, že by starší lidé měli být při darování nemovitosti obezřetní a měli by si smluvně zajistit právo v domě či bytě dožít.

Jak na darování nemovitosti a s jakými náklady musíte při celém procesu počítat,?

 

Dědictví nebo darování? Náklady se výrazně liší

Starší lidé odkazují majetek nejčastěji svým dětem či vnoučatům. Ti se v případě klasického dědického řízení ani v případě darování nemovitosti nemusejí obávat žádné vysoké daně. S dědickým řízením se ale pojí nemalé poplatky. Zaplatit je třeba za odhad nemovitosti a následně za služby notáře, který dědické řízení vede. Výše notářské odměny je dána vyhláškou Ministerstva spravedlnosti a odvíjí se od celkové hodnoty dědictví. Například v případě dědění domu v hodnotě 3 miliony korun tak dědicové zaplatí notáři zhruba 27 tisíc. To už může zahýbat rodinným rozpočtem.

 

Darování nemovitosti se tak jeví jako mnohem výhodnější varianta. Také zde jsou přímí příbuzní, tedy děti, vnuci i manželé, oproštěni od darovací daně. Jediným nákladem je tak poplatek za podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, případně platba za vypracování smlouvy a ověření podpisu.

Zákon přitom myslí také na ostatní dědice. „Pokud rodiče s dětmi žijí ve dvougeneračním domě a děti do něj investují, je časté, že dojde k darování nemovitosti tomuto potomkovi. Ostatní sourozenci rozhodnutí rodiče nemohou napadnout, v následném dědickém řízení ale zkrátka nepřijdou, hodnota takto neobvyklých darů, mezi které nemovitost patří, se totiž počítá do celkové hodnoty dědictví,“ upřesňuje advokát Jan Mandát.

Pozornost věnujte smlouvě i katastru

Sepsání darovací smlouvy můžete zadat odborníkovi nebo ji vytvořit sami. Vždy by měla obsahovat základní údaje o dárci i obdarovaném, tedy jméno, příjmení, adresu trvalého pobytu, datum narození a rodné číslo. Důležité je též řádně označit nemovitost, kterou dárce daruje a obdarovaný přijímá. Samozřejmostí je pak datum a podpisy všech zúčastněných. Právě podpisy je vhodné nechat notářsky ověřit pro případ budoucího napadení darovací smlouvy. Za ověření jednoho podpisu zaplatíte na poště 30 korun.

Dalším krokem je podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Žádost musí být sepsána do odpovídajícího formuláře, který najdete na stránkách ČÚZK nebo ho dostanete na pobočce katastrálního úřadu. V žádosti musíte vždy uvést, jaké nemovitosti se změny týkají, jaké právo má být do katastru zapsáno a koho se týká, komu naopak právo zaniká a na základě jakých listin k tomu dochází. Nezapomeňte ani doplnit jméno, příjmení, rodné číslo a adresu obdarovaného a přiložit kopie darovacích smluv. Přepis práv k vlastnictví nemovitosti vás bude stát 500 korun.

Právo na dožití si zajistěte smluvně

Při darování nemovitosti, v níž chcete zároveň dále bydlet, však buďte velmi obezřetní. Darováním se totiž zbavíte majetku, kterého se jen těžko domůžete zpátky. „Peníze a majetek umějí zamávat i se zdánlivě dobře fungujícími rodinnými vztahy. Senioři by proto rozhodně neměli dát jen na ústní dohodu, ale své právo dožít v darované nemovitosti si zakotvit do darovací smlouvy ve formě věcného břemena,“ doporučuje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe.

Právě věcné břemeno umožní starším lidem dožít v domě nebo jeho určené části beze strachu. „V případě zpracování věcného břemena do darovací smlouvy však doporučujeme využít služeb profesionála, který do dokumentu přesně zanese práva a povinnosti obou stran, ať už jde o využívané místnosti v domě, nebo podíl na nákladech za bydlení,“ doplňuje Šmarda. Důležité je rovněž zkontrolovat, aby informace o věcném břemenu byla zapsána i v katastru nemovitostí.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688