Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  24.08.2018 09:09:44

Všechny oči do Jackson Hole (Ranní zpráva z finančního trhu)

Pozornost se dnes bude upírat do Jackson Hole na projev prezidenta Fedu J. Powella. Evropská spotřebitelská důvěra byla pro trhy zklamáním, podobně jako data z amerického realitního trhu. Polská nezaměstnanost potvrdí, že trh práce je rostoucí bariérou růstu v této ekonomice.

Jerome Powell promluví na symposiu v Jackson Hole

Pozornost finančního světa se dnes se upře do zapadlého kouta amerického státu Wyoming, který se jinak chlubí hlavně nádhernou přírodou. V Jackson Hole se totiž koná tradiční symposium o ekonomické politice (tato lokalita byla údajně zvolena tak, aby k účasti na setkání motivovala tehdejšího šéfa Fedu Paula Volckera, vášnivého rybáře). Nyní budou trhy zvědavé hlavně na proslov nynějšího hlavního muže Fedu, Jeroma Powella. Mezi hlavní otázky patří tempo zvyšování sazeb hlavně v příštím roce, v souvislosti s možným dosažením rovnovážné úrovně sazeb. Není ani přesně jisté, kde tuto rovnovážnou úroveň Fed vidí.

Z dat budou zveřejněny americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a kapitálových statků. V případě zboží dlouhodobé spotřeby očekává trh i ekonomové SG červencový pokles v souvislosti s výpadkem objednávek letadel Boeing po extrémním počtu 233 zamluvených letadel v červnu. Bez dopravních prostředků však budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby růst, podobně jako v případě kapitálových statků.

Evropská spotřebitelská důvěra zklamala

Zpřesněný odhad německého HDP jako celek nepřekvapil, ekonomika českých západních sousedů rostla ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 %. Došlo však k revizím ve složkách. Růst byl nadále tažen domácí poptávkou, její příspěvek byl o něco silnější, než se čekalo. Naopak příspěvek zahraničního obchodu byl výrazněji záporný.

Zatímco index nákupních manažerů v eurozóně nepřekvapil a zůstal stabilní, spotřebitelská důvěra se neudržela na vysokých úrovních a spadla na nejnižší úrovně za poslední rok. Zklamala tak i nejpesimističtejší odhady na trhu. Promítly se do toho zřejmě obavy ohledně Turecka i nadále nejistá politická situace v Itálii. Za stabilitou indexu PMI se skrýval výraznější než očekávaný pokles německého průmyslu, za který vedle obchodních bariér nejspíše mohly i rostoucí ceny materiálových vstupů.

Zápis ze zasedání ECB dle očekávání mnoho nového nepřinesl. Zajímavější bylo vyjádření Angely Merkelové na otázku ohledně možného německého kandidáta na příštího prezidenta ECB. Nechala se slyšet, že diskuse na toto téma teprve začíná. Pouhý rok před změnou na tomto postu je její vyjádření vnímáno jako velmi slabá, až chybějící podpora dosud nejžhavějšího kandidáta na tento post, prezidenta německé Bundesbanky Jense Weidmanna. Rozvířily se tak spekulace o jiných jménech. Euro na tyto impulsy příliš nereagovalo a obchodovalo se mezi 1,153 USD/EUR a 1,159 USD/EUR, asijskou seanci uzavíralo poblíž slabší hranice tohoto rozpětí.

Polská nezaměstnanost bariérou růstu

Polská nezaměstnanost zřejmě zůstane beze změny. Podle odhadu SG i polského ministerstva práce pokračuje počet nezaměstnaných v poklesu, avšak mírnějším tempem než dříve. Zaokrouhlené číslo nezaměstnanosti tak ukáže stabilitu. To nic nemění na tom, že nedostatek pracovníků je stále častěji zmiňován polskými firmami jako bariéra růstu. Podobně jako v české ekonomice proto čekáme, že by se to mohlo ve středním horizontu začít promítat do cenových tlaků.

Středoevropské měny ve vleku dluhopisů

Zatímco se světové finanční trhy již vrací z prázdnin, ve střední Evropě stále panuje letní režim. Včerejší chudý ekonomický kalendář žádné vzrušení nepřinesl, hlavní zprávou v regionu tak byl zveřejněný záměr polského ministerstva financí skoupit státní dluhopisy s krátkou splatností výměnou za delší splatnosti.

To stáhlo dolů vedle kratšího konce polské výnosové křivky i kurz zlotého, který ztratil 0,5 % a ke konci dne se obchodoval kolem 4,290 PLN/EUR. V podobném rozsahu pak oslaboval i maďarský forint, který se ke konci středoevropského obchodování pohyboval poblíž 324,5 HUF/EUR. Koruna se k regionálních ztrát téměř neúčastnila a do dnešního středoevropského obchodování vstupuje stejně jako včera na hodnotě 25,72 CZK/EUR.
Autor: Jakub Matějů

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688