Příspěvky nebo odpovědi uživatele TomPet









Příspěvky nebo odpovědi uživatele TomPet. Výpis příspěvků 1 až 1 (1)


přečíst (6) 10.08.21 21:19  TomPet  (230735)

Na co si dát pozor když chcete koupit nemovitost přes RK či přímo od majitele

Dobrý den,

čtu si zde zveřejněné komentáře k tématu zda koupit nemovitost raději přes realitní kancelář, anebo napřímo od majitele bytu, domu nebo pozemku. Za svůj život jsem už několik nemovitostí koupil, prodal i pronajal. Většinu přes realitní kanceláře, ale některé i napřímo. Nejsem realitní makléř, ale nemovitosti mě baví a tak trochu do nich také investuji. Rád bych se s vámi podělil o moje zkušenosti. Musím se přiznat, že téměř u každé koupě či prodeji nemovitosti mě vždy něco překvapilo. Každá koupě, každý prodej, je svým způsobem jiný, a proto je potřeba raději vědět, co všechno by se mohlo stát a být na to připraven.

Koupě nemovitosti není malá investice, kterou člověk v životě dělá. Kdo by si chtěl v této situaci přidávat starosti nebo přijít o peníze? Myslím si, že je jedno, zda nemovitost budete chtít prodat či koupit přes realitní kancelář, anebo napřímo. Bez realitní kanceláře můžete ušetřit nemalé peníze, ale když jsou to diletanti, tak vám můžou způsobit i nemalé problémy. Pokud se v nemovitostech nevyznáte, tak dobrá realitní kancelář či profesionální realitní makléř vám mohou ušetřit čas a případné starosti či zbytečné vícenáklady. Ale musí být opravdu profesionální a hlavním klientem pro ně musíte být vy, nikoliv protistrana.

Skutečnost je taková, že většina kupujících si bohužel neuvědomuje všechna rizika, která mohou nastat. Podle jednoho průzkumu se dokonce zjistilo, že každý třetí člověk v ČR, který koupil nějakou nemovitost, zažil situaci, kdy až po podpisu kupní smlouvy nastal nějaký zásadní právní, technický či jiný problém, který mu jeho záměr zkomplikoval nebo překazil. Nejčastější problémy související s koupí nemovitosti jsou tyto: neočekávané navýšení nákladů (72 %), horší technický stav, než bylo sděleno (49 %), výrazné zpoždění celého procesu (25 %), nemovitost nelze využít k zamýšlenému záměru (21 %).

Při koupi ojetého auta se zájemci zajímají o technický stav, najeté kilometry a historii vozidla. Mnoho zájemců vyžaduje prověření na základě dostupných informací, které jim pomůže odhalit stočený tachometr, zatajenou havárii, skutečnou servisní historii apod. Když kupujete nemovitost, její pořizovací cena zpravidla několikanásobně převyšuje pořizovací cenu ojetého vozidla. Už to je důvod, proč doporučuji prověřit nemovitost předtím, než se rozhodnete pro její koupi. U nemovitostí existují rizika, která nejsou na první pohled pro méně zkušeného člověka rozpoznatelná.

Základem je ověřit si, zda ten, kdo nemovitost prodává, je skutečným vlastníkem. V případě, že se jedná o manžele, zda s prodejem souhlasí oba partneři. V případě, že vlastníkem je firma, zda zástupce firmy má oprávnění firmu při takové transakci zastupovat. Důležité je také zjistit, jestli není náhodou vlastnické právo k nemovitosti nějak omezeno. Velmi často bývají u nemovitostí v katastru zapsána různá věcná břemena, které mohou komplikovat jejich užívání. Stejně tak je nezbytné prověřit, zda na nemovitosti nevázne zástavní právo například na hypotéku, anebo není na nemovitost vázaná nějaká exekuce. Rizika skýtá i samotný proces koupě a převodu vlastnictví nemovitosti, například důvěryhodnost subjektu, se kterým o koupi bytu, domu či pozemku jednáte, znění rezervační smlouvy, kupní smlouvy, smlouvy o úschově.

Dalším důležitým aspektem jsou stavebně-technická rizika. Zjistit tato rizika není jednoduché, zejména pokud nejste stavebním odborníkem. Mezi nejčastější stavebně-technická rizika u nemovitostí pro bydlení patří: porušená statika, pronikání vody, úniky tepla a kondenzace vodních par, poruchy povrchů včetně zateplovacího systému a bezpečnostní rizika (radon, špatné zábradlí, schodiště apod.).

Minimálně k zamyšlení jsou podmínky v dané lokalitě. Asi nechcete mít byt nad hlučnou restaurací nebo v těsné blízkosti rušného skladu, že? Dokážete si představit bydlet v domě pod kravínem, vedle kamenolomu, anebo v blízkosti továrny či spalovny odpadů? Potřebujete k nemovitosti pohodlně dojet autem i v zimě? Jaká občanská vybavenost by se měla nacházet v dané obci? Kupujete pozemek pro stavbu domu nebo firmy? V takovém případě by vás měl zajímat územní plán, zda vám jeho podmínky umožní realizovat váš záměr. Úspěch či neúspěch je mnohdy ovlivněn tím, zda se vám podaří získat souhlasná stanoviska všech dotčených orgánů a ve většině případů také sousedů.

Jak odhalit všechna možná rizika? Máte pocit, že těch rizik je tolik, že není ve vašich silách je všechna ještě před koupí nemovitosti odhalit? Právě proto je vhodné obrátit se na odborníky, kteří tomu rozumí. Dokonce si dnes již můžete online objednat ke konkrétní nemovitosti report a během chvíle máte dostupné informace o nemovitosti, včetně možných rizik, přímo na počítači před sebou v podobě, která je srozumitelná i pro laika. Anebo se můžete obrátit na právníka či skutečně profesionálního realitního makléře, odhadce nemovitostí či jiného realitního odborníka, ale je možné, že za jejich služby zaplatíte v ...

Dosavadní doporučení: přečíst (6)
Vaše doporučení:


1

 Burza Prime 16:29 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  640.00  +0.79% 
 ČEZ  864.50  +1.17% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 107.50  -0.76% 
 GEN DIGITAL  491.00  0.00% 
 GEVORKYAN  252.00  0.00% 
 KOFOLA CS  270.00  -0.74% 
 KOMERČNÍ BANKA  865.00  +0.35% 
 MONETA MONEY BANK  97.40  +0.41% 
 PHILIP MORRIS ČR A  16 000.00  +0.25% 
 PHOTON ENERGY  44.50  +0.23% 
 PILULKA LÉKÁRNY  178.50  -1.11% 
 PRIMOCO UAV SE  945.00  +5.00% 
 VIG  740.00  +1.65% 
Komodity online
 Ropa 87.26 USD 29.04   
 Zlato 2336.27 USD 29.04   
 Stříbro 27.16 USD 29.04   
 Káva 227.50 USD 29.04   
 Cukr 19.77 USD 29.04   
 Bavlna 81.34 USD 29.04   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste