Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  27.01.2018 09:04:55

Unipetrol vykázal za rok 2017 zisk téměř 9 miliard Kč


 


· 
Tržby skupiny Unipetrol činily 122,5 mld. (+39 %)

 

· Čistý zisk dosáhl 8,7 mld. (+9 %), provozní zisk EBITDA LIFO 14,8 mld. (+23 %)

 

· Investice dosáhly 7,5 mld.

 

· Vysoké využití rafinérských výrobních kapacit na úrovni 90 %

 

· Benzina provozuje již 401 čerpacích stanic a zvýšila tržní podíl na 20,5 %

 

· Cena akcií vzrostla v meziročním srovnání o 105 %

 

 

 

Praha, 25. ledna 2018 – Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2017. Tržby činily 122,5 miliard , v meziročním srovnání vzrostly o 34,7 miliard (+39 %). Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl výše 14,8 miliard , což představuje meziroční nárůst o 2,8 miliard (+23 %). Čistý zisk meziročně vzrostl o 684 milionů (+39 %) na hodnotu 8,7 miliard . Tyto zlepšené výsledky byly pozitivně ovlivněny především dobrým stavem makroekonomického prostředí, vysokým využitím výrobních kapacit a příjmy z pojištění proti poškození majetku a přerušení provozu za mimořádné události v roce 2015.

 

„Loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní. Zvýšili jsme tržby a provozní zisk na historickou úroveň, pokračovali jsme v mohutných investicích do modernizace a rozvoje našich klíčových výrobních jednotek. Ty dosahovaly vysokého stupně využití. Výrazně jsme pokročili v kompletaci stavby nové polyetylenové jednotky PE3, která je klíčovou investicí v naší strategii. V maloobchodním segmentu jsme investovali do rozšiřování počtu čerpacích stanic a jejich modernizace, zejména do rozvoje občerstvovacího konceptu Stop Cafe. Benzina díky tomu navýšila své vedoucí postavení na trhu a překročila dvacetiprocentní hranici tržního podílu,“ shrnul uplynulý rok Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Unipetrol, a dodal: „Potvrdili jsme, že námi zvolená strategie byla správná a umožnila nám zvyšovat hodnotu celé skupiny pro naše akcionáře.“

 

Segment downstream – vysoké využití rafinérských kapacit, nárůst prodejů, Spolana v zisku

 

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázala skupina Unipetrol v roce 2017 provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 13,5 miliard . V meziročním srovnání jde o nárůst o 2,4 miliard (+21 %). Dosažené výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinerií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit z 62 % na 90 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 46 % na 7,9 milionů tun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 9 % na 6,8 milionů tun. Etylenová jednotka byla využita na 82 % (meziroční změna +65 %), což se projevilo ve výrazném nárůstu prodejních objemů petrochemických produktů, a to o 86 % na úroveň 2 milionů tun. Z toho Spolana, která uzavřela minulý rok čistým ziskem 433,5 milionů , přispěla prodaným objemem ve výši 397 tisíce tun.

 

 

 

Segment maloobchod – nová paliva, modernizace, růst počtu čerpacích stanic i podílu na trhu

 

V maloobchodním segmentu skupina Unipetrol vykázala na konci roku 2017 provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 1,4 miliardy , což představuje meziroční navýšení o 436 mil. (+46 %). Důvodem je pokračující všeobecně příznivá makroekonomická situace a zvýšený prodej pohonných hmot, zejména nového typu paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel. V nepalivové části těžil Unipetrol z dalšího rozvoje konceptu moderního občerstvení Stop Cafe. K úspěšným výsledkům přispělo i postupné převzetí 63 čerpacích stanic od společnosti OMV. Dosud Unipetrol převzal 56 stanic. Ukončení procesu očekává v prvním čtvrtletí letošního roku. Unipetrol v minulém roce nadále posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v České republice, když ke konci roku evidoval ve své síti Benzina 401 čerpacích stanic. Tržní podíl Benziny se zvýšil na 20,5 % (říjen 2017).

 

Mohutné investice do rekonstrukce a modernizace

 

Unipetrol v uplynulém roce proinvestoval více než 7,5 miliardy . Vynaložené prostředky směřovaly zejména do projektů zaměřených na modernizaci a rozvoje výrobních provozů, ochrany životního prostředí (více než 200 milionu ), optimalizace energetické efektivity a zvýšení procesní bezpečnosti. Úspěšně pokračovala výstavba nové polyetylenové jednotky PE3. Stavba jednotky PE3 je v současné době dokončena ze 77 %, celkové dokončení se předpokládá na konci letošního roku. Mezi klíčové projekty patřila také probíhající rekonstrukce teplárny T700 a revitalizace jednotky parciální oxidace (POX). V oblasti dopravy a logistiky Unipetrol investoval do nákupu nových lokomotiv. Investice mířily rovněž do neratovické Spolany, a to do modernizace a ekologizace výroby a do produkce granulovaného hnojiva Spolsan G. V maloobchodním segmentu Unipetrol investoval více než 900 milionů v rámci rozšiřování konceptu občerstvení Stop Cafe na čerpacích stanicích a v neposlední řadě v rámci přebírání a rebrandingu čerpacích stanic, které skupina převzala od společnosti OMV.

 

Zaměstnanost a Nadace Unipetrol

 

Na konci roku 2017 měla skupina Unipetrol 4 638 zaměstnanců. Unipetrol v loňském roce pokračoval v podpoře vědy a vzdělávání. Založením Nadace Unipetrol zintenzívnil spolupráci se středními a vysokými školami a zvýšil finanční podporu středoškolským a vysokoškolským studentům. Na konci roku Nadace Unipetrol vyplatila první stipendia 22 středoškolským a 18 vysokoškolským studentům přírodovědných a technických oborů.

 

 

 

Konsolidované neauditované finanční výsledky skupiny Unipetrol (mil. )

                                      
 

 

 
 

M12 2016

 
 

M12 2017

 
 

Meziroční rozdíl

 
 

Výnosy

 
 

87 813

 
 

122 478

 
 

+ 39 %

 
 

EBITDA LIFO

 
 

12 037

 
 

14 817

 
 

+23 %

 
 

EBITDA

 
 

11 928

 
 

14 954

 
 

+25 %

 
 

EBIT

 
 

9 897

 
 

12 045

 
 

+22 %

 
 

Čistý zisk

 
 

7 975

 
 

8 659

 
 

+9 %

 
 
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Unipetrol vykázal za rok 2017 zisk téměř 9 miliard Kč

Diskuze a názory uživatelů na téma: Unipetrol vykázal za rok 2017 zisk téměř 9 miliard Kč

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies