Patria (Patria Finance)
Investice  |  14.07.2017 18:08:12

Summary: JPMorgan i Citigroup potrápila nízká volatilita a inflační očekávání

JPMorgan

Na výsledcích bankovního sektoru se v tomto kvartálu podepsalo hned několik negativních faktorů. Tím prvním bylo období nízké volatility, které zatlačilo zejména na výnosy z FICC segmentu. Tento efekt byl ještě znásoben loňskou vysokou srovnávací základnou, kterou měl na svědomí brexit. Plochá výnosová křivka způsobená nízkými inflačními očekáváními zase nepustila vzhůru čistou úrokovou marži (NIM). Výsledek je nicméně pořád překvapivě dobrý a to i bez jednorázových položek – tržby vyrostly o 3 % yoy na 25,8 mld. USD a tedy zlehka nad konsensus a čistý zisk dokonce vyskočil meziročně o 20 % na 1,71 USD (konsensus 1,58 USD). Následující řádky poskytnou další detaily:

Investiční divize: Příjmy z obchodování na finančních trzích sklouzly meziročně o 10 % na 5,8 mld. USD. Hlavním důvodem jsou nízké výnosy dominantního FICC segmentu (-19% yoy a -24 % qoq), na němž se podepsala nízká volatilita na trzích. Efekt je však do velké míry znásoben vysokou srovnávací základnou ve 2Q16 a 1Q17. Příjmy z obchodování na akciových trzích zůstaly meziročně i mezikvartálné víceméně nezměněny. Zdravá aktivita na poli primárního úpisu akcií však vyhnala vzhůru tržby investičního bankovnictví (+13% yoy).
Rizikové náklady: V této části dopadl JPMorgan o něco málo lépe než se čekalo (1,2 mld. USD proti konsensu 1,3 mld. USD). Lví podíl na rizikových nákladech měly opět zejména odpisy úvěrů ve spotřebitelské divizi (1,4 mld. USD; +10 % yoy). Nadále docházelo také k rozpouštění rezerv v energetickém segmentu úvěrových portfolií, proti kterému šlo ale budování v spotřebitelské úvěrové divizi (kreditní karty). Celkové rezervy tudíž zůstaly nezměněny na hodnotě 14,5 mld. USD. Provozní náklady mírně stouply na 14,5 mld. USD (+7% yoy).
Úvěrová činnost: Bohužel, nižší inflační očekávání opět stáhly dolů delší konec výnosové křivky. Spolu s růstem na krátkém konci je tak výsledná křivka plošší. Čistá úroková marže proto sice meziročně přidala 6 bps na 2,31 %, mezikvartálně se však vrátila o 2 bps zpátky dolů. Konsensus byl navíc 2,37 %. Toto je hlavní kámen úrazu oznámení, což se promítlo také do výhledu. Management změnil očekávání růstu čistého úrokového výnosu pro rok 2017 z intervalu 4 – 5 mld. USD na 4+ mld. USD. Průměrný objem poskytnutých úvěrů meziročně stoupl o 4 % a kvalita úvěrového portfolia se nadále zlepšuje. Poměr klasifikovaných úvěrů k celkovým poskytnutým je 0,65 %, což značí meziroční vylepšení o 17 bps.
Kapitálová pozice: Nedávné výsledky zátěžových testů již nastřelily, že kapitálová přiměřenost bank je více než solidní. To platí také pro JPM, jehož ukazatel CET1 dle standardu Basel III dosáhl 12,7 % (+80 bps yoy). Firemní supplementary leverage ratio (poměr vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv) zůstává nadále beze změny na hodnotě 6,6 %. Tyto silné hodnoty umožnily JPM vrátit investorům ve druhém kvartálu dohromady 4,5 mld. USD (dividendy + zpětný odkup akcií). Na poměry konkurence již tak dost vysoká návratnost vlastního kapitálu (ROTCE) se vyškrábala o další 1 p.b. vzhůru na 14 %.

Celkové hodnocení výsledků je značně problematické. Kvitujeme překvapivě dobré základní finanční metriky (tržby a zisk), nadále vysokou návratnost vlastního kapitálu a také hrubý kapitálový polštář. Nízké výnosy FICC segmentu nebyly ničím překvapivým, nicméně musíme uznat, že zhoršení výhledu pro růst čistého úrokového výnosu nás nepotěšilo. Akcie reagují na oznámení 1,5% poklesem hodnoty.

Citigroup

Stejně jako v případě JPM, i Citigroup dokázala překvapit trhy v základních finančních metrikách. Tržby rostly meziročně o 2 % na 17,9 mld. USD, přičemž trhy předpokládaly výsledek nižší o 0,45 mld. USD. Čistý zisk na akcii sice nerostl tak překotným tempem jako v předešlém kvartálu (+3% yoy proti +23% yoy za 1Q17), pořád si však dokázal udržet náskok před odhady trhu, když se vyškrábal na 1,28 USD. Jak však ukazují následující řádky, kámen úrazu vidíme v čisté úrokové marži:

Finanční trhy: Výnosy z investování na finančních trzích sklouzly o 5 % yoy, což však bylo kvůli nízké volatilitě očekávané. Dominantní FICC segment se propadl o 6 % yoy na 3,2 mld. USD, také kvůli vysoké srovnávací bázi z 2Q16. Výnosy z obchodování s akciemi odepsali 11 % yoy a 10 % qoq. Zdravá aktivita na poli primárního úpisu akcií však vyhnala tržby investičního bankovnictví o 22 % výš.  
Úvěrová činnost: Plochá výnosová křivka si vybrala svou daň i u Citigroup. Čistá úroková marže sklouzla jak mezikvartálně (-2 bps), tak meziročně (-14 bps). Její výsledná úroveň byla 2,72 %, což je výsledek výrazně horší než čekal trh. Čistý úrokový výnos zůstal meziročně nezměněn. Rizikové náklady ve výši 1,7 mld. USD (+22 % yoy) ukazují zhoršující se kvalitu úvěrového portfolia. Celkový objem poskytnutých úvěrů se posunul vzhůru o 2 % yoy.
Kapitálová pozice: V nedávných zátěžových testech byla Citigroup jasným vítězem jako banka s nejhrubším kapitálovým polštářem. To dokazuje metrika kapitálové přiměřenosti CET1, která dostála zlepšení o 50 bps na 13 %. Firemní supplementary leverage ratio (poměr vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv) sice odebralo ze své hodnoty 30 bps yoy, avšak s hodnotou 7,2 % je nadále daleko před konkurencí. To samé se bohužel nedá říct o návratnosti vlastního kapitálu, jež se zhoršila o 20 bps yoy a při hodnotě 7,8 % tak zaostává za konkurencí i za plány managementu.

Z výsledků bychom rádi poukázali zejména na pokračující nízkou návratnost vlastního kapitálu. Zatímco ostatní ukazatele jako horší čistá úroková marže a nižší výnosy FICC segmentu jsou shodné pro celý bankovní sektor, tak tady Citigroup nadále výrazně mešká za konkurencí. Akcie reagují na oznámení 1% poklesem hodnoty.

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 19:02  Marcolla (WOOD & Company): JPMorgan je jedním z lídrů v oblasti tokenizace aktiv a.. Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá 19:00  Abbvie po čtvrtletních výsledcích klesá o 4 % 📃 X-Trade Brokers (XTB)
Pá 18:24  USDJPY na nových 34letých maximech 📈 X-Trade Brokers (XTB)
Pá 17:43  Kam investuji ? Martin Stránský (WBTCB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688