Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  04.05.2006 12:18:31

ČEZ získá bulharskou elektrárnu Varna, instalovaný výkon Skupiny ČEZ vzroste o 10 %

Sofia,  4. 5. 2006 – Energetická společnost ČEZ a zástupci bulharské Privatizační agentury v Sofii podepsali privatizační smlouvu na nákup černouhelné elektrárny ve Varně. Instalovaný výkon elektrárny činí 1 260 MW a výrobní kapacitu  Skupiny ČEZ v České republice a Polsku tak navýší o téměř 10%. ČEZ se navíc v Memorandu podepsaném s bulharským ministerstvem hospodářství a energetiky,  zavázal v horizontu 4 let investovat  Bulharsku do energetických projektů částku 40 mil. EUR.

„Dnešní den je dalším milníkem  v naplňování  naší Vize stát se jedničkou na trzích s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy.  Je velmi potěšující, že se nám podařilo získat část výroby právě v Bulharsku, kde od loňského ledna vlastníme část distribuce,“ řekl při podpisu Jiří Borovec, místopředseda představenstva a ředitel divize výroba společnosti ČEZ.

„Skupina ČEZ  disponuje dlouhodobými zkušenostmi s provozem a ekologizací tepelných elektráren, jejich instalovaný výkon tvoří více než polovinu našeho výrobního portfolia. V letech 1992 - 1997 jsme  kompletně odsířili všechny své tepelné elektrárny,  které tak splňují přísné emisní limity Evropské unie, a nyní připravujeme komplexní program obnovy našeho výrobního portfolia. Všechny tyto zkušenosti plánujeme uplatnit i v případě elektrárny ve Varně,“ dodal Jiří Borovec.

 

Projekt privatizace tepelné elektrárny ve Varně je velmi důležitý pro udržení trvalého rozvoje a jistoty dodávek bulharského energetického sektoru před vstupem země do Evropské unie. Jsem rád, že ČEZ jako strategický investor, který již v Bulharsku učinil první kroky, se dále soustředí na příležitosti na bulharském energetickém trhu a zavázal se dovést elektrárnu ve Varně na úroveň odpovídající požadavkům Evropské unie,” řekl při příležitosti podpisu podpisu smlouvy o tepelné elektrárně ve Varně Rumen Ovcharov, ministr energetiky a hospodářství Bulharska.

 

Za 100 %  akcií elektrárny ve Varně zaplatí ČEZ bulharské vládě částku přesahující  206 miliónů EUR (cca 5,8 mld. ). Dalších téměř 100 miliónů EUR (cca 2,8 mld. ) bude použito na 16% navýšení základního kapitálu elektrárny a celková investice do Varny tak bude činit 306 miliónů EUR.

 

ČEZ se navíc v memorandu podepsaném s bulharským ministerstvem hospodářství a energetiky,  zavázal v horizontu 4 let investovat  Bulharsku do energetických projektů částku 40 mil. EUR. Jedná se například o projekty v oblasti obnovitelných zdrojů – vodních elektráren, spalování biomasy,  či o projekty energetické infrastruktury.

 

Dokončení transakce (tedy převedení akcií a zaplacení kupní ceny) se očekává v nejbližších týdnech  po vypořádání  odkládacích podmínek, tedy schválení transakce bulharským antimonopolním úřadem a dojednání podmínek fungování elektrárny v režimu „studené rezervy“ se společností NEC.

„Naše plány působení v bulharské energetice jsou dlouhodobé a tak jsme rádi, že k dosavadním třem distribučním společnostem přidáváme i významnou elektrárnu. Naše dosavadní zkušenosti se zdejším prostředím jsou příznivé a cítíme velkou blízkost našich kultur. Naši bulharští kolegové se aktivně též zapojují do práce celé Skupiny ČEZ nejen v Bulharsku. Po dvou letech zde již můžeme říci, že vstup na zdejší trh byl krokem správným směrem, což potvrdily loňské velmi dobré výsledky našich bulharských distribučních společností, a výhody z tohoto spojení mají obě strany,“ komentoval podpis smlouvy Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize distribuce.

Elektrárna Varna  leží v severovýchodním Bulharsku v blízkosti  stejnojmenného  černomořského přístavu a její umístění tak představuje poměrně významnou logistickou výhodu. Díky svému instalovanému výkonu 1 260 MW (6 x 210 MW) se Varna  stane největší klasickou elektrárnou Skupiny ČEZ, na druhé místo tak odsune dosud největší zdroj - elektrárnu Prunéřov II. (5 x 210 MW) v severních Čechách.  Varna spaluje importované černé uhlí a v roce 2003 vyrobila cca  2,3 TWh elektrické energie, v následujících deseti letech se však očekává zvláště díky modernizaci a  rostoucí poptávce  po elektřiněBulharsku i celém regionu jihovýchodní Evropy postupný nárůst roční výroby na úroveň 4 – 6 TWh.

Skupina ČEZ v rámci své zahraniční expanze uspěla právě již v Bulharsku, kde od ledna 2005 vlastní tři bulharské distribuční společnosti na západě země. V oblasti distribuce ČEZ získal i rumunskou distribuční společnost Electrica Oltenia, která dodává elektřinu v oblasti přímo sousedící s bulharským distribučním územím Skupiny ČEZ. V oblasti výroby elektřiny ČEZ na začátku letošního roku podepsal s americkým koncernem PSEG smlouvu o nákupu dvou elektrárenských společností Elcho a Skawina, a pokračuje ve vyhledávání dalších příležitostí v rámci svého cílového regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Eva Nováková,  tisková mluvčí ČEZ, a. s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.