Vůbec poprvé v historii mělo kvůli pandemii zasedání vrcholného orgánu OECD Rady na úrovni ministrů distanční podobu. Samotnému zasedání předcházely přípravné ministerské kulaté stoly a další akce. Letošní zastřešující téma jednání znělo „Cesta k obnově: silná, odolná, zelená a inkluzivní“. Ministerského zasedání se zúčastnila rovněž náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová, která se zapojila do diskuse věnované mezinárodnímu obchodu a investicím v souvislosti s pandemií COVID-19.
Zasedání Rady ministrů zahájil svým projevem generální tajemník OECD Angel Gurría, který poděkoval za účast ministrů navzdory nelehké situaci. Následovalo úvodní vystoupení předsednické země Španělska, v němž španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil význam mezinárodní spolupráce jako odpověď na krizi způsobenou pandemií COVID-19.
Ministři měli poté možnost výměny názorů a zkušeností k otázkám udržitelné fiskální a monetární politiky, sociální a environmentální dimenze udržitelné budoucnosti, roli obchodu a investic při obnově globální ekonomiky a posilování globálních hodnotových řetězců pomocí mezinárodní spolupráce.
Náměstkyně Martina Tauberová ve svém vystoupení zhodnotila negativní dopady pandemie na mezinárodní obchodní a investiční prostředí a zdůraznila nutnost diverzifikace a budování odolných dodavatelských řetězců: „Významný pokles účasti v globálních hodnotových řetězcích (GVCs) není životaschopným řešením. Jsme plně v souladu s novou OECD studií, která potvrzuje, že odklon od od GVCs by vedl k poklesu HDP už tak paralyzovaných ekonomik. Re-shoring by byl v této souvislosti navíc extrémně riskantní pro malé ekonomiky vysoce integrované do dodavatelských řetězců, jako je Česká republika. Budeme vycházet z těchto závěrů při sestavování našich budoucích strategií.“
Náměstkyně Tauberová na závěr vystoupení podpořila další analytickou práci OECD, která by mohla pomoci ke konstruktivnímu mezinárodnímu dialogu: „OECD vždy představovala pomyslnou vlajkovou loď v objevování nových trendů, provádění nezbytných analýz a sloužila jako multilaterální platforma pro mezinárodní debatu. Této funkce si velmi vážíme a vyzýváme OECD, aby i nadále hrála tuto roli.“
Na závěr zasedání přijali účastníci stručné Ministerské prohlášení.
Kam dál?
https://www.oecd.org/mcm/
https://twitter.com/OECD
https://www.facebook.com/theOECD
| Zařazeno | čt 29.10.2020 00:10:00 |
|---|---|
| Zdroj | MPO.cz - Tiskové |
| Originál | mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/cesta-k-obnove--namestkyne-tauberova-se-zucastnila-zas... |
RSS - všechny zprávy
Vložit zprávy na www stránky