ČeskéZlatéRezervy (České zlaté rezervy)
Okénko investora  |  07.11.2014 10:55:42

Černá Labuť - ekonomický hit v praxi

Čtenářům tohoto odborného serveru nebude teorie amerického finančního poradce s libanonským původem Nassima Taleba neznámá. Jeho kniha Černá Labuť se stala bestsellerem posledních let a mezi řady tradičních ekonomů vnesla když ne paniku, pak jistě zjitřenou ekonomickou debatu. Taleb totiž ve své knize nabourává samotnou podstatu ekonomiky - její vypočitatelnost a exaktnost.

Právě na sledování a měření různých ekonomických ukazatelů je založena nejen ekonomika samotná, ale následně i různé analýzy a předpovědi pravděpodobného vývoje. A na ty je pak navázáno takzvané poradenství, na které se tolik lidí spoléhá. 

Černá labuť je označení pro katastrofální jev, který v ekonomice opakovaně nastává a přes všechny pokusy jej vysledovat a odhadnout pomocí dat nelze. A to ani zpětně. Typickou Černou labutí byl například začátek první světové války. Nikdo z jejích aktérů v čase relativní ekonomické prosperity nechtěl vyprovokovat pád do ekonomické nestability na dlouhá desetiletí, dokonce ani při zpětné analýze ekonomických dat té doby nic nenaznačovalo, že lidstvo stojí na hraně propasti. 

Černých labutí je v ekonomice celá řada a kdo chce kompletní výčet, najde ho na serveru, který se právě výčtu a hledání těchto jevů systematicky věnuje.

Z poslední doby je to například „Arabské jaro”, které odstartoval sebeupálením do té doby neznámý student, a které také uvrhává dříve relativně stabilní region do ekonomického chaosu.

Nemohu se zbavit dojmu, a to je na Talebově teorii nejvíce znepokojivé, že právě teď, co píšu a vy čtete tento článek, zadělává se někde na další Černou labuť, kterou nikdo z nás pomocí analýz nedokáže předvídat a přesto pořádně zamíchá ekonomickými kartami.  Domnívám se, že jedinou možnou strategií proti černým labutím je nespoléhat se jen na exaktní analýzy ekonomických dat, ale snažit se dohlédnout za horizont.

Uvedu můj oblíbený příklad s krocanem, který se jednoho dne vylíhl z vajíčka na farmě a kterému každý den farmář přinášel krmení a dopřával čerstvé vody.  Náš krocan (jako naši ekonomové) mohl analyzovat z množství zrní například to, jaká byla úroda a jak velkou hrst zrní lze tedy očekávat  od farmáře v nejbližší době. Krocan-ekonom také jistě bral v úvahu počty konkurenční drůbeže na dvorku a vytvářel strategie, jak z nasypaného zrní pro sebe získat co nejvíce toho nejlepšího…. Jednoho dne přišel farmář, krocana chytil a podřízl. Mohl krocan-ekonom ze své pozice vědět a připravit se na to, co ho čeká?  Asi těžko. Mohl se však pokoušet dohlédnout za horizont.  Místo neustálého přepočítávání přineseného zrní se mohl vydat občas na průzkum dvorku a podívat se, zda má někde oplocení díru a zda se dá to, co roste za tou dírou, také zobat.  Jistě by v očích ostatních krocanů ekonomů vypadal jako blázen. Ale ve chvíli, kdy dorazil farmář s nožem, by věděl, kterým směrem utíkat.

A co z toho plyne pro nás, lidi, kteří se profesionálně ekonomikou zabývají? Je to snad jasné ne? Nebuďme jako krocani.

Jan Žák

ing. Petr Pištělák

 

 „Mou vizí je, aby se pomocí zlata mohly proti možným finančním problémům zabezpečit všechny domácnosti v naší zemi. Proto jsme založili České zlaté rezervy.”

Petr Pištělák je respektovaným odborníkem na poli financí a bankovnictví. Po ukončení studií na VUT v Brně absolvoval jako jeden z prvních Čechů investiční kurzy CI101 na Houstonském realitním institutu v USA. Dalších deset let své kariéry strávil v americkém gigantu Procter & Gamble, kde měl postupně na starosti desítky předních značek z portfolia této firmy.

V roce 2003 vstoupil na český bankovní trh a stal se výkonným ředitelem a členem představenstva eBanky, a.s., kterou spolu se svými spolupracovníky dokázal vyvézt z finančních potíží do zisku. Z této doby Petr disponuje osvědčením České Národní Banky o způsobilosti vykonávat řádně roli člena představenstva bankovní instituce a starat se o vklady klientů. Následně byla eBanka svým majitelem výhodně prodána nadnárodní skupině Raiffeisen a dodnes její systémy a postupy tvoří páteř této úspěšné banky.

Jeho další profesní zastávkou byl neméně úspěšný projekt pro finanční skupinu PPF, kde se podílel na rozvoji splátkového prodeje Home Credit v Rusku a následně v Číně. 

Od konce roku 2006 pracoval v pozici vicepresidenta pro produkt a síť linek jako člen záchranného týmu Českých aerolinií. 

Po skončení svého působení v ČSA se přidal do týmu špičkových konzultantů firmy Profit Booster, s.r.o., která mimo jiné vyvíjí nové bankovní produkty pro respektované finanční domy ve střední a východní Evropě. Odtud také řídí a vykonává roli jednatele společnosti České zlaté rezervy.

Sám k tomu dodává: “V dnešním světě, kde se finance odehrávají jen na papíře, nebo někde anonymně v počítačích, je potřeba, aby lidé měli také něco, co dokáže udržet hodnotu fyzicky u sebe. Zlatem se zabezpečovali po dlouhé generace naši předkové a vězte, že ani dnešní špičky společnosti to nedělají jinak. Jen o tom nemluví…“

Představení společnosti České zlaté rezervy, s.r.o.

 www.ceskezlaterezervy.cz

 

Firma České zlaté rezervy se specializuje na drobné spoření ve zlatě, obchod se zlatem a výhodný nákup a prodej zlata včetně jeho bezpečné úschovy.   

Společnost České zlaté rezervy, s.r.o. je český projekt, založený lidmi, kteří se dlouhodobě pohybují v prostředí bankovního a finančního světa. Naším cílem je umožňovat široké veřejnosti v České republice ukládat část svých úspor do zlata s důrazem na to, aby měla ke svým zlatým úsporám okamžitý a fyzický přístup.    

Na rozdíl od různých finančních instrumentů, které se od zlata odvozují, a které se mohou, stejně jako cokoli nehmatatelného změnit v bezcenné papíry, naše služby zajišťují, že klienti mají zlato skutečné, ať už u sebe doma, nebo v našich trezorech.

  V našich programech neklademe důraz na zhodnocení finanční investice. Jsme velmi konzervativní a víme, že jakékoli sliby o budoucím zhodnocení jsou neseriózní.  Náš slib spotřebitelům spočívá v převedení části jejich bohatství do zlata, které není citlivé na neuvážené kroky vlád, nepodléhá turbulencím na finančních trzích a naopak v těžkých dobách nabývá na hodnotě. Pro naše klienty přinášíme stejnou filozofii kterou zabezpečujeme sami sebe a své nejbližší. Věříme, že zodpovědný člověk, který přemýšlí o svém finančním zabezpečení nebude spoléhat na státní zabezpečení, které se již tolikrát v minulosti ukázalo jako naprosto nespolehlivé
   

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 16:00  Co stojí za zdražením nafty? Kam až vystoupá její cena? Petr Lajsek (Purple Trading)
23.02.2024  Výrazný propad důvěry v průmyslu pokračoval i v únoru Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
21.02.2024  40 Kč za litr! Brzká realita u pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)

Přečtěte si také:

27.12.2023Které “černé labutě” mohou ohrozit trhy v roce 2024? Petr Lajsek (Purple Trading)
02.04.2020Černá labuť a černá korporátní nula Patria (Patria Finance)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688