Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  04.05.2011 15:17:54

ČEZ Distribuce letos investuje do sítí 11,3 miliardy korun


Děčín - Více než 11,3 miliardy korun má letos v plánu investovat do obnovy, oprav a posílení sítí ČEZ Distribuce ze Skupiny ČEZ.  Do výstavby a rekonstrukce by mělo putovat 10,4 miliardy korun, dalších 900 milionů korun si vyžádají opravy. Letošní plán společnost navýšila oproti loňskému roku o 35 milionů korun.


„Tyto předpokládané miliardové investice mají za cíl zabezpečit vysoký standard kvality a spolehlivost dodávek elektřiny, dále posílit oblasti s nedostatkem výkonu a tím umožnit připojení nových zákazníků,“ říká generální ředitel ČEZ Distribuce Richard Vidlička.

 

Miliardové investice letos plynou do strategických staveb, do nákupu nových transformátorů a elektroměrů, dále do vyvolaných staveb zákazníky, do životního prostředí a ekologie a samozřejmě do oprav. 

 

Účet za solární boom

 

Za loňský rok a prozatím za ten letošní byla společnost ČEZ Distribuce nucena investovat do technických úprav distribuční soustavy pro připojení fotovoltaických a větrných elektráren celkem 613 milionů korun. Za rok 2010 se jednalo o částku převyšující 530 milionů korun, k březnu 2011 si tyto nucené investice zatím vyžádaly částku 83 milionů korun. Tyto investice jsou další položkou prodražující fungování elektrizační soustavy a promítají se do regulované ceny dodávky elektřiny pro konečné zákazníky.

 

Nejvýznamnější investice v roce 2011

 

V západočeském regionu letos společnost dokončí posílení propojení mezi transformovnami velmi vysokého napětí 110 kV Přeštice a Rokycany za 215 milionů korun, které je důležité pro start obnovy rozvodny Přeštice.

Ve východních Čechách letos ČEZ Distribuce zahájí obnovu rozvodny 110 kV Mírovka za více než 300 milionů korun. Jedná se o pokračování v kompletní obnově rozvodny 110 kV, která je klíčovým uzlovým prvkem soustavy a umožňuje vazbu a sousední soustavu PDS EON. Obnova má být ukončena v roce 2014. V Rokytnici nad Jizerou – Dvoračkách se bude letos pokračovat v budování nového kabelového vedení za téměř 90 milionů korun, které umožní záložní napájení transformovny Špindlerův Mlýn.

Na severu Čech patří mezi nejvýznamnější letošní investiční akce jistě výstavba kompaktní polozapouzdřené rozvodny 110 kV a transformovny 110/22 kV Ústí nad Labem Střed za téměř 250 milionů korun. Tato akce umožní po přechodu na unifikované napětí 22 kV dostatečné a spolehlivé napájení centrální části krajského města. Lhostejná není energetikům ani situace na Liberecku, které se v současné době potýká s nedostatkem výkonu. V letošním roce zde ČEZ Distribuce provede soubor investičních akcí v transformovnách vvn/vn Liberec Ostašov, Liberec Jeřmanice,  dále pak na kabelových vedeních vysokého napětí a trafostanicích vn/nn v samotném Liberci. Tato modernizace elektroenergetické infrastruktury, která má posílit soustavu a umožnit nová připojení bude probíhat až do roku 2015. Celková výše investic v roce 2011 vyšplhá k částce 200 milionů korun.

Ve středočeském regionu letos energetici plánují dokončit významnou rekonstrukci technologického vybavení transformovny 110/22 kV Slaný, dále postaví novou budovu rozvodny 22 kV a vše bude převedeno na bezobslužný provoz. Celkové náklady na transformovnu dosáhnou částky 160 milionů korun. I v letošním roce bude pokračovat obnova rozvodny 110 kV Řeporyje, práce jsou rozplánovány až do roku 2014. Celková částka investovaná do obnovy se blíží 450 milionům korun, z toho v letošním roce energetici prostaví 186 milionů korun.

Na Moravě patří mezi nejvýznamnější akce výstavba nové transformovny a rozvodny 110 kV Kletné s vazbou na přenosovou soustavu a transformaci 400/110 kV. Díky výstavbě dojde k významnému výkonovému posílení oblasti Ostravska a umožnění nových připojení odběrů a výroben. V letošním roce dosáhnou náklady spojené s realizací téměř 850 milionů korun.

 

Společnost ČEZ Distribuce sjednocuje dispečerský systém a investuje do „chytrých sítí“

 

Investice plynou také do nového systému pro jednotné řízení sítí na úrovni hladiny velmi vysokého a vysokého napětí, který umožní optimalizací řízení sítě v reálném čase a umožní zálohovat dispečerská pracoviště navzájem, což povede k větší míře zabezpečení a možnosti kooperace mezi regiony v případě výpadků elektřiny či živelných pohrom. Systém by měl být dokončen v roce 2013 s celkovými náklady 250 milionů korun, letos energetici investují prvních 106 milionů korun.

 

Dalších 300 milionů korun si letos vyžádají pilotní projekty AMM a Smart region, které se týkají nasazení prvků sítí nové generace v pilotních částech soustavy, se zaměřením na detailní měření v síti v reálném čase a uplatnění těchto dat pro provoz soustavy. Mezi další úkoly projektů patří optimalizovat spotřebu sítí tak, aby elektřina vyráběná z lokálních a zejména z obnovitelných zdrojů byla spotřebována pokud možno nejblíže místu výroby. Tím jsou minimalizovány ztráty a daný „chytrý region“ se stává soběstačným i v případě nenadálého výpadku nadřazené soustavy.

 

Investice do distribuční soustavy zajišťují tisíce pracovních míst

 

S ČEZ Distribucí spolupracuje kromě procesních společností Skupiny ČEZ také více než sedm set projekčních firem a společností realizující stavby. Díky miliardovým investicím do obnovy a posílení distribuční sítě tak může ČEZ Distribuce každoročně zajistit práci až pro dvacet tisíc lidí.

 

Cílené investice podporují další rozvoj české ekonomiky a vytváří prostor investorům a tím i novým pracovním místům v regionu. Dále mají každoročně zajistit vysoký standard kvality a spolehlivost dodávky elektřiny. Prostřednictvím rozvoje distribuční soustavy mají taktéž umožnit připojení nových žadatelů, kterých rok od roku přibývá. V oblasti ekologie jsou investice zaměřené na snížení ekologických zátěží a ochranu ptactva před popálením. Tyto aktivity zajišťuje ve Skupině ČEZ společnost ČEZ Distribuce, a.s. se sídlem v Děčíně.

 

Více informací naleznete na

http://www.cezdistribuce.cz/cs/uvod.html

 

 

Soňa Holingerová

mluvčí Skupiny ČEZ

 

 

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČEZ Distribuce letos investuje do sítí 11,3 miliardy korun

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

Pá 11:48  Avast koupí slovenskou vývojářskou firmu INLOOPX Patria (Patria Finance)
Pá   9:58  PKN blízko vytěsnění minorit Unipetrol Research (Česká spořitelna)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů