Příspěvky nebo odpovědi uživatele Vir









Příspěvky nebo odpovědi uživatele Vir. Výpis příspěvků 11 až 20 (30)


přečíst (6) 28.12.20 23:18  Vir  virzavinacwo.cz  (204057)

Nájmy

Tak, ono nájemní bydlení se týká asi 1/5 obyvatel ČR. 4/5 (tedy 80% většina) bydlí ve vlastním domě či bytu. A nájmy kolem 25 tis. Kč rozhodně nejsou běžné. Jinak je dobré si uvědomit, že výše nájemného nezávisí na výši příjmů nájemníků ale na nákladech na pořízení bytu jeho vlastníkem, provozních nákladech a nákladech na údržbu a  pochopitelně na obvyklé míře zisku u investic. Což teprve je výdělek vlastníka bytu. Kdyby ten výdělek nebyl zajímavý, nikdo by byty k pronájmu nekupoval a nestavěl, leda za účelem charity.... A jen na okraj, v ČR jsou statisíce neobydlených bytů a domů (asi půl milionu), jejichž vlastníci by byli rádi i za nájmy výrazně nižší než obvyklé. Jenže je to holt zpravidla v místech, kde není snadné například sehnat zaměstnání, není tam dostatek služeb atd., takže o ně není zájem. Ale kdekdo by chtěl bydlet v Praze, Brně či krajských městech, a nejlépe tak za 5 tis. Kč včetně služeb a mít to do práce nejlépe tři minuty pěšky...

Dosavadní doporučení: přečíst (6)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (9) 07.10.20 02:27  Vir  virzavinacwo.cz  (204057)

to ještě platily vzorce soudruha Kalouska

Kalouska sice osobně nemusím, ale o ZÁKONNÉ valorizaci důchodů pro rok 2016 se rozhodovalo na základě statistických dat, získaných ke konci 1. pololetí 2015, a to ve druhém roce vlády L. Sobotky. Inflace tehdy činila 0,3 % a index růstu reálných mezd za rozhodné období byl záporný (došlo k poklesu mezd). Valorize se tehdy prováděla tak, že základní výměra činila 9 % průměrné mzdy a procentní se upravila tak, aby se u průměrného důchodu zvýšila o celou inflaci a 1/3 reálných mezd.  Výsledek byl, že vzhledem k nepatrné inflaci a poklesu reálných mezd nedošlo ke zvýšení procentní výměry, ale zvýšila se pouze výměra základní, a to o 40 Kč. Podle současného valorizačního vzorce, kdy základní výměra činí od minulého roku 10 % průměrné mzdy a procentní výměra se zvyšuje tak aby u průměrného důchodu vzrostla o celou inflaci a 1/2 růstu reálných mezd by to však nebylo o mnoho lepší.Pořád by platilo, že místo růstu mezd došlo v rozhodném období k jejich poklesu  a inflace byla nepatrná (letos je proti tehdejší době cca 13x vyšší) takže jediné, co by se lišilo by bylo to, že základní výměra by se zvýšila nikoli o 40 Kč ale o 40/9 x 10 = cca 45 Kč.Čili shrnuto, byla-li taková situace, že ceny v podstatě téměř nerostly a reálné mzdy pracujících lidí dokonce v předchozím rozhodném období výrazně klesly, tak ta zákonná valorizace zkrátka té situaci odpovídala, jakkoli rozumím tomu, že to bylo k nas***í. Jinak ten "Kalouskův" redukovaný valorizační vzorec byl použit jen pro  r. 2013 a 2014. Od r. 2015 do r. 2017 platílo výše uvedené. Od r. 2018 se pak procentní výměra valorizuje o inflaci a 1/2 růstu reálných mezd a od r. 2019 se zvýšila základní výměra z 9 na 10 % průměrné mzdy. A jen na okraj, valorizace 2021 je "tažena" převážně inflací, protože díky "koroňáku" reálné mzdy nerostly.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (9)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (4) 07.10.20 01:18  Vir  virzavinacwo.cz  (204057)

Nepravda ??

Povinnou minimální dobu pojištění klidně získat mohla, nebývala dřív tak dlouhá jako dnes. Je ovšem drobný rozdíl, jestli odcházíte do důchodu jen s povinným minimem (nyní 35 let) nebo s dobou pojištění o 8 - 12 let vyšší, protože to má značný vliv na výši procentní výměry důchodu.  A jde též o to, jaké měla vyměřovací základy v rozhodném období a jaké bylo krácení za předčasnost (vedle nezískané další doby pojištění).

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (4)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 30.07.20 22:28  Vir  (204057)

Vždyť devalvace měn probíhá

Drobný problém je, že zlato už dávno není tím hlavním "měnovým" etalonem, ale je pouhou "komoditou". Jinak samozřejmě hodnota dolaru (a dalších měn) vlivem inflace (včetně cílované) vůči koši komodit, resp. produktů,  klesá ale to není to, co je míněno devalvací - viz např. wiki: "Oslabení domácí měny vůči zahraničním měnám v systému fixních (úředně stanovených) kurzů."

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 17.06.20 17:26  Vir  virzavinacwo.cz  (212331)

paušální daň pro OSVČ ?

Pokud jste skutečně účetní, měla (měl) byste si doplnit vzdělání, neboť to co uvádíte není až tak v souladu se skutečností ..... V první řadě, nechápu, proč by si dnes měl asistent uplatňovat jen 40 % paušální výdaje, když v pohodě dosáhne na 60 %, a to celkem zřejmě v oborech č. 60, 66, 70 a 78 ( i 79).

Ale budiž, dejme tomu, že jako náklady použije jen 40 %, čili že superhrubý příjem je 600 tis. Z něho je ovšem daň 65200 Kč (90000 - 24800 sleva na poplatníka) odvod sociálního pojištění 87600 Kč a zdravotního 40500 Kč, celkem tedy 193300 Kč. Nikoly tedy Vámi uváděných "cca 300 tisíc Kč", ale o 106700 Kč méně.

Pokud ovšem "poradce a asistent" není tydýt, a uzavřel s dotyčným "asistence potřebným" politikem (a pod.) smlouvu na činnosti uvedené v příslušných živnostenských předpisech, pak při uplatnění 60% výdajů činí jeho daň 35200 Kč, sociální pojištění 58400 Kč a zdravotní pojištění 27000 Kč, tedy celkem 120600 Kč. Což je sice o 51720 Kč více, než paušální daň dle návrhu (68880 Kč/rok), ale zdaleka to není Vámi výše "zúčtovaná"  částka.

Jinak si ještě dovolím drobnou poznámku - je zřejmé, že o práci asistenta nic ani netušíte, pokud se domníváte, jeho činnost má "nulové náklady". A kategorické tvrzení, že "Pro OSVČ ve službách, zemědělství, obchodu ap. je paušální daň nevýhodná...", je také trochu mimo mísu, protože ta výhodnost či nevýhodnost je zkrátka individuální.

Jo, a EET je opravdu mimořádná a drahá hloupost, ale holt je tu máme. A dokud se nezmění vláda styl práce finanční správy, patrně mít i budeme.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 21.05.20 23:33  Vir  virzavinacwo.cz  (204057)

už to...

Bohužel... Politici převážně operují zvyšujícím se "věkem dožití", ale přecházejí to, že se téměř nezvyšuje věk "dožití ve zdraví".

Podle článku zveřejněného 25.7.2019 na serveru https://www.irozhlas.cz, odkazujícího na průzkum Eurostatu, se čeští muži ve zdraví dožívají věku 61 let a ženy 62 let a zbylých 15 let muži a 20 let ženy žijí se závažnou nemocí nebo jiným zdravotním problémem, který je zásadně omezuje.

"Dvoudětné" ženy např. ročníku narození 1957 (důchodový věk 60+8) si tedy ve zdraví užily důchodu v průměru rok čtvrt, zatímco muži téhož ročníku (důchodový věk 63+8) začnou odcházet do důchodu teprve letos na koncí léta, ale přitom v průměru budou již rok a třičtvrtě nemocní. (Rozumí se, že jde-li o průměr, někteří jsou ještě zdraví, těch je ovšem menšina, zatímco většina jich má zdravotní problémy již delší dobu.)

Odtud pochopitelně pramení (vedle nemožnosti sehnat ve vyšším věku vhodné zaměstnání, pokud o dosavadní člověk přišel) rostoucí zájem o předčasné důchody. A u těch co si dokázali naspořit (nebo spořili, a ještě třeba něco prodali) o předdůchody.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 21.05.20 23:10  Vir  virzavinacwo.cz  (204057)

To je reklama na předdůchod?

Ano, to jste četl dobře. Evidence na ÚP je, při splnění dalších podmínek, náhradní dobou pojištění. Například v mém případě, jelikož jsem "na pracáku" nikdy nebyl, by mi byly uznány až tři roky (plus doba pobírání podpory a případně doba za níž bych obdržel odstupné). Tato náhradní doba je však krácena na 80 %. A samozřejmě je nutno plnit všechny požadavky, kladené na uchazeče o zaměstnání, včetně například přijetí nabízené vhodné práce,  docházení na ÚP na konzultace, zákazu podnikání, zákazu výkonu jiného než nekolidujícího zaměstnání a podobně. A jako kohokoli jiného má ÚP možnost "předdůchodce - uchazeče o zaměstnání" který neplní podmínky z evidence sankčně vyřadit.

Pro mne to není příliš vhodné, protože jsem členem statutárního orgánu družstva, u nichž Sobotkova neobolševická vláda vyloučila změnou právního předpisu možnost čerpání podpory v nezaměstnanosti, (i když nedostávají žádnou odměnu). A krácení uznané "náhradní" doby na 80 % by mne připravilo o jeden celý rok pojištění (ten dovrším cca tři týdny před datem nároku na starobní důchod). Takže pro mne bylo výhodnější si najít zaměstnání s osminovým úvazkem (5 hodin týdně) za 3 tis. Kč měsíčně, ze kterého je odváděno důchodové pojištění. A tento nízký výdělek pak při žádosti o důchod nechám vyloučit.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (23) 21.05.20 11:34  Vir  virzavinacwo.cz  (204057)

Je to hnus.

když ona bohužel poctivost při výkonu práce neříká vůbec nic o tom, jakou má ta odvedená práce ekonomickou hodnotu, potažmo cenu, tedy jaká za ni bude mzda. A od mzdy se odvíjí jak odvody na důchodový účet, tak následně vyměřený důchod, u kterého je ovšem podstatně významnějším parametrem doba pojištění (a odvodu pojistného), která je u předčasných důchodů kratší. Nicméně, Vás jako (patrně) ženu může potěšit to, že budete-li pobírat důchod po dobu u žen statisticky průměrnou (téměř 29 let) obdržíte na důchodech (byť nižších) zhruba 1,8 násobek toho, co jse za celý svůj život "poctivé práce" na důchodový účet odvedla :-)

Dosavadní doporučení: přečíst (23)
Vaše doporučení:

přečíst (11) 21.05.20 11:16  Vir  virzavinacwo.cz  (204057)

Předčasný důchod

Z pohledu důchodového účtu je to krácení nastavené tak, aby jeho vliv byl "neutrální". Ty peníze na důchody nám nikdo neposílá v pytlích "z Bruseli", ale někdo je musí vydělat a odvést na důchodový účet. A celková doba pojištění (z níž jen část je doba odpracovaná) je jen jedno hledisko. Pokud se ovšem týká peněžních toků, tak za čtyři měsíce práce před dosažením důchodového věku je za Vás odvedeno "do systému" ZHRUBA na jeden měsíc vyplácení Vašeho důchodu. Pokud ovšem odejdete například o rok dříve, tak nejen že jsou pro důchodový účet nenávratně ztracené nevydělané a neodvedené peníze na cca tři měsíce Vašeho důchodu,  ale navíc se tím, že Vám je důchod vyplácen o rok dříve, spotřebují před dosažením řádného důchodového věku peníze, které za Vás byly na důchodový účet odvedeny za čtyři roky!  A pokud uvažujeme např. s 15 tis. Kč/měs. důchodu, tak by bez krácení přišel důchodový účet nenávratně za rok předčasnosti v porovnání s normálním starobním důchodem téměř o čtvrt milionu! Takže se to řeší tak, že se "statistická ztráta" důchodového účtu rozpočítá na "statistickou dobu pobírání důchodu" (neb jak dlouho jej bude pobírat konkrétní člověk nikdo neví) a o to se předčasné důchody poníží.

Dosavadní doporučení: přečíst (11)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (8) 19.05.20 23:07  Vir  virzavinacwo.cz  (204057)

To je reklama na předdůchod?

Pokud je to video reklamou na předdůchod, pak se to jakž takž dá... Ale má-li jít o srovnání, tak poskytnuté informace jsou v lepší případě polovičaté. (Předesílám, že sám předdůchod pobírám...) Když srovnání, tak by měly zaznít klady i zápory. Ve videu byly uvedeny pouze klady předdůchodu, ale nezazněly jeho negativa. Například fakt, že při jeho pobírání se sice nesnižuje osobní vyměřovací základ a také nedochází k "sankčnímu" krácení, ale pokud již člověk není při jeho pobírání důchodově pojištěn z nějaké výdělečné činnosti (nepracuje, či pracuje třeba jen na DPP), má za každý rok předdůchodu nižší procentní výměru starobního důchodu o 1,5 procentního bodu oproti tomu, když by pracoval až do data nároku na starobní důchod. Jde o důsledek kratší doby důchodového pojištění, protože "předdůchodce" je sice státním pojištěncem u zdravotního pojištění, ale nejde o náhradní dobu u důchodového pojištění. Pro představu - pětiletý předdůchod který je pouze vyloučenou dobou, a během něhož nebylo placeno důchodové pojištění, ani neplynula nějaká náhradní doba (např. uznaná péče) má za následek, že následně vyměřený starobní důchod bude o cca 1200 - 1500 Kč nižší.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (8)
Vaše doporučení:


« Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 11:35 
Název Kurz Změna
 COLT(CZG)  683.00  +0.15% 
 ČEZ  905.50  -1.25% 
 ERSTE  1 126.00  +0.04% 
 GEN(NORTON)  538.00  -0.37% 
 GEVORKYAN  256.00  0.00% 
 KB  794.50  -0.44% 
 KOFOLA  277.00  +0.36% 
 MONETA  97.90  +0.41% 
 PHOTON  44.00  +1.97% 
 PILULKA  180.00  0.00% 
 PM  14 920.00  +0.13% 
 PRIMOCO   845.00  -0.59% 
 VIG  763.00  -0.91% 
Komodity online
 Ropa 83.25 USD 11:12   
 Zlato 2346.92 USD 11:12   
 Stříbro 28.45 USD 11:12   
 Káva 193.77 USD 11:12   
 Cukr 18.45 USD 11:12   
 Bavlna 76.19 USD 11:12   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.