Patria (Patria Finance)
Investice  |  26.02.2018 15:27:10

Vzpomínky na krizi blednou, rizikový dluh láká


Vzpomínky na deset let staré otřesy na globálních trzích a jejich o čtyři roky mladší repete v zemích eura pomalu blednou a určité rizikovější formy dluhu jsou pro některé z největších evropských investorů teď velmi oblíbené. Jak je to možné?

Lákadlem jsou atraktivní výnosy, pro které jsou investoři ochotni zapomenout i na zvýšené riziko. Poptávku po rizikových formách dluhopisů ale podporuje i vzkvétající ekonomika eurozóny a – možná paradoxně – také víra v reformy bankovního systému, které po finanční krizi vznikly.

Jaké dluhopisy tedy poutají pozornost investorů?. Jsou to hlavně hůře hodnocené bondy s vyšší mírou rizika, kterým se také říká podřízený dluh. Když dojde k nejhoršímu a jejich emitent už nedokáže dostát svým závazkům, stojí tito věřitelé při uspokojování nároků obvykle na konci řady. Jinak ale často nabízejí větší návratnost než seniornější bondy, u kterých je větší šance, že budou v případě krachu splaceny.

Juniorní bankovní dluh byl loni nejlépe performující třídou dluhu

Teď ale mohou jít i tyto juniornější papíry na dračku. Podřízený dluh preferuje na příklad Eric Brard z Amundi, jednoho z největších evropských správců aktiv. Jako důvod uvádí prémii nad seniornějšími bondy, která u výnosů obvykle činí 0,5 až 1 procentní bod. A nemusí být sám. Banky v eurozóně prodaly loni podřízený dluh v objemu 106 miliard eur s v průměru 4,9 procentním výnosem.

Brard má pro svůj postup několik argumentů. Banky v Evropě jsou na tom z fundamentálního hlediska mnohem lépe, než byly v minulosti, tvrdí. Důvodem je jednak samotné zotavování, ale také tvrdší regulatorika a oddlužování v sektoru. “Rozvahy bank jsou nyní mnohem zdravější a podíl úvěrů v selhání se po celé Evropě zlepšil,” tvrdí podle Reuters I Jean Baptiste Berthon z fondu Lyxor Asset Management, která vlastní francouzská Société Générale.

Dalším Brardovým argumentem je postup Evropské centrální banky, která hodlá postupně utahovat svoji extrémně uvolněnou měnovou politiku. S utahující se politikou přijde odklon od záporných úrokových sazeb, ze kterého by měl finanční sektor dlouhodobě profitovat, říká také.

Vyšší úrokové sazby bývají ku prospěchu bankám, které drží velké částky hotovosti shromážděné prostřednictvím klientských vkladů.

A fakta? Podle Světové banky se podíl úvěrů v selhání v bankovním sektoru eurozóny snížil mezi lety 2012 až 2016 na poloviny, což znamená na něco přes 4 procenta. Banky po celém světě také musejí dodržovat pravidla, která mají zabránit tomu, aby jejich emise akcií nebo dluhu nevedly v budoucnu k tomu, že je budou zachraňovat z peněz daňových poplatníků. Ukazatel toho, jak dobře jsou banky chráněny proti nečekaným ztrátám, je plná výše („fully loaded“) poměru kmenového kapitálu tier 1. U bank v eurozóně dosahovalo toto měřítko na konci roku 2016 v průměru 13,5 procenta. V roce 2007 to bylo 3,7 procenta.

Takže nadšení je poměrně velké, což ale neznamená, že varovné signály nezmizely. Banka Belfius, která vstala z popela francouzsko-belgické Dexie, v lednu prodala takzvaný hybridní dluh (AT1) v objemu 500 milionů EUR a s výnosem 3,658 procenta. Jde o hluboce podřízené bankovní dluhopisy s vysokou mírou rizika, přičemž zmíněný výnos byl vzhledem k rizikovosti tohoto dluhu tak nízký, že to podle jednoho bankéře bylo “šílené”. Na trzích pak ale nastal výprodej a bond po emisi narazil.

Buffett: Raději akcie, prosím

Před dluhopisy obecně o víkendu varoval “zázrak z Omahy”, americký miliardář Warren Buffett, který tentokrát napadl přesvědčení, že bondy jsou v dlouhodobější perspektivě investicí s nižší mírou rizika.

“Investoři s dlouhodobým investičním horizontem, jako jsou penzijní fondy, univerzitní svěřenecké fondy nebo lidé s orientací na úspory, dělají příšernou chybu, když měří investiční riziko poměrem dluhopisů a akcií ve svém portfoliu,” napsal legendární investor v dopise akcionářům. “Bondy s vysokou úvěrovou kvalitou v investičním portfoliu přinášejí vlastní riziko,” uvedl podle CNBC investor. Ten také kvůli neblahým dopadům inflace na kupní sílu holdingu s pevným výnosem radí zůstat raději u akcií.

Zdroje: Reuters, BBG

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 10:56  USA: Slabší HDP, ale hlavně vyšší inflace Research (Česká spořitelna)
Pá 10:48  Jarní mrazy a měnová politika Research (Česká spořitelna)
Pá 10:40  Anglo American odmítla rezolutně nabídku na převzetí od BHP Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Pá 10:32  Monetary developments in the euro area: March 2024 ECB (ecb.europa.eu)
Pá 10:28  Necílíme kurz. - Z Japonska zní Jan Berka (Roklen24)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688