Ing. Daniela Císařovská (Fučík & partneři)
Okénko daně  |  09.02.2018 20:15:14

Odepisování a postupování pohledávek


Pohledávky jsou zásadní oblastí pro každého podnikatele, ať už se zabývá jakoukoliv činností, a bývají také proto objektem zvýšeného zájmu.

S problematickými a neuhrazenými pohledávkami po splatnosti se může setkat každá účetní jednotka. Jaký je účetní postup při odpisu pohledávky a jejím postoupení, a na co by podnik neměl zapomenout?

Odpis pohledávky

K odpisu pohledávky se přistupuje, pokud u pohledávky došlo k trvalému snížení hodnoty. Takové posouzení souvisí s účetní zásadou opatrnosti, účetní jednotka by měla změnu hodnoty zohlednit minimálně jednou ročně, a to při sestavení účetní závěrky.

Důvodem pro odepsání pohledávky může být zánik pohledávky z právního hlediska (např. zánik dlužníka bez právního nástupce, prominutí pohledávky či věřitel vyhodnotí, že je pro něj úhrada pohledávky nedosažitelná, případně že náklady spjaté s vymáháním přesahují potenciální přínos z vymožené pohledávky).

K odpisu pohledávky dochází ve výši, ve které je pohledávka evidována v rozvaze. Pro úplnost uveďme, že pohledávky se v účetnictví oceňují při vzniku jmenovitou hodnotou a při např. nabytí za úplatu pořizovací cenou. 

Samotné odepsání pohledávky se účtuje na vrub účtové skupiny 54 - Jiné provozní náklady, konkrétně se využívá účet 546 - Odpis pohledávek, a na druhé straně ve prospěch konkrétní pohledávky.

Odpis pohledávky z obchodního vztahu:   546 / 311

Legislativa požaduje členění takového nákladu pro daňové účely, v praxi se proto využívají analytické účty pro odlišení daňově účinné a daňově neúčinné části odpisu.

Bylo-li v souvislosti s danou pohledávkou účtováno o opravné položce, bude nejprve zaúčtováno zrušení této opravné položky, a až posléze odpis pohledávky.  Samotné problematice opravných položek byl věnován prostor v jednom z minulých čísel našeho newsletteru. Zde se jí jen letmo dotkneme.

Kdy je odpis nedobytných pohledávek daňově uznatelným nákladem upravuje § 24 odst. 2, písm. y) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Zjednodušeně řečeno, daňově uznatelný je

  • odpis v plné výši jmenovité hodnoty nebo pořizovací ceny pohledávky u pohledávek za dlužníky ve vyjmenovaných případech. Například:
    • u dlužníka byl zrušen konkurz z důvodu naprosté nedostatečnosti majetku, přičemž poplatník pohledávku přihlásil u insolvenčního soudu;
    • dlužník je v úpadku či mu úpadek hrozí na základě výsledku insolvenčního řízení.

 

  • odpis do výše kryté opravnou položkou dle zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, takzvanou „daňovou“ opravnou položkou.

Odepsané pohledávky zmizí z rozvahy, ale účetní jednotka je povinna je evidovat v podrozvahové evidenci (pokud nedošlo k jejich právnímu zániku). V podrozvahové evidenci je pohledávka zanesena ve výši, kterou věřitel může potenciálně získat.

Příklad:

Společnost R eviduje jedinou pohledávku za odběratelem T v celkové hodnotě 25 000 , která je k dnešnímu dni již 14 měsíců po splatnosti. K pohledávce byla po uplynutí 12 měsíců od splatnosti vytvořena 100% daňová opravná položka, nyní se společnost rozhodla pohledávku zcela odepsat.

 

I u odepsané pohledávky je potřeba evidovat, zda byla odepsána daňově, či nedaňově. Může se stát, že odepsaná pohledávka bude uhrazena - v takovém případě se účtuje na výnosový účet 646 - Výnosy z odepsaných pohledávek a uhrazená pohledávka je z podrozvahové evidence vyřazena. Daňový subjekt potom samozřejmě musí vyhodnotit, zda bude výnos zdaněn či vyloučen ze základu daně.

Postoupení pohledávky

Dle nového občanského zákoníku lze postoupit pohledávku nebo její část, přičemž při postoupení přechází i příslušenství a zajištění pohledávky. Je možné postoupit i soubor pohledávek, pokud je takový soubor dostatečně určen, např. jedná-li se o pohledávky určitého druhu vznikající v určitém časovém období. Postupitel ručí postupníkovi za dobytnost pohledávky v době postoupení až do výše přijaté úplaty s úroky, toto však nebude platit v případě, kdy postupník věděl, že pohledávka je budoucí, nejistá, nedobytná. Na druhé straně postupitel neodpovídá za dobytnost postoupené pohledávky, stala-li se nedobytnou až po postoupení, a to buď náhodou, nebo nedopatřením postupníka (např. ji bezodkladně po splatnosti nevymáhá).

Postoupení pohledávky se účtuje do nákladů na účet 546 - Odpis pohledávek, s rozlišením daňově uznatelné a neuznatelné části na příslušnou analytiku. Příjem z postoupení účetní jednotka zaúčtuje analogicky jako výnos na účet 646 - Výnosy z odepsaných pohledávek. Při postoupení se zruší případné opravné položky a daňově uznatelným nákladem bude jmenovitá hodnota pohledávky (popř. pořizovací cena pohledávky, pokud byla nabyta postoupením) do výše příjmů z prodeje zvýšená o rozpuštěnou opravnou daňovou položku vytvořenou dle zákona o rezervách.

Příklad:

Společnost A eviduje pohledávku ve výši 240 000 , která je již 22 měsíců po splatnosti. V souladu se zákonem o rezervách má vytvořenu 50% daňovou opravnou položku.
Nyní společnost A postoupila pohledávku společnosti B za 100 000 .

 

Kombinovaný příklad:

Společnost Y odkoupila pohledávku ve jmenovité hodnotě ve výši 110 000 od původního věřitele Z za cenu 65 000 . Původní dlužník posléze uhradil 50 000 , a zbývající pohledávku se rozhodla společnost Y odepsat.

Účtování na straně nového věřitele (Y):

Účtování na straně původního věřitele (Z):

Pokud momentálně řešíte výše uvedenou problematiku a máte zájem o konzultaci v této oblasti, budeme rádi, když se na nás obrátíte.

 


Ing. Daniela Císařovská

Daňový poradce

daniela.cisarovska@fucik.cz

Daniela má mnohaleté zkušenosti v poradenské činnosti v oblasti účetnictví a zdanění právnických osob, a to jak na národní tak i mezinárodní úrovni. Řadu let se v praxi zabývá daňovým řešením cestovních náhrad a zaměstnaneckých benefitů.

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na:http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Odepisování a postupování pohledávek

Diskuze a názory uživatelů na téma: Odepisování a postupování pohledávek

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko daně:

03.12.2018  Připravované změny v DPH: druhá část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
19.11.2018  Artificial Inteligence, Machine Learning, účetnictví a daně Ing. Ivan Fučík (Fučík & partneři)
19.11.2018  Nová pravidla po daňovou uznatelnost úroků Ing. Štěpán Osička (Fučík & partneři)
19.11.2018  Připravované změny v DPH – 1. část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
22.10.2018  Opravy chyb, změny v účetních odhadech a změny v účetních metodách – 2. část Ing. Klára Honzíková (Fučík & partneři)
Označení stránky: účet 546, časové rozlišení odpisu pohledávky, odepisování pohledávek, jak se odepisuje pohledávky, odpis pohledávky a zrušení opravné položky, zánik pohledávky, odpis nedobytné pohledávky v daňové evidenci, kdy odepsat pohledávku


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies