Češi stále více platí kreditkami, výběry z bankomatů ale klesají
Uhradit klasický páteční nákup kreditní kartou je v Česku čím dál běžnější. Stoupá i počet míst, kde lze platit tímto způsobem. Výrazně však přitom klesá objem výběrů z bankomatů: zatímco v roce 2008 tvořil 89 % ze všech transakcí, v roce 2013 už se jednalo jen o 52 %*.
„Peníze už zdaleka tolik nenosíme v peněženkách jako dříve, postupně víc a víc platíme kartou. Společně s rozšiřováním míst, kde kartou platit lze, se tak běžnou součástí života stalo mít v peněžence místo peněz i několik karet zároveň, ať už kreditních, či debetních,“ říká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit. Současně se ale částka u výběrů z bankomatů příliš nemění, průměrná výše transakce se posledních 6 let pohybuje okolo 2 250 Kč. Vývoj však zaznamenala oblast nákupu potravin. V roce 2008 připadlo na nákup jídla jen 9,6 % všech karetních transakcí v obchodech, od té doby podíl vystoupal až na letošních 48,7 %. Objem transakcí se v této oblasti za stejné období zvýšil z 2,8 % až na 22,9 %. Zajímavé je, že průměrná částka u nákupu jídla se zároveň snížila – z 635 Kč v roce 2008 na současných 484 Kč.
„Právě tady se ukazuje, že je pro nás platba kreditkou čím dál přirozenější. Platíme s ní i za věci denní potřeby, tedy za jídlo a oblečení. V obchodech s potravinami se uskuteční skoro polovina transakcí,“ vysvětluje Kozub. Dodává, že tento trend souvisí i s faktem, že Češi se naučili kreditku používat. „Dříve se řada lidí kreditky bála, nerozuměli třeba principu bezúročného období. To se ale změnilo, zvláště ti, co se zajímají o moderní finanční produkty a vědí, jak je chytře používat, tenhle platební nástroj a úvěr v jednom oceňují,“ konstatuje Kozub.
A jaké částky za jaké služby a zboží platíme kreditkou nejčastěji? Zatímco některé oblasti zaznamenaly prudký vývoj, jiné vykazují stabilitu. Za služby hotelů posledních 6 let platíme kartou částku okolo 2 200 Kč, příliš se nemění ani průměrná částka za pohonné hmoty. Od roku 2008 se typická platba za benzín a naftu zvýšila o pouhou stokorunu ze 734 Kč na 840 Kč. Lidé totiž tankují často ne do zcela plné nádrže, ale spíše si dávají cenový limit, kolik načerpají. Ať už je to pět set nebo tisíc korun. Výrazné změny ale přišly při placení v restauracích. „Průměrná platba za účet v restauraci klesla od roku 2008 asi na polovinu. A ještě nepříznivější vývoj je u cestovních agentur, před 6 lety byla placena průměrná částka 9 140 Kč, v roce 2013 to je jen 3 300 Kč, “ zmiňuje Michal Kozub.
Zajímavé údaje se ukazují i při platbě kartou v jednotlivých regionech České republiky. Kartou u nás v přepočtu na 1000 obyvatel nejčastěji platí obyvatelé Prahy. Ze všech 14 krajů tak na Prahu připadá 11,4 % transakcí. Na opačné straně pomyslného žebříčku je Pardubický kraj, kde se v rámci Česka uskuteční jen 5,45 % plateb kartou. Situace na Slovensku je podobná jako u nás, největší počet transakcí se uskuteční při výběru z bankomatu (17,1 %) a nákupu jídla (58,7 %).
*Údaje vyplývají z interních statistik společnosti Home Credit
Zuzana Bienvenu
mluvčí Home Credit a.s.
Poznámka pro editory:
Společnost Home Credit a.s ., založená v roce 1997, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování v České republice. Společnost nabízí širokou škálu úvěrových produktů: půjčky v místě prodeje, úvěry na automobily, hotovostní půjčky, kreditní a úvěrové karty. V první polovině roku 2013 společnost poskytla úvěry v celkové výši 4,2 miliardy korun. Společnost Home Credit a.s. je členem skupiny Home Credit.
Skupina Home Credit je přední poskytovatel spotřebitelských úvěrů v Evropě a Asii, založený v roce 1997 v České republice. Skupina Home Credit zaměstnává 28 tisíc lidí a poskytuje své služby vice než 28 milionům klientů skrze 86 tisíc distribučních míst (k 31. 12. 2011). Skupina Home Credit je v současnosti aktivní v České republice (od roku 1997), na Slovensku (1999), Ruské federaci (2002),
Další informace jsou k dispozici na www.homecredit.cz.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba - Chavez (video)
- Už zítra začíná platit zákon o nahlašování na pracovišti! Koho se týká a co všechno se od 1. srpna mění?
- Texas platí těžařům bitcoinů, aby je netěžili
- Domácnosti v prvním pololetí platily v průměru 7 607 Kč/KWh za elektřinu a 2 696 Kč/MWh za plyn
- Nová data ČSÚ ukázala skutečná čísla o tom, kolik Češi platí za energie (Premiér Fiala)
- Ruské válčení na Ukrajině výrazně platí i čeští řidiči, Česko totiž letos dováží nejvíce ruské ropy za posledních 13 let. Platí čeští řidiči vedle toho i extrémně nízké ceny pohonných hmot svých polských kolegů?
- Akcie ve světě klesají v reakci na historické zhoršení ratingu USA. Přední američtí experti mají zhoršení ratingu za absurdní
- Pšenice klesá v souvislosti s aktualizací počasí
- Prudký výprodej Bitcoinu - Bitcoin silně klesá po WSJ zvěsti, že SpaceX prodal celých $373 milionů
- EUR/USD klesá už 5 týdnů za sebou
- USD/JPY klesá po vytvoření pin baru
- BTC po středečním růstu klesá
Prezentace
16.11.2023 Hodnota zlata je na historických maximech, jeho...
13.11.2023 Jak flexibilně financovat vaše podnikání mimo...
10.11.2023 Družstevní bydlení: historie nebo nová cesta k...
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Zákaz dovozu ruských pohonných hmot je tu! Jak moc zdraží nafta?
Michal Brothánek, AVANT IS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Investice do rostlin: koupíte si bonsaj za milion? Je nám líto, ale už je prodaná!
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Ali Daylami, BITmarkets
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Třetí zdvižený prst pro USA. Tentokrát agentura Moody's přistoupila ke snížení ratingu USA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Martin Ždímal, RIXO.cz
Pojištění odpovědnosti pro řidiče z povolání: Jak to funguje?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Martin Daneš, Srovnejto
Na co myslet při pojištění chaty? Zloději nejsou zdaleka jediným rizikem
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Lukáš Raška, Portu
I bez školného vyjde vysokoškolské studium na půl milionu. Jak se na něj finančně připravit?