Co znamená a jak souvisí Greshamův zákon s Bitcoinem?

Co znamená a jak souvisí Greshamův zákon s Bitcoinem?

24.11.2021 / Crypto Kingdom

Jak definujeme dobré a špatné peníze a jak to souvisí s ekonomikou kolem Bitcoinu?


Pro mnohé Bitcoin představuje ty nejzdravější peníze, jaké kdy svět viděl. V tomto článku se budeme věnovat Greshamovu zákonu a rozebereme si, jakým způsobem by Bitcoin nakonec mohl předběhnout dolar a všechny ostatní fiat měny. Pokryjeme co Greshamův zákon znamená, jak souvisí s Bitcoinem a zda Bitcoin vykazuje vlastnosti dobrých peněz v souvislosti s Greshamovým zákonem.

Co je Greshamův zákon?

Investopedia uvádí: „Greshamův zákon je monetární princip, který říká, že špatné peníze vytlačují ty dobré. Primárně se používá při zvažování a aplikaci na měnových trzích. Greshamův zákon byl původně založen na složení ražených mincí a hodnotě drahých kovů v nich použitých. Avšak od doby, kdy byly opuštěny kovové měnové standardy, byla tato teorie aplikována na relativní stabilitu hodnoty různých měn na globálních trzích.

Jádrem Greshamova zákona je koncept dobrých peněz (peněz, které jsou podhodnocené nebo které mají stabilnější hodnotu) versus špatných peněz (peněz, které jsou nadhodnocené nebo rychle ztrácí hodnotu).

Zákon říká, že špatné peníze vytlačují dobré peníze z oběhu. Špatné peníze jsou tedy měnou, která je považována za takovou, která má stejnou nebo menší skutečnou hodnotu ve srovnání s její nominální hodnotou. Naproti tomu jsou podle zákona dobré peníze měnou, o které se věří, že má větší skutečnou hodnotu nebo větší potenciál pro vyšší hodnotu, než je její nominální hodnota.

Logicky se lidé rozhodnou obchodovat za použití špatných peněz a držet zůstatky dobrých peněz, protože dobré peníze mají potenciál mít větší hodnotu, než je jejich nominální hodnota.

Jak souvisí Greshamův zákon s Bitcoinem?

Nyní, když máme základní porozumění Greshamovu zákonua, můžeme se podívat na to, jak souvisí s Bitcoinem.

Když pochopíme, že Greshamův zákon říká, že „špatné peníze vytlačují dobré peníze z oběhu“, tak si pak můžeme položit otázku: „Vykazuje Bitcoin vlastnosti dobrých peněz nebo špatných peněz ve vztahu ke Greshamovu zákonu? Abychom na tuto otázku odpověděli, prozkoumáme následující témata: utrácení versus spoření Bitcoinu, utrácení versus úspory v dolaru a náklady na ušetření špatných peněz.

Výdaje versus úspory Bitcoinu

Převažujícím případem použití Bitcoinu je dnes mechanismus ukládání hodnoty. Důvody pro to jsou nesčetné a zahrnují: rostoucí síťové efekty adopce vedoucí k rychlému zhodnocování Bitcoinu, daňové zacházení s Bitcoinem a přijetí Bitcoinu obchodníky k platbám.

S historickou složenou roční mírou růstu (CAGR) přes 200 % mají držitelé Bitcoinu jen malou motivaci k utrácení svého Bitcoinu. Když to spojíme se skutečností, že Bitcoin je finančním úřadem USA klasifikován jako majetek, což znamená, že každá transakce je zdanitelná událost, tak můžeme rychle pochopit, proč se Bitcoin šetří a neutrácí.

Vzhledem k tomu, že Bitcoin pokračuje na své předpokládané cestě k tomu, aby se stal globální rezervní měnou, můžeme očekávat, že nakonec bude také široce používán v každodenním obchodování. Ve skutečnosti se to již v rozvojových zemích začíná dít a také v zemích, jejichž měny jsou nestabilní, jako je Venezuela, Argentina, Turecko a další.

Salvador se navíc stal první zemí, která začátkem tohoto roku klasifikovala Bitcoin jako zákonné platidlo, což znamená, že každý obchodník musí nyní v Salvadoru přijímat Bitcoin jako platbu. Tento trend bude pokračovat v následujících letech, dokud nebude Bitcoin přijímán jako platba stejně běžně jako dnes dolar.

Výdaje versus úspory v dolaru

Porovnejte, jak držitelé Bitcoinu využívají Bitcoin, s tím, jak držitelé dolaru využívají dolar. Dolar nemá pevnou nabídku jednotek jako Bitcoin. Ve skutečnosti se více dolarů vytváří ze vzduchu, kdykoli vláda a Federální rezervní rada cítí potřebu je vytvořit. Tento zásadní rozdíl vedl k tomu, že dolar za posledních 100 let oslabil o více než 90 %. Je tedy snadné pochopit, proč lidé mají tendenci utrácet dolary místo toho, aby je šetřili, protože není logické uchovávat něco, co je naprogramováno tak, aby časem klesalo na hodnotě a nazývat to „úsporami“.

Bezohledné tisknutí peněz, ke kterému došlo v posledních 18 měsících (40 % všech existujících dolarů bylo vytištěno za posledních 18 měsíců), dovedlo stále více lidí k tomu, že si uvědomili, že by měli své dolary utrácet tak rychle, jak jen dokážou, a hromadit tvrdá aktiva pro spoření. Vzhledem k tomu, že Bitcoin je nejtvrdším aktivem v historii, dává smysl, že se k němu stále více lidí obrací jako k preferované metodě spoření a ukládání hodnoty.

Náklady na úspory ve špatných penězích

Náklady na dlouhodobé spoření ve špatných penězích jsou obrovské a mohou být pro čisté jmění člověka katastrofální. Představte si, že jste za posledních 100, 50, 20 nebo 10 let drželi většinu svého majetku v dolarech. V nejlepším případě by se vaše kupní síla za poslední desetiletí snížila o více než 50 % kvůli monetárnímu znehodnocení tisknutím peněz. Nejhorším scénářem je, že se více než 90 % vašeho bohatství vypaří.

Nyní se vraťme k otázce, na kterou jsme se rozhodli odpovědět: „Vykazuje Bitcoin vlastnosti dobrých nebo špatných peněz v souvislosti s Greshamovým zákonem?“

Bitcoin vykazuje všechny vlastnosti dobrých peněz. Dolar na druhé straně vykazuje všechny vlastnosti špatných peněz. Lidé šetří v Bitcoinu a utrácejí v dolarech. Dolar se stává exponenciálně horšími penězi, jak čas plyne a rychlost, s jakou se znehodnocuje, roste. A naopak, Bitcoin se postupem času stává lepšími penězi a stále více lidí začíná rozpoznávat jeho hodnotu jako prostředku k bezpečnému uložení bohatství do budoucnosti.

Závěr

Greshamův zákon je důležitý monetární princip, kterému je třeba porozumět. Jednoduše řečeno, špatné peníze jsou jako horký brambor a lidé jsou motivováni, aby se jich co nejrychleji zbavili. Dobré peníze jsou jako zlato (digitální zlato v případě Bitcoinu) a jejich peněžní vlastnosti motivují k úsporám nad utrácením.

Jak čas plyne, budeme i nadále svědky spoření dobrých peněz (Bitcoinu) a utrácení špatných peněz (dolarů). A jak dolar bude pokračovat v poklesu, stále více lidí bude tíhnout k Bitcoinu, aby si uchovali hodnotu své práce. Nakonec, jakmile bude většina lidí šetřit v Bitcoinu, dojde k jeho přeměně z primárního využívání jako uchovatele hodnoty na používání také jako prostředku směny. Aby se k takové roli dostal, hodnota Bitcoinu bude muset pokračovat v exponenciálním růstu. Tak se připoutejte, bude to zábavná jízda.

Zdroj: bitcoinmagazine.com


Zařazenost 24.11.2021 10:11:00
ZdrojCryptokingdom.tech
Origináltv.cryptokingdom.tech/cs/video/co-znamena-a-jak-souvisi-greshamuv-zakon-s-bitcoinem
KategorieBitcoin

Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny

dnes 15:14 Budoucnost bitcoinu (InstaForex) Kryptoměny
Čt 16:11 Kdy přijde čas Litecoinu? (Crypto Kingdom) Kryptoměny

Kryptoměny, vývoj kurzu za týdenZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.